Runby Redovisning AB
Runby Redovisning AB har organisationsnummer 559138-2790 (5591382790)
Aktiebolag • Org.nr: 559138-2790
Om företaget
Runby Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Upplands Väsby. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 2 558 823 kr räkenskapsåret 2025 (2 248 495 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Runby Redovisning AB 2 558 823 kr och redovisade ett resultat på 224 033 kr. Rörelsemarginalen var 11,9 procent, under branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 43,0 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 175,4 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,9 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 11,9 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 43,0 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 175,4 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 42,8 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,8 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 279 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 670 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 058 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 4 av 55 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Upplands Väsby.
- Plats 260 av 1 283 aktiebolag med säte i Upplands Väsby.
- Plats 20 970 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 67 292 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,4 procent | 18,2 procent | 1,7 procent | 10,2 procent | 11,9 procent |
| Vinstmarginal | 6,5 procent | 18,1 procent | 1,1 procent | 9,3 procent | 11,9 procent |
| Soliditet | 11,8 procent | 27,3 procent | 17,1 procent | 41,5 procent | 43,0 procent |
| Kassalikviditet | 118,3 procent | 144,2 procent | 120,7 procent | 171,0 procent | 175,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 54,0 procent | 81,8 procent | 23,9 procent | 53,0 procent | 42,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 12,1 procent | 31,2 procent | - | 18,9 procent | 13,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 281 000 kr | 841 000 kr | 630 000 kr | 1 124 000 kr | 1 279 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 578 000 kr | 443 000 kr | 499 000 kr | 651 000 kr | 670 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Oxundavägen 12919444 Upplands Väsby
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Oxundavägen 129 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget utför redovisningstjänster.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 143 087 kr | 1 281 247 kr | 1 681 125 kr | 1 890 937 kr | 2 248 495 kr | 2 558 823 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 98 723 kr | 16 683 kr | 37 704 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 501 769 kr | 190 000 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 643 321 kr | 219 060 kr | 315 440 kr | 398 957 kr | 717 557 kr | 914 078 kr |
| Personalkostnader | 479 757 kr | 577 563 kr | 886 863 kr | 1 497 146 kr | 1 302 336 kr | 1 339 896 kr |
| Rörelseresultat | 20 009 kr | 81 578 kr | 305 505 kr | 32 538 kr | 228 602 kr | 304 849 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 814 kr | 0 kr | 622 kr | 584 kr | 2 198 kr |
| Räntekostnader | 66 kr | 253 kr | 2 011 kr | 12 200 kr | 19 164 kr | 2 149 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 19 943 kr | 83 139 kr | 303 494 kr | 20 960 kr | 210 022 kr | 304 898 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | 34 500 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 18 774 kr | 23 075 kr | 72 792 kr | 21 903 kr | 51 267 kr | 80 865 kr |
| Årets resultat | 1 169 kr | 60 064 kr | 230 702 kr | 33 557 kr | 158 755 kr | 224 033 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 639 759 kr | 940 604 kr | 1 031 576 kr | 820 389 kr | 721 065 kr | 1 217 819 kr |
| Kortfristiga fordringar | 628 685 kr | 894 352 kr | 897 216 kr | 793 034 kr | 706 282 kr | 973 272 kr |
| Kassa och bank | 11 074 kr | 46 252 kr | 134 360 kr | 27 355 kr | 14 783 kr | 244 547 kr |
| Summa tillgångar | 639 759 kr | 940 604 kr | 1 031 576 kr | 820 389 kr | 721 065 kr | 1 217 819 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 51 170 kr | 111 234 kr | 281 936 kr | 140 550 kr | 299 305 kr | 523 338 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 kr | 1 170 kr | 1 234 kr | 56 993 kr | 90 550 kr | 249 305 kr |
| Årets resultat | 1 169 kr | 60 064 kr | 230 702 kr | 33 557 kr | 158 755 kr | 224 033 kr |
| Obeskattade reserver | 34 500 kr | 34 500 kr | 34 500 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 554 089 kr | 794 870 kr | 715 140 kr | 679 839 kr | 421 760 kr | 694 481 kr |
| Leverantörsskulder | 172 500 kr | 99 050 kr | 140 024 kr | 37 366 kr | 18 000 kr | 36 750 kr |
| Skatteskulder | - | 393 kr | 15 202 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 262 889 kr | 386 768 kr | 175 180 kr | 594 121 kr | 209 631 kr | 542 010 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 639 759 kr | 940 604 kr | 1 031 576 kr | 820 389 kr | 721 065 kr | 1 217 819 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver redovisningsbyråverksamhet. Bolaget har sitt säte i Upplands Väsby kommun, Stockholms län.
Företrädare
- Tim E
Undertecknad i Upplands Väsby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Runby Redovisning AB för organisationsnummer?
Runby Redovisning AB har organisationsnummer 559138-2790 (5591382790).
Var ligger Runby Redovisning AB?
Runby Redovisning AB har sin registrerade adress Oxundavägen 129, 19444 Upplands Väsby.
Vilken bransch är Runby Redovisning AB verksamt i?
Runby Redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Runby Redovisning AB?
Runby Redovisning AB hade en nettoomsättning på 2 558 823 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Runby Redovisning AB?
Runby Redovisning AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Runby Redovisning AB någon utdelning?
Styrelsen i Runby Redovisning AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Upplands Väsby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.