Svennestams Rörservice AB
Svennestams Rörservice AB har organisationsnummer 559137-3088 (5591373088)
Aktiebolag • Org.nr: 559137-3088
Om företaget
Svennestams Rörservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eskilstuna. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med drycker. På Google Maps är verksamheten listad som rörmokare. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,4 av 5 från 7 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 60 procent till 13 567 298 kr räkenskapsåret 2025 (8 463 121 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svennestams Rörservice AB 13 567 298 kr och redovisade ett resultat på 567 613 kr. Rörelsemarginalen var 7,7 procent, över branschens median (median 6,7 procent). Soliditeten var 36,5 procent, under branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 152,8 procent, under branschens median (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,7 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,4 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 36,5 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 152,8 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 31,7 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 188 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 605 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 737 000 kr | 600 000 kr | 408 000 kr till 744 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 246 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 3 av 29 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Eskilstuna.
- Plats 104 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
- Plats 328 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 14 789 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 12,7 procent | 4,6 procent | 7,7 procent |
| Vinstmarginal | 8,9 procent | 12,7 procent | 4,6 procent | 7,4 procent |
| Soliditet | 54,7 procent | 54,2 procent | 39,6 procent | 36,5 procent |
| Kassalikviditet | 218,0 procent | 183,7 procent | 140,6 procent | 152,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,3 procent | 66,1 procent | 33,1 procent | 31,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 70,1 procent | 50,2 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 656 000 kr | 1 409 000 kr | 1 693 000 kr | 2 188 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 646 000 kr | 460 000 kr | 585 000 kr | 737 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsgatan 9863221 Eskilstuna
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Kungsgatan 98 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Värme- och sanitetsinstallationer, service och reparationer.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 311 987 kr | 5 634 287 kr | 8 463 121 kr | 13 567 298 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 368 kr | 26 463 kr | 80 515 kr | 195 965 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 146 205 kr | 2 405 006 kr | 4 207 484 kr | 6 369 230 kr |
| Övriga externa kostnader | 579 401 kr | 663 684 kr | 941 770 kr | 1 636 427 kr |
| Personalkostnader | 1 291 963 kr | 1 841 368 kr | 2 926 753 kr | 4 567 228 kr |
| Avskrivningar | 6 284 kr | 32 351 kr | 78 247 kr | 151 784 kr |
| Rörelseresultat | 293 502 kr | 718 341 kr | 389 382 kr | 1 038 594 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 10 069 kr |
| Räntekostnader | 238 kr | 240 kr | 844 kr | 45 227 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 293 264 kr | 718 101 kr | 388 538 kr | 1 003 436 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -269 359 kr |
| Skatt | 64 966 kr | 155 366 kr | 90 718 kr | 166 464 kr |
| Årets resultat | 228 298 kr | 562 735 kr | 297 820 kr | 567 613 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 12 568 kr | 250 217 kr | 342 370 kr | 2 193 905 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 568 kr | 250 217 kr | 342 370 kr | 497 472 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 1 696 433 kr |
| Omsättningstillgångar | 972 683 kr | 1 320 825 kr | 1 928 868 kr | 2 707 396 kr |
| Varulager | - | - | - | 12 555 kr |
| Kortfristiga fordringar | 488 659 kr | 725 350 kr | 1 513 848 kr | 1 535 802 kr |
| Kassa och bank | 484 024 kr | 595 475 kr | 415 020 kr | 1 159 039 kr |
| Summa tillgångar | 985 251 kr | 1 571 042 kr | 2 271 238 kr | 4 901 301 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 539 157 kr | 851 892 kr | 899 712 kr | 1 790 178 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 260 859 kr | 239 157 kr | 551 892 kr | 1 172 565 kr |
| Årets resultat | 228 298 kr | 562 735 kr | 297 820 kr | 567 613 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 460 486 kr |
| Kortfristiga skulder | 446 094 kr | 719 150 kr | 1 371 526 kr | 1 763 587 kr |
| Leverantörsskulder | 162 758 kr | 319 397 kr | 956 176 kr | 873 399 kr |
| Skatteskulder | 4 459 kr | 24 002 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 216 761 kr | 239 898 kr | 229 444 kr | 283 941 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 985 251 kr | 1 571 042 kr | 2 271 238 kr | 4 901 301 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Eskilstuna, bedriver verksamhet inom värme- och sanitetsinstallationer, service och reparationer.
Bolaget har förvärvat en bostadsrätt i föreningen BRF Kungsparken 98, på Kungsgatan 98, Eskilstuna.
Företrädare
- Carl S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svennestams Rörservice AB för organisationsnummer?
Svennestams Rörservice AB har organisationsnummer 559137-3088 (5591373088).
Var ligger Svennestams Rörservice AB?
Svennestams Rörservice AB har sin registrerade adress Kungsgatan 98, 63221 Eskilstuna.
Vilken bransch är Svennestams Rörservice AB verksamt i?
Svennestams Rörservice AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svennestams Rörservice AB?
Svennestams Rörservice AB hade en nettoomsättning på 13 567 298 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Svennestams Rörservice AB?
Svennestams Rörservice AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Svennestams Rörservice AB någon utdelning?
Styrelsen i Svennestams Rörservice AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.