R Ulvan AB
R Ulvan AB har organisationsnummer 559138-0786 (5591380786)
Aktiebolag • Org.nr: 559138-0786
Om företaget
R Ulvan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 2 056 988 kr räkenskapsåret 2025 (1 865 255 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte R Ulvan AB 2 056 988 kr och redovisade ett resultat på 295 500 kr. Rörelsemarginalen var 18,0 procent, över branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 27,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 138,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,0 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 18,2 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 27,8 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 138,4 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 77,7 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 10,3 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 057 000 kr | 1 344 000 kr | 763 000 kr till 1 832 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 373 000 kr | 609 000 kr | 376 000 kr till 773 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 620 av 1 340 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 34 av 77 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Malmö.
- Plats 2 702 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 9 482 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 82 692 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -70,2 procent | 66,8 procent | 18,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 71,0 procent | 66,7 procent | 18,2 procent |
| Soliditet | 74612,4 procent | 75,2 procent | 62,7 procent | 69,4 procent | 27,8 procent |
| Kassalikviditet | 74331,5 procent | 390,2 procent | 264,4 procent | 256,7 procent | 138,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,4 procent | 56,3 procent | 74,4 procent | 91,3 procent | 77,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 218,2 procent | 10,3 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 0 kr | 586 000 kr | 1 865 000 kr | 2 057 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 861 000 kr | 995 000 kr | 876 000 kr | 389 000 kr | 1 373 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Yxsmedsgränd 211127 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Yxsmedsgränd 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Tandvård och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 081 371 kr | 0 kr | 497 kr | -60 kr | 586 165 kr | 1 865 255 kr | 2 056 988 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 0 kr | - | 2 317 kr | 3 017 kr | 7 831 kr |
| Övriga externa kostnader | 91 993 kr | 240 282 kr | 254 614 kr | 352 919 kr | 110 890 kr | 218 003 kr | 305 274 kr |
| Personalkostnader | 725 952 kr | 744 614 kr | 860 833 kr | 994 765 kr | 875 694 kr | 388 902 kr | 1 372 597 kr |
| Avskrivningar | - | 8 255 kr | 9 005 kr | 9 005 kr | 9 005 kr | 9 755 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 195 119 kr | -1 010 351 kr | -1 123 955 kr | -1 356 749 kr | -411 741 kr | 1 245 578 kr | 371 286 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 61 kr | 1 081 kr | 743 kr | 422 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 40 963 kr | 2 896 kr | 3 659 kr | 2 702 kr | 2 739 kr | -2 922 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 195 119 kr | 382 376 kr | 184 198 kr | 206 401 kr | 416 086 kr | 1 243 582 kr | 374 630 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -102 046 kr | 0 kr | 102 046 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 41 755 kr | 65 513 kr | 38 703 kr | 75 428 kr | 86 268 kr | 262 250 kr | 79 130 kr |
| Årets resultat | 153 364 kr | 214 817 kr | 145 495 kr | 233 019 kr | 329 818 kr | 981 332 kr | 295 500 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 36 870 kr | 27 865 kr | 18 860 kr | 9 855 kr | 333 384 kr | 100 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 36 770 kr | 27 765 kr | 18 760 kr | 9 755 kr | 100 000 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 100 kr | 100 kr | 100 kr | 100 kr | 233 384 kr | 100 kr |
| Omsättningstillgångar | 386 656 kr | 477 806 kr | 375 374 kr | 530 928 kr | 697 406 kr | 1 214 785 kr | 1 369 690 kr |
| Kortfristiga fordringar | 131 123 kr | 301 116 kr | 312 280 kr | 442 314 kr | 343 592 kr | 1 078 129 kr | 498 741 kr |
| Kassa och bank | 255 533 kr | 176 690 kr | 63 094 kr | 88 614 kr | 353 814 kr | 136 656 kr | 870 949 kr |
| Summa tillgångar | 386 656 kr | 514 676 kr | 403 239 kr | 549 788 kr | 707 261 kr | 1 548 169 kr | 1 369 790 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 265 376 kr | 305 193 kr | 300 688 kr | 413 707 kr | 443 525 kr | 1 074 856 kr | 380 356 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 62 012 kr | 40 376 kr | 105 192 kr | 130 688 kr | 63 707 kr | 43 524 kr | 34 856 kr |
| Årets resultat | 153 364 kr | 214 817 kr | 145 495 kr | 233 019 kr | 329 818 kr | 981 332 kr | 295 500 kr |
| Obeskattade reserver | - | 102 046 kr | 102 046 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 121 280 kr | 107 437 kr | 505 kr | 136 081 kr | 263 736 kr | 473 313 kr | 989 434 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 10 691 kr | 1 875 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 59 550 kr | 90 141 kr | -62 371 kr | 80 541 kr | 89 636 kr | 201 690 kr | 171 435 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 61 730 kr | 34 983 kr | 62 876 kr | 55 540 kr | 163 409 kr | 556 747 kr | 570 268 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 386 656 kr | 514 676 kr | 403 239 kr | 549 788 kr | 707 261 kr | 1 548 169 kr | 1 369 790 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm och bedriver sedan dess uthyrning av tandvårdsstjänster.
Företrädare
- Rasmus U (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har R Ulvan AB för organisationsnummer?
R Ulvan AB har organisationsnummer 559138-0786 (5591380786).
Var ligger R Ulvan AB?
R Ulvan AB har sin registrerade adress Yxsmedsgränd 2, 11127 Stockholm.
Vilken bransch är R Ulvan AB verksamt i?
R Ulvan AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter R Ulvan AB?
R Ulvan AB hade en nettoomsättning på 2 056 988 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har R Ulvan AB?
R Ulvan AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår R Ulvan AB någon utdelning?
Styrelsen i R Ulvan AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.