Gbg Tak & Fasadmåleri AB
Gbg Tak & Fasadmåleri AB har organisationsnummer 559136-3378 (5591363378)
Aktiebolag • Org.nr: 559136-3378
Om företaget
Gbg Tak & Fasadmåleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). Företaget bedriver även verksamhet inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 223 procent till 15 042 639 kr räkenskapsåret 2025 (4 659 423 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gbg Tak & Fasadmåleri AB 15 042 639 kr och redovisade ett resultat på 2 282 342 kr. Rörelsemarginalen var 21,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 61,0 procent, över branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 238,8 procent, över branschens median (median 233,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,9 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 20,2 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 61,0 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 238,8 procent | 233,5 procent | 149,0 procent till 400,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 66,3 procent | 25,4 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 7 521 000 kr | 1 089 000 kr | 770 000 kr till 1 471 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 920 000 kr | 546 000 kr | 388 000 kr till 675 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 75 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 11 av 133 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Göteborg.
- Plats 1 062 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 2 407 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 13 289 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,6 procent | -3,0 procent | 21,9 procent |
| Vinstmarginal | 15,7 procent | -3,2 procent | 20,2 procent |
| Soliditet | 28,8 procent | 26,4 procent | 61,0 procent |
| Kassalikviditet | 139,4 procent | 92,5 procent | 238,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,0 procent | 2,2 procent | 66,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 11,3 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 046 000 kr | 1 165 000 kr | 7 521 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 382 000 kr | 375 000 kr | 920 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hildedalsgatan 132A41705 Göteborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hildedalsgatan 132A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Total entreprenad inom byggverksamhet, fastighetsskötsel samt ägande och förvaltning av fastigheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 184 966 kr | 4 659 423 kr | 15 042 639 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 114 898 kr | 41 586 kr | 37 500 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 069 481 kr | 2 014 682 kr | 7 902 932 kr |
| Övriga externa kostnader | 978 895 kr | 1 115 322 kr | 1 930 160 kr |
| Personalkostnader | 1 529 615 kr | 1 500 453 kr | 1 840 706 kr |
| Avskrivningar | 67 817 kr | 211 566 kr | 108 543 kr |
| Rörelseresultat | 654 056 kr | -141 014 kr | 3 297 798 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 101 853 kr |
| Räntekostnader | 4 072 kr | 7 525 kr | 1 928 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 656 984 kr | -148 539 kr | 3 045 485 kr |
| Bokslutsdispositioner | -168 503 kr | 168 503 kr | -50 000 kr |
| Skatt | 108 179 kr | 6 770 kr | 713 143 kr |
| Årets resultat | 380 302 kr | 13 194 kr | 2 282 342 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 249 815 kr | 724 238 kr | 381 409 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 249 815 kr | 724 238 kr | 257 708 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 123 701 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 813 775 kr | 1 568 537 kr | 5 270 250 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 154 212 kr | 717 967 kr | 3 745 349 kr |
| Kassa och bank | 659 563 kr | 850 570 kr | 1 524 901 kr |
| Summa tillgångar | 2 063 590 kr | 2 302 457 kr | 5 651 659 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 594 030 kr | 607 224 kr | 3 444 697 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 163 728 kr | 544 030 kr | 1 112 355 kr |
| Årets resultat | 380 302 kr | 13 194 kr | 2 282 342 kr |
| Obeskattade reserver | 168 503 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 1 301 057 kr | 1 695 233 kr | 2 206 962 kr |
| Leverantörsskulder | 282 833 kr | 89 743 kr | 189 657 kr |
| Skatteskulder | 158 321 kr | 110 735 kr | 693 480 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 720 157 kr | 1 220 159 kr | 1 252 903 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 063 590 kr | 2 302 457 kr | 5 651 659 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Göteborg registerades år 2017 och bedriver total entreprenad inom byggverksamhet, fastighetsskötsel samt ägande och förvaltning av fastigheter. Bolagets nettoomsättning ökade under 2025 med mer än 30 procent jämfört med föregående räkenskapsår. Den huvudsakliga orsaken är den utökning av ROT-avdraget som trädde i kraft under året, vilket medförde en ökad efterfrågan på bolagets tjänster och därmed en högre omsättning.
Företrädare
- Christopher O (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gbg Tak & Fasadmåleri AB för organisationsnummer?
Gbg Tak & Fasadmåleri AB har organisationsnummer 559136-3378 (5591363378).
Var ligger Gbg Tak & Fasadmåleri AB?
Gbg Tak & Fasadmåleri AB har sin registrerade adress Hildedalsgatan 132A, 41705 Göteborg.
Vilken bransch är Gbg Tak & Fasadmåleri AB verksamt i?
Gbg Tak & Fasadmåleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gbg Tak & Fasadmåleri AB?
Gbg Tak & Fasadmåleri AB hade en nettoomsättning på 15 042 639 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gbg Tak & Fasadmåleri AB?
Gbg Tak & Fasadmåleri AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Gbg Tak & Fasadmåleri AB någon utdelning?
Styrelsen i Gbg Tak & Fasadmåleri AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-11-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.