
GTech Europe AB
GTech Europe AB har organisationsnummer 559139-0116 (5591390116)
Aktiebolag • Org.nr: 559139-0116
Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorerTungelsta
Om företaget
GTech Europe AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tungelsta. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46141). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och logistikverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som shipping equipment industry. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 38 procent till 4 788 602 kr räkenskapsåret 2023 (3 460 791 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte GTech Europe AB 4 788 602 kr och redovisade ett resultat på 1 059 970 kr. Rörelsemarginalen var 23,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,1 procent). Soliditeten var 56,8 procent, under branschens median (median 57,4 procent). Kassalikviditeten var 819,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 242,2 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,5 procent | 8,1 procent | 0,3 procent till 23,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 22,1 procent | 8,2 procent | 0,6 procent till 22,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 56,8 procent | 57,4 procent | 29,5 procent till 79,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 819,9 procent | 242,2 procent | 105,7 procent till 543,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 92,1 procent | 13,6 procent | -4,2 procent till 39,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 38,4 procent | 5,7 procent | -24,5 procent till 38,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 596 000 kr | 1 495 000 kr | 814 000 kr till 3 497 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 596 000 kr | 404 000 kr | 169 000 kr till 661 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,5 procent | -13,2 procent | -3,4 procent | 23,5 procent |
| Vinstmarginal | 11,8 procent | -10,1 procent | -2,3 procent | 22,1 procent |
| Soliditet | 21,1 procent | 8,3 procent | 6,1 procent | 56,8 procent |
| Kassalikviditet | 104,3 procent | 121,7 procent | 142,7 procent | 819,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 55,0 procent | -102,3 procent | -88,8 procent | 92,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -6,9 procent | 36,0 procent | 38,4 procent |
| Omsättning per anställd | 911 000 kr | 848 000 kr | 1 154 000 kr | 1 596 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 523 000 kr | 592 000 kr | 602 000 kr | 596 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Backvagen 40 , Tungelstac/o c/o Somangshu Sarangi
13757 Tungelsta
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Backvagen 40 , Tungelsta som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom sjöfart och logistik, inom och utanför Sverige såsom exempelvis: verka som mäklare vid inhyrning och uthyrning av fartyg till kunder, verka som agent för tillverkare och saljare vid försäljning av teknisk utrustning, verka som representant för varv och rederier vid inköp av nya eller befintliga fartyg, tillhandahålla teknisk rådgivning till bolag inom sjöfart och logistik, tillhandahålla övervakning av fartygs byggnation eller reparation samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även hyra ut personal till andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 734 287 kr | 2 544 471 kr | 3 460 791 kr | 4 788 602 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 411 147 kr | 152 331 kr | 355 159 kr | 446 665 kr |
| Övriga externa kostnader | 357 651 kr | 777 177 kr | 1 240 531 kr | 1 250 863 kr |
| Personalkostnader | 1 567 581 kr | 1 775 514 kr | 1 806 492 kr | 1 787 232 kr |
| Avskrivningar | 29 650 kr | 176 460 kr | 176 460 kr | 176 460 kr |
| Rörelseresultat | 368 258 kr | -337 011 kr | -117 851 kr | 1 127 382 kr |
| Ränteintäkter | -39 913 kr | 95 232 kr | 51 442 kr | 111 667 kr |
| Räntekostnader | 4 346 kr | 14 390 kr | 14 799 kr | 179 079 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 323 999 kr | -256 169 kr | -81 208 kr | 1 059 970 kr |
| Bokslutsdispositioner | -79 500 kr | 79 500 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 52 323 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 192 176 kr | -176 669 kr | -81 208 kr | 1 059 970 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 738 038 kr | 676 188 kr | 499 728 kr | 323 268 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 738 038 kr | 676 188 kr | 499 728 kr | 323 268 kr |
| Omsättningstillgångar | 919 825 kr | 1 399 783 kr | 1 011 692 kr | 1 702 530 kr |
| Kortfristiga fordringar | 108 366 kr | 509 142 kr | 273 980 kr | 290 225 kr |
| Kassa och bank | 811 459 kr | 890 641 kr | 737 712 kr | 1 412 305 kr |
| Summa tillgångar | 1 657 863 kr | 2 075 971 kr | 1 511 420 kr | 2 025 798 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 349 378 kr | 172 709 kr | 91 499 kr | 1 151 469 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 107 202 kr | 299 378 kr | 122 707 kr | 41 499 kr |
| Årets resultat | 192 176 kr | -176 669 kr | -81 208 kr | 1 059 970 kr |
| Obeskattade reserver | 79 500 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 881 534 kr | 1 150 173 kr | 709 060 kr | 207 659 kr |
| Leverantörsskulder | 16 648 kr | 2 022 kr | 0 kr | 18 745 kr |
| Skatteskulder | 52 323 kr | 52 325 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 165 126 kr | 450 246 kr | 320 111 kr | 86 458 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 657 863 kr | 2 075 971 kr | 1 511 420 kr | 2 025 798 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom sjöfart och logistik, inom och utanför Sverige såsom exempelvis: verkar som mäklare vid inhyrning och uthyrning av fartyg till kunder, verkar som agent för tillverkare och säljare vid försäljning av teknisk utrustning, verkar som representant för varv och rederier vid inköp av nya eller befintliga fartyg, tillhandahåller teknisk rådgivning till bolag inom sjöfart och logistik, tillhandahåller övervakning av fartygs byggnation eller reparation. Bolaget kan även hyra ut personal till andra bolag.
Företrädare
- Somangshu S
Undertecknad i Tungelsta, den dagen som framgår av vår elektroniska signatur.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GTech Europe AB för organisationsnummer?
GTech Europe AB har organisationsnummer 559139-0116 (5591390116).
Var ligger GTech Europe AB?
GTech Europe AB har sin registrerade adress Backvagen 40 , Tungelsta, 13757 Tungelsta.
Vilken bransch är GTech Europe AB verksamt i?
GTech Europe AB är registrerat i branschen provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GTech Europe AB?
GTech Europe AB hade en nettoomsättning på 4 788 602 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har GTech Europe AB?
GTech Europe AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Föreslår GTech Europe AB någon utdelning?
Styrelsen i GTech Europe AB föreslog en utdelning på 204 325 kr för räkenskapsåret 2023.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.