Elin Nylund Productions AB
Elin Nylund Productions AB har organisationsnummer 559139-8838 (5591398838)
Aktiebolag • Org.nr: 559139-8838
Om företaget
Elin Nylund Productions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111). Sidoverksamheter inkluderar stug- och rumsuthyrning och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 2 543 828 kr räkenskapsåret 2025 (2 981 560 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Elin Nylund Productions AB 2 543 828 kr och redovisade ett resultat på 585 421 kr. Rörelsemarginalen var 38,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,7 procent). Soliditeten var 17,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 60,9 procent). Kassalikviditeten var 257,1 procent, under branschens median (median 265,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,6 procent | 9,7 procent | -0,4 procent till 26,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 35,8 procent | 10,1 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 17,6 procent | 60,9 procent | 37,3 procent till 81,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 257,1 procent | 265,5 procent | 145,0 procent till 507,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 38,5 procent | 12,4 procent | -6,3 procent till 49,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -14,7 procent | -4,0 procent | -35,5 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 696 000 kr | 841 000 kr | 384 000 kr till 1 363 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 741 000 kr | 465 000 kr | 169 000 kr till 721 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 471 av 3 775 aktiebolag inom reklambyråverksamhet.
- Plats 165 av 1 264 aktiebolag inom reklambyråverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 12 462 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 21 088 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 67 670 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,9 procent | 45,4 procent | 29,9 procent | 43,8 procent | 38,6 procent |
| Vinstmarginal | 46,9 procent | 45,4 procent | 27,5 procent | 40,8 procent | 35,8 procent |
| Soliditet | 40,8 procent | 49,6 procent | 27,1 procent | 36,8 procent | 17,6 procent |
| Kassalikviditet | 340,5 procent | 472,1 procent | 167,0 procent | 374,5 procent | 257,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,3 procent | 51,7 procent | 29,4 procent | 33,9 procent | 38,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 28,9 procent | 19,5 procent | -4,1 procent | 18,2 procent | -14,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 200 000 kr | 1 753 000 kr | 1 681 000 kr | 1 988 000 kr | 1 696 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 679 000 kr | 622 000 kr | 770 000 kr | 758 000 kr | 741 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fleminggatan 60Ac/o c/o Elin Nylund
11245 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Fleminggatan 60A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företagets verksamhet är utveckling och produktion av innehåll för sociala kanaler samt format för TV samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska äga och förvalta lös och fast egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 731 516 kr | 1 706 380 kr | 2 199 832 kr | 2 629 191 kr | 2 522 145 kr | 2 981 560 kr | 2 543 828 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 52 091 kr | 120 572 kr | 28 585 kr | 105 395 kr | 185 546 kr | 195 436 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 26 400 kr | 81 952 kr | 8 400 kr | 90 800 kr | 4 500 kr | 15 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 109 641 kr | 355 258 kr | 528 761 kr | 362 873 kr | 635 889 kr | 648 171 kr | 614 510 kr |
| Personalkostnader | 189 506 kr | 502 005 kr | 678 942 kr | 932 765 kr | 1 154 694 kr | 1 137 431 kr | 1 112 025 kr |
| Avskrivningar | 23 731 kr | 52 322 kr | 72 303 kr | 77 262 kr | 72 303 kr | 59 461 kr | 30 871 kr |
| Rörelseresultat | 382 238 kr | 766 934 kr | 1 031 998 kr | 1 194 076 kr | 754 264 kr | 1 307 043 kr | 981 858 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 54 kr | 2 164 kr | 8 344 kr | 604 kr |
| Räntekostnader | 7 kr | 47 kr | 612 kr | 545 kr | 62 100 kr | 100 168 kr | 71 444 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 382 231 kr | 766 887 kr | 1 031 386 kr | 1 193 585 kr | 694 328 kr | 1 215 219 kr | 911 018 kr |
| Bokslutsdispositioner | -95 900 kr | -191 853 kr | -258 359 kr | -299 865 kr | -178 120 kr | -311 859 kr | -164 100 kr |
| Skatt | 61 578 kr | 123 169 kr | 159 664 kr | 181 419 kr | 110 078 kr | 192 727 kr | 161 497 kr |
| Årets resultat | 224 753 kr | 451 865 kr | 613 363 kr | 712 301 kr | 406 130 kr | 710 633 kr | 585 421 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 89 928 kr | 180 563 kr | 208 168 kr | 155 694 kr | 3 468 148 kr | 3 408 687 kr | 7 102 816 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 89 928 kr | 180 563 kr | 208 168 kr | 155 694 kr | 107 148 kr | 47 687 kr | 3 716 816 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 3 361 000 kr | 3 361 000 kr | 3 386 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 486 306 kr | 1 255 930 kr | 1 418 900 kr | 2 622 348 kr | 1 630 552 kr | 2 276 637 kr | 1 567 037 kr |
| Kortfristiga fordringar | 270 350 kr | 345 605 kr | 979 902 kr | 1 275 215 kr | 1 201 223 kr | 1 596 707 kr | 1 230 840 kr |
| Kassa och bank | 215 956 kr | 910 325 kr | 438 998 kr | 1 347 133 kr | 429 329 kr | 679 930 kr | 336 197 kr |
| Summa tillgångar | 576 234 kr | 1 436 493 kr | 1 627 068 kr | 2 778 042 kr | 5 098 700 kr | 5 685 324 kr | 8 669 853 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 277 571 kr | 729 436 kr | 664 299 kr | 1 376 600 kr | 1 382 730 kr | 2 093 363 kr | 1 521 785 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 818 kr | 227 571 kr | 936 kr | 614 299 kr | 926 600 kr | 1 332 730 kr | 886 364 kr |
| Årets resultat | 224 753 kr | 451 865 kr | 613 363 kr | 712 301 kr | 406 130 kr | 710 633 kr | 585 421 kr |
| Obeskattade reserver | 95 900 kr | 287 753 kr | 546 112 kr | 845 977 kr | 1 024 097 kr | 1 335 956 kr | 1 500 056 kr |
| Kortfristiga skulder | 202 763 kr | 419 304 kr | 416 657 kr | 555 465 kr | 976 248 kr | 607 880 kr | 609 387 kr |
| Leverantörsskulder | 473 kr | 0 kr | 62 954 kr | 3 306 kr | 0 kr | 18 342 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 62 550 kr | 184 747 kr | 97 580 kr | 149 165 kr | 0 kr | 9 797 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 81 289 kr | 161 736 kr | 134 372 kr | 349 563 kr | 809 468 kr | 398 088 kr | 377 557 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 576 234 kr | 1 436 493 kr | 1 627 068 kr | 2 778 042 kr | 5 098 700 kr | 5 685 324 kr | 8 669 853 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet och produktion av innehåll för sociala medier. Företaget har sitt säte i Stockholm.
I slutet på året 2025 köptes en fastighet i Härnösand känd som Villa Fridhem. Där kommer att erbjudas boende, mat, konferensmöjligheter och uthyrning av lokaler för event, bröllop, minnesstunder, fest eller andra sammankomster.
Företrädare
- Elin N
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Elin Nylund Productions AB för organisationsnummer?
Elin Nylund Productions AB har organisationsnummer 559139-8838 (5591398838).
Var ligger Elin Nylund Productions AB?
Elin Nylund Productions AB har sin registrerade adress Fleminggatan 60A, 11245 Stockholm.
Vilken bransch är Elin Nylund Productions AB verksamt i?
Elin Nylund Productions AB är registrerat i branschen reklambyråverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Elin Nylund Productions AB?
Elin Nylund Productions AB hade en nettoomsättning på 2 543 828 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Elin Nylund Productions AB?
Elin Nylund Productions AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.