OD Supply Consulting AB
OD Supply Consulting AB har organisationsnummer 559139-8374 (5591398374)
Aktiebolag • Org.nr: 559139-8374
Om företaget
OD Supply Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 1 696 795 kr räkenskapsåret 2025 (1 617 730 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte OD Supply Consulting AB 1 696 795 kr och redovisade ett resultat på 591 126 kr. Rörelsemarginalen var 43,7 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 90,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1032,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,7 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 43,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 90,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1032,7 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 33,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,9 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 697 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 880 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 057 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 1 871 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 18 264 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 32 162 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 99 148 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,9 procent | 40,0 procent | -66,4 procent | 44,2 procent | 43,7 procent |
| Vinstmarginal | 38,9 procent | 40,0 procent | -66,3 procent | 44,9 procent | 43,9 procent |
| Soliditet | 90,3 procent | 92,5 procent | 96,0 procent | 91,5 procent | 90,3 procent |
| Kassalikviditet | 1032,6 procent | 1335,4 procent | 2469,5 procent | 1178,6 procent | 1032,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,2 procent | 22,5 procent | -33,5 procent | 41,0 procent | 33,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -31,5 procent | 27,0 procent | -58,8 procent | 211,6 procent | 4,9 procent |
| Omsättning per anställd | 991 000 kr | 1 259 000 kr | 519 000 kr | 1 618 000 kr | 1 697 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 699 000 kr | 683 000 kr | 798 000 kr | 831 000 kr | 880 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Drakstigen 1216772 Bromma
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Drakstigen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom Supply Chain Management såsom logistikutveckling, projektledning och interim management samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 772 142 kr | 1 447 474 kr | 991 145 kr | 1 258 736 kr | 519 183 kr | 1 617 730 kr | 1 696 795 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 24 286 kr | 147 985 kr | -3 359 kr | 17 748 kr | 0 kr | 30 263 kr |
| Övriga externa kostnader | 53 360 kr | 47 490 kr | 54 649 kr | 68 560 kr | 84 120 kr | 71 717 kr | 105 198 kr |
| Personalkostnader | 686 620 kr | 607 002 kr | 698 776 kr | 683 447 kr | 797 750 kr | 830 827 kr | 879 731 kr |
| Rörelseresultat | 32 162 kr | 817 268 kr | 385 705 kr | 503 370 kr | -344 939 kr | 715 186 kr | 742 129 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 948 kr | 11 279 kr | 3 642 kr |
| Räntekostnader | 289 kr | 1 698 kr | 491 kr | -30 kr | 293 kr | 780 kr | 80 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 31 873 kr | 815 570 kr | 385 214 kr | 503 400 kr | -344 284 kr | 725 685 kr | 745 691 kr |
| Skatt | 7 419 kr | 175 285 kr | 80 173 kr | 104 227 kr | 0 kr | 80 809 kr | 154 565 kr |
| Årets resultat | 24 454 kr | 640 285 kr | 305 041 kr | 399 173 kr | -344 284 kr | 644 876 kr | 591 126 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 675 708 kr | 1 421 673 kr | 1 521 610 kr | 1 916 974 kr | 1 072 576 kr | 1 719 957 kr | 1 954 395 kr |
| Kortfristiga fordringar | 287 129 kr | 539 817 kr | 552 293 kr | 607 871 kr | 195 804 kr | 912 929 kr | 652 791 kr |
| Kassa och bank | 388 579 kr | 881 856 kr | 969 317 kr | 1 309 103 kr | 876 772 kr | 807 028 kr | 1 301 604 kr |
| Summa tillgångar | 675 708 kr | 1 421 673 kr | 1 521 610 kr | 1 916 974 kr | 1 072 576 kr | 1 719 957 kr | 1 954 395 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 428 928 kr | 1 069 213 kr | 1 374 254 kr | 1 773 427 kr | 1 029 143 kr | 1 574 019 kr | 1 765 145 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 354 474 kr | 378 928 kr | 1 019 213 kr | 1 324 254 kr | 1 323 427 kr | 879 143 kr | 1 124 019 kr |
| Årets resultat | 24 454 kr | 640 285 kr | 305 041 kr | 399 173 kr | -344 284 kr | 644 876 kr | 591 126 kr |
| Kortfristiga skulder | 246 780 kr | 352 460 kr | 147 356 kr | 143 547 kr | 43 433 kr | 145 938 kr | 189 250 kr |
| Leverantörsskulder | 1 289 kr | 411 kr | 161 kr | 211 kr | 0 kr | 274 kr | 488 kr |
| Skatteskulder | 118 338 kr | 175 285 kr | 12 952 kr | 16 067 kr | 16 067 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 127 153 kr | 164 764 kr | 134 243 kr | 115 269 kr | 26 366 kr | 145 664 kr | 159 869 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 675 708 kr | 1 421 673 kr | 1 521 610 kr | 1 916 974 kr | 1 072 576 kr | 1 719 957 kr | 1 954 395 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom Supply Chain Management såsom logistikutveckling, projektledning och interim management samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun.
Företrädare
- Oskar D
Undertecknad i Bromma 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har OD Supply Consulting AB för organisationsnummer?
OD Supply Consulting AB har organisationsnummer 559139-8374 (5591398374).
Var ligger OD Supply Consulting AB?
OD Supply Consulting AB har sin registrerade adress Drakstigen 12, 16772 Bromma.
Vilken bransch är OD Supply Consulting AB verksamt i?
OD Supply Consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter OD Supply Consulting AB?
OD Supply Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 696 795 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har OD Supply Consulting AB?
OD Supply Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.