Alfaet Redovisning AB
Alfaet Redovisning AB har organisationsnummer 559135-6612 (5591356612)
Aktiebolag • Org.nr: 559135-6612
Om företaget
Alfaet Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). På Google Maps är verksamheten listad som konsultföretag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 7 287 000 kr räkenskapsåret 2025 (7 150 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Alfaet Redovisning AB 7 287 000 kr och redovisade ett resultat på 1 151 kr. Rörelsemarginalen var 0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 6,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 106,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,1 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,1 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 6,1 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 106,5 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1,9 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 250 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 6 av 160 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Västerås.
- Plats 410 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 589 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 26 407 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,1 procent | 0,2 procent | 0,1 procent | 0,1 procent | 0,1 procent |
| Vinstmarginal | 0,1 procent | 0,2 procent | 0,1 procent | 0,1 procent | 0,1 procent |
| Soliditet | 8,9 procent | 6,8 procent | 8,6 procent | 6,2 procent | 6,1 procent |
| Kassalikviditet | 109,4 procent | 107,3 procent | 109,4 procent | 106,7 procent | 106,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | 6,8 procent | 0,9 procent | 0,9 procent | 1,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 10,3 procent | 13,2 procent | 6,4 procent | 3,7 procent | 1,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 864 000 kr | 6 484 000 kr | 6 896 000 kr | 7 150 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 478 000 kr | 592 000 kr | 122 000 kr | 62 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skomakargatan 272211 Västerås
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Skomakargatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom redovisning.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 194 142 kr | 5 727 316 kr | 6 483 778 kr | 6 895 880 kr | 7 149 995 kr | 7 286 806 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 81 511 kr | 65 728 kr | 91 616 kr | 72 854 kr | 113 955 kr | 123 037 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 256 813 kr | 4 826 887 kr | 5 965 392 kr | 6 838 730 kr | 7 195 940 kr | 7 395 934 kr |
| Personalkostnader | 999 371 kr | 955 801 kr | 591 734 kr | 121 728 kr | 61 833 kr | 9 658 kr |
| Avskrivningar | 4 206 kr | 4 206 kr | 3 505 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 15 263 kr | 6 150 kr | 14 763 kr | 8 276 kr | 6 177 kr | 4 251 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 13 kr | 107 kr | 37 kr | 79 kr |
| Räntekostnader | 24 kr | 0 kr | - | - | - | 166 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 15 239 kr | 6 150 kr | 14 776 kr | 8 383 kr | 6 214 kr | 4 164 kr |
| Skatt | 5 270 kr | 6 050 kr | 9 181 kr | 7 611 kr | 5 432 kr | 3 013 kr |
| Årets resultat | 9 969 kr | 100 kr | 5 595 kr | 772 kr | 782 kr | 1 151 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 7 711 kr | 3 505 kr | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 711 kr | 3 505 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 155 627 kr | 857 404 kr | 1 214 734 kr | 972 657 kr | 1 344 522 kr | 1 389 045 kr |
| Kortfristiga fordringar | 771 610 kr | 643 224 kr | 819 946 kr | 837 580 kr | 726 371 kr | 852 903 kr |
| Kassa och bank | 384 017 kr | 214 180 kr | 394 788 kr | 135 077 kr | 618 151 kr | 536 142 kr |
| Summa tillgångar | 1 163 338 kr | 860 909 kr | 1 214 734 kr | 972 657 kr | 1 344 522 kr | 1 389 045 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 76 765 kr | 76 865 kr | 82 460 kr | 83 232 kr | 84 015 kr | 85 165 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 16 796 kr | 26 765 kr | 26 865 kr | 32 460 kr | 33 233 kr | 34 014 kr |
| Årets resultat | 9 969 kr | 100 kr | 5 595 kr | 772 kr | 782 kr | 1 151 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 086 573 kr | 784 044 kr | 1 132 274 kr | 889 425 kr | 1 260 507 kr | 1 303 880 kr |
| Leverantörsskulder | 942 807 kr | 587 978 kr | 995 941 kr | 825 706 kr | 1 248 628 kr | 1 300 406 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 5 024 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 68 516 kr | 39 445 kr | 85 107 kr | 8 591 kr | 0 kr | 174 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 163 338 kr | 860 909 kr | 1 214 734 kr | 972 657 kr | 1 344 522 kr | 1 389 045 kr |
Företrädare
- Simone T (ordförande)
- Lennart E
- Hans Åke E
- Anna Madeleine O
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Alfaet Redovisning AB för organisationsnummer?
Alfaet Redovisning AB har organisationsnummer 559135-6612 (5591356612).
Var ligger Alfaet Redovisning AB?
Alfaet Redovisning AB har sin registrerade adress Skomakargatan 2, 72211 Västerås.
Vilken bransch är Alfaet Redovisning AB verksamt i?
Alfaet Redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Alfaet Redovisning AB?
Alfaet Redovisning AB hade en nettoomsättning på 7 287 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-11-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.