ELLO Invest AB
ELLO Invest AB har organisationsnummer 559136-0176 (5591360176)
Aktiebolag • Org.nr: 559136-0176
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerRengsjö
Om företaget
ELLO Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Rengsjö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med levande djur och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Låg beläggning då ägare och ledamöter har behövt fokusera på sina fasta anställningar.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ELLO Invest AB 25 875 kr och redovisade ett resultat på -70 117 kr. Soliditeten var 25,0 procent, över branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 1381,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,0 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1381,8 procent | 119,8 procent | 35,9 procent till 363,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -15,1 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 395 av 5 142 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 710 av 846 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Stockholm.
- Plats 50 493 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 89 784 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 268 884 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västerby 784082158 Rengsjö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Västerby 7840 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 25 875 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 18 420 kr |
| Övriga externa kostnader | 36 698 kr |
| Personalkostnader | 0 kr |
| Avskrivningar | 40 874 kr |
| Rörelseresultat | -70 117 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -70 117 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr |
| Årets resultat | -70 117 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 1 587 332 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 130 132 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 457 200 kr |
| Omsättningstillgångar | 273 136 kr |
| Kortfristiga fordringar | 222 730 kr |
| Kassa och bank | 50 406 kr |
| Summa tillgångar | 1 860 468 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 465 702 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 25 913 kr |
| Årets resultat | -70 117 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 766 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 19 766 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 860 468 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har sitt säte i Rengsjö, Bollnäs kommun och tillhandahåller förvaltning av fastigheter och konsulttjänster åt andra företag och privatpersoner.
Bolaget har haft låg beläggning på grund utav att ägare har fokuserat på annat. ny satsning år 2026. i övrigt har inget väsentligt inträffat under räkenskapsåret.
tillskott från ägare har skett under räkenskapsåret om 20 406 kr,
Företrädare
- Evy Maria H (styrelseordförande)
- Edvin David H (styrelseledamot)
Undertecknad i Rengsjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ELLO Invest AB för organisationsnummer?
ELLO Invest AB har organisationsnummer 559136-0176 (5591360176).
Var ligger ELLO Invest AB?
ELLO Invest AB har sin registrerade adress Västerby 7840, 82158 Rengsjö.
Vilken bransch är ELLO Invest AB verksamt i?
ELLO Invest AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ELLO Invest AB?
ELLO Invest AB hade en nettoomsättning på 25 875 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-11-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.