Viktor Gunnarsson Släp Holding AB
Viktor Gunnarsson Släp Holding AB har organisationsnummer 559136-0291 (5591360291)
Aktiebolag • Org.nr: 559136-0291
Om företaget
Viktor Gunnarsson Släp Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Löderup. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som personaluthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 780 000 kr räkenskapsåret 2025 (780 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Viktor Gunnarsson Släp Holding AB 780 000 kr och redovisade ett resultat på -28 462 kr. Rörelsemarginalen var -10,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,8 procent). Soliditeten var 38,0 procent, under branschens median (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 193,1 procent, under branschens median (median 211,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,4 procent | 8,8 procent | 0,1 procent till 25,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,6 procent | 8,9 procent | 0,1 procent till 27,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 38,0 procent | 52,9 procent | 26,1 procent till 77,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 193,1 procent | 211,4 procent | 121,7 procent till 439,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,1 procent | 15,5 procent | -3,2 procent till 51,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | -6,0 procent | -44,1 procent till 24,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 780 000 kr | 719 000 kr | 400 000 kr till 1 121 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 834 000 kr | 455 000 kr | 213 000 kr till 663 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 287 av 2 736 aktiebolag inom personaluthyrning.
- Plats 5 av 7 aktiebolag inom personaluthyrning med säte i Ystad.
- Plats 454 av 954 aktiebolag med säte i Ystad.
- Plats 19 016 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 163 935 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,1 procent | -10,4 procent |
| Vinstmarginal | 51,2 procent | -3,6 procent |
| Soliditet | 94,2 procent | 38,0 procent |
| Kassalikviditet | 1429,7 procent | 193,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,1 procent | -1,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,0 procent |
| Omsättning per anställd | 780 000 kr | 780 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 842 000 kr | 834 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tjugovägen 19627177 Löderup
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Tjugovägen 196 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga aktier och fastighetsegendom.
Bransch
- 78201PersonaluthyrningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 779 999 kr | 779 998 kr |
| Övriga externa kostnader | 24 550 kr | 27 402 kr |
| Personalkostnader | 841 954 kr | 834 006 kr |
| Rörelseresultat | -86 505 kr | -81 410 kr |
| Ränteintäkter | 26 660 kr | 12 140 kr |
| Räntekostnader | -915 kr | 16 925 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 399 220 kr | -28 462 kr |
| Årets resultat | 399 220 kr | -28 462 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 511 025 kr | 6 399 427 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 511 025 kr | 6 399 427 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 486 269 kr | 166 948 kr |
| Kortfristiga fordringar | 62 618 kr | 63 270 kr |
| Kassa och bank | 1 423 651 kr | 103 678 kr |
| Summa tillgångar | 2 997 294 kr | 6 566 375 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 823 389 kr | 2 494 928 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 374 169 kr | 2 473 390 kr |
| Årets resultat | 399 220 kr | -28 462 kr |
| Kortfristiga skulder | 173 905 kr | 86 447 kr |
| Leverantörsskulder | 7 921 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 165 984 kr | 86 447 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 997 294 kr | 6 566 375 kr |
Företrädare
- Viktor G
Undertecknad i Ystad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Viktor Gunnarsson Släp Holding AB för organisationsnummer?
Viktor Gunnarsson Släp Holding AB har organisationsnummer 559136-0291 (5591360291).
Var ligger Viktor Gunnarsson Släp Holding AB?
Viktor Gunnarsson Släp Holding AB har sin registrerade adress Tjugovägen 196, 27177 Löderup.
Vilken bransch är Viktor Gunnarsson Släp Holding AB verksamt i?
Viktor Gunnarsson Släp Holding AB är registrerat i branschen personaluthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Viktor Gunnarsson Släp Holding AB?
Viktor Gunnarsson Släp Holding AB hade en nettoomsättning på 780 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Viktor Gunnarsson Släp Holding AB?
Viktor Gunnarsson Släp Holding AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Viktor Gunnarsson Släp Holding AB någon utdelning?
Styrelsen i Viktor Gunnarsson Släp Holding AB föreslog en utdelning på 353 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ystad
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-11-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.