VKL Läkartjänster AB
VKL Läkartjänster AB har organisationsnummer 559136-3386 (5591363386)
Aktiebolag • Org.nr: 559136-3386
Om företaget
VKL Läkartjänster AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211). Företaget bedriver även verksamhet inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 47 procent till 255 818 kr räkenskapsåret 2025 (481 526 kr föregående år).
Verksamheten har under året bedrivits i en mindre omfattning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte VKL Läkartjänster AB 255 818 kr och redovisade ett resultat på -12 527 kr. Rörelsemarginalen var 8,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Soliditeten var 9,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 144,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,0 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,9 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 9,1 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 144,2 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -17,8 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -46,9 procent | -9,8 procent | -52,3 procent till 19,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 256 000 kr | 660 000 kr | 228 000 kr till 1 385 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 21 000 kr | 311 000 kr | 33 000 kr till 702 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 423 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 229 av 458 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Stockholm.
- Plats 40 873 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 72 968 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 219 655 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,3 procent | 65,3 procent | 36,8 procent | 8,0 procent |
| Vinstmarginal | -11,2 procent | 63,4 procent | 28,8 procent | -4,9 procent |
| Soliditet | 4,2 procent | 35,9 procent | 27,1 procent | 9,1 procent |
| Kassalikviditet | 52,1 procent | 315,9 procent | 212,8 procent | 144,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 8,9 procent | 92,7 procent | 84,6 procent | -17,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 261,2 procent | -59,2 procent | -46,9 procent |
| Omsättning per anställd | 327 000 kr | 1 181 000 kr | 482 000 kr | 256 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 208 000 kr | 311 000 kr | 21 000 kr | 21 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Solåsvägen 117061 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra konsultuppdrag inom offentlig och privat sjukvård, läkartjänster, utbildning, forskning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även äga, förvalta, förädla fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 326 858 kr | 1 180 621 kr | 481 526 kr | 255 818 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 10 125 kr | 194 143 kr | 9 333 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 67 770 kr | 113 331 kr | 167 439 kr | 81 561 kr |
| Personalkostnader | 207 628 kr | 311 378 kr | 21 182 kr | 21 155 kr |
| Avskrivningar | 85 500 kr | 101 528 kr | 124 967 kr | 132 634 kr |
| Rörelseresultat | -23 915 kr | 770 527 kr | 177 271 kr | 20 468 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 200 kr | 13 kr | 255 kr |
| Räntekostnader | 12 704 kr | 22 193 kr | 38 491 kr | 33 250 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -36 619 kr | 748 534 kr | 138 793 kr | -12 527 kr |
| Bokslutsdispositioner | 40 000 kr | -185 000 kr | 219 512 kr | 0 kr |
| Skatt | 287 kr | 117 324 kr | 76 662 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 3 094 kr | 446 210 kr | 281 643 kr | -12 527 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 739 363 kr | 826 642 kr | 766 008 kr | 633 374 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 739 363 kr | 826 642 kr | 766 008 kr | 633 374 kr |
| Omsättningstillgångar | 97 044 kr | 511 716 kr | 463 669 kr | 135 927 kr |
| Kortfristiga fordringar | 38 877 kr | 106 444 kr | 181 749 kr | 22 056 kr |
| Kassa och bank | 58 167 kr | 405 272 kr | 281 920 kr | 113 871 kr |
| Summa tillgångar | 836 407 kr | 1 338 358 kr | 1 229 677 kr | 769 301 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 34 896 kr | 481 108 kr | 332 751 kr | 70 224 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -18 198 kr | -15 102 kr | 1 108 kr | 32 751 kr |
| Årets resultat | 3 094 kr | 446 210 kr | 281 643 kr | -12 527 kr |
| Obeskattade reserver | 34 512 kr | 219 512 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 186 425 kr | 162 009 kr | 217 939 kr | 94 235 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 2 262 kr | 117 611 kr | 193 581 kr | 76 662 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 184 163 kr | 44 398 kr | 24 358 kr | 17 573 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 836 407 kr | 1 338 358 kr | 1 229 677 kr | 769 301 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver bemanningsverksamhet inom sjukvården. . Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Rita H
Undertecknad i Stockholm 2026-04-19 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VKL Läkartjänster AB för organisationsnummer?
VKL Läkartjänster AB har organisationsnummer 559136-3386 (5591363386).
Var ligger VKL Läkartjänster AB?
VKL Läkartjänster AB har sin registrerade adress Solåsvägen 1, 17061 Solna.
Vilken bransch är VKL Läkartjänster AB verksamt i?
VKL Läkartjänster AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter VKL Läkartjänster AB?
VKL Läkartjänster AB hade en nettoomsättning på 255 818 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har VKL Läkartjänster AB?
VKL Läkartjänster AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-11-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.