IntelliDev Consulting AB
IntelliDev Consulting AB har organisationsnummer 559139-0256 (5591390256)
Aktiebolag • Org.nr: 559139-0256
Om företaget
IntelliDev Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 13 procent till 2 156 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 914 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte IntelliDev Consulting AB 2 156 000 kr och redovisade ett resultat på 176 525 kr. Rörelsemarginalen var 8,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,9 procent). Soliditeten var 52,4 procent, under branschens median (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 210,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 389,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,4 procent | 24,9 procent | 9,0 procent till 37,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 8,6 procent | 25,9 procent | 10,2 procent till 39,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 52,4 procent | 71,0 procent | 50,2 procent till 88,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 210,2 procent | 389,8 procent | 214,9 procent till 786,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 74,7 procent | 24,5 procent | -0,6 procent till 55,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 12,6 procent | -0,9 procent | -20,5 procent till 15,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 078 000 kr | 1 246 000 kr | 640 000 kr till 1 600 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 832 000 kr | 753 000 kr | 401 000 kr till 915 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 682 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 85 av 618 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Malmö.
- Plats 2 602 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 9 057 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 79 099 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,3 procent | 21,8 procent | 27,8 procent | 8,2 procent | 8,4 procent |
| Vinstmarginal | 33,3 procent | 21,8 procent | 28,1 procent | 9,1 procent | 8,6 procent |
| Soliditet | 52,8 procent | 58,6 procent | 56,6 procent | 60,9 procent | 52,4 procent |
| Kassalikviditet | 473,1 procent | 402,7 procent | 368,3 procent | 255,6 procent | 210,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 68,0 procent | 74,1 procent | 78,5 procent | 38,0 procent | 74,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -7,5 procent | 6,5 procent | -27,4 procent | 12,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 339 000 kr | 1 238 000 kr | 1 319 000 kr | 957 000 kr | 1 078 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 835 000 kr | 855 000 kr | 812 000 kr | 749 000 kr | 832 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västra Ryttmästaregatan 18 Ac/o Nikolay Johannessen
21752 Malmö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Västra Ryttmästaregatan 18 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva mjukvaruutveckling, konsultverksamhet samt utbildning inom IT, samt jämte därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska vidare bedriva handel med aktier och värdepapper, samt jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 677 491 kr | 2 476 212 kr | 2 638 346 kr | 1 913 690 kr | 2 156 115 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 495 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 116 068 kr | 221 706 kr | 281 536 kr | 251 221 kr | 310 322 kr |
| Personalkostnader | 1 670 309 kr | 1 710 826 kr | 1 623 870 kr | 1 498 786 kr | 1 663 915 kr |
| Avskrivningar | 4 639 kr | 4 639 kr | 772 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 890 970 kr | 539 041 kr | 732 168 kr | 156 430 kr | 181 878 kr |
| Ränteintäkter | - | 582 kr | 8 291 kr | 18 729 kr | 2 870 kr |
| Räntekostnader | 117 kr | 520 kr | 69 kr | 1 621 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 890 853 kr | 539 103 kr | 740 390 kr | 173 538 kr | 184 748 kr |
| Bokslutsdispositioner | -215 000 kr | 175 000 kr | 0 kr | 215 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 139 404 kr | 150 236 kr | 153 673 kr | 81 219 kr | 8 223 kr |
| Årets resultat | 536 449 kr | 563 867 kr | 586 717 kr | 307 319 kr | 176 525 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 411 kr | 772 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 411 kr | 772 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 487 995 kr | 1 297 037 kr | 1 321 158 kr | 1 330 060 kr | 450 674 kr |
| Kortfristiga fordringar | 283 125 kr | 107 275 kr | 64 192 kr | 350 726 kr | 282 821 kr |
| Kassa och bank | 1 204 870 kr | 1 189 762 kr | 1 256 966 kr | 979 334 kr | 167 853 kr |
| Summa tillgångar | 1 493 406 kr | 1 297 809 kr | 1 321 158 kr | 1 330 060 kr | 450 674 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 788 854 kr | 760 721 kr | 747 438 kr | 809 757 kr | 236 282 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 202 405 kr | 146 854 kr | 110 721 kr | 452 438 kr | 9 757 kr |
| Årets resultat | 536 449 kr | 563 867 kr | 586 717 kr | 307 319 kr | 176 525 kr |
| Obeskattade reserver | 390 000 kr | 215 000 kr | 215 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 314 552 kr | 322 088 kr | 358 720 kr | 520 303 kr | 214 392 kr |
| Leverantörsskulder | 363 kr | 9 655 kr | 22 624 kr | 15 227 kr | 34 978 kr |
| Skatteskulder | 19 808 kr | 18 702 kr | 27 001 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 287 881 kr | 285 730 kr | 309 096 kr | 505 077 kr | 51 493 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 493 406 kr | 1 297 809 kr | 1 321 158 kr | 1 330 060 kr | 450 674 kr |
Företrädare
- Tobias H
- Nikolay J
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har IntelliDev Consulting AB för organisationsnummer?
IntelliDev Consulting AB har organisationsnummer 559139-0256 (5591390256).
Var ligger IntelliDev Consulting AB?
IntelliDev Consulting AB har sin registrerade adress Västra Ryttmästaregatan 18 A, 21752 Malmö.
Vilken bransch är IntelliDev Consulting AB verksamt i?
IntelliDev Consulting AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter IntelliDev Consulting AB?
IntelliDev Consulting AB hade en nettoomsättning på 2 156 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har IntelliDev Consulting AB?
IntelliDev Consulting AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.