HNT Konsult AB
HNT Konsult AB har organisationsnummer 559139-9141 (5591399141)
Aktiebolag • Org.nr: 559139-9141
Om företaget
HNT Konsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 28 procent till 735 000 kr räkenskapsåret 2025 (574 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HNT Konsult AB 735 000 kr och redovisade ett resultat på 59 334 kr. Rörelsemarginalen var 10,0 procent, under branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 56,5 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 764,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,0 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 10,2 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 56,5 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 764,7 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,4 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 28,0 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 735 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 385 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 496 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 832 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 31 079 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 55 775 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 167 818 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,3 procent | 6,1 procent | 5,5 procent | 4,9 procent | 10,0 procent |
| Vinstmarginal | 5,3 procent | 6,1 procent | 5,8 procent | 5,2 procent | 10,2 procent |
| Soliditet | 42,4 procent | 38,7 procent | 45,5 procent | 51,7 procent | 56,5 procent |
| Kassalikviditet | 264,4 procent | 171,7 procent | 264,9 procent | 493,7 procent | 764,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 procent | 5,8 procent | 6,0 procent | 6,3 procent | 13,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 5,7 procent | -4,2 procent | 12,9 procent | 23,4 procent | 28,0 procent |
| Omsättning per anställd | 430 000 kr | 412 000 kr | 465 000 kr | 574 000 kr | 735 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 213 000 kr | 109 000 kr | 164 000 kr | 293 000 kr | 385 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Barnängsgatan 15c/o c/o Helena Nordlander Terud
11649 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Barnängsgatan 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva redovisningsverksamhet, samt konsultationer inom området för företags organisation. Bolaget ska även bedriva konstnärlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 205 552 kr | 406 624 kr | 429 603 kr | 412 188 kr | 464 740 kr | 573 903 kr | 735 204 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 000 kr | 1 200 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 50 087 kr | 77 354 kr | 161 824 kr | 221 881 kr | 224 895 kr | 204 295 kr | 229 108 kr |
| Personalkostnader | 158 332 kr | 261 225 kr | 213 241 kr | 108 573 kr | 164 456 kr | 292 599 kr | 384 802 kr |
| Avskrivningar | - | - | 31 437 kr | 47 752 kr | 47 752 kr | 47 752 kr | 47 752 kr |
| Rörelseresultat | 1 133 kr | 69 110 kr | 22 928 kr | 24 967 kr | 25 369 kr | 28 097 kr | 73 542 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 84 kr | 1 311 kr | 1 631 kr | 1 084 kr |
| Räntekostnader | 13 kr | 71 kr | 0 kr | - | -20 kr | -106 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 120 kr | 69 039 kr | 22 928 kr | 25 051 kr | 26 700 kr | 29 834 kr | 74 626 kr |
| Skatt | 811 kr | 14 960 kr | 5 047 kr | 5 533 kr | 5 228 kr | 5 914 kr | 15 291 kr |
| Årets resultat | 309 kr | 54 078 kr | 17 881 kr | 19 518 kr | 21 472 kr | 23 920 kr | 59 334 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 336 930 kr | 426 711 kr | 378 959 kr | 331 207 kr | 283 455 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 35 430 kr | 152 711 kr | 132 459 kr | 112 207 kr | 91 955 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 54 000 kr | 54 000 kr | 54 000 kr | 54 000 kr | 54 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 300 889 kr | 370 742 kr | 410 762 kr | 443 307 kr | 408 635 kr | 408 847 kr | 498 275 kr |
| Kortfristiga fordringar | 49 258 kr | 97 278 kr | 167 024 kr | 205 714 kr | 175 606 kr | 244 150 kr | 223 544 kr |
| Kassa och bank | 251 631 kr | 273 464 kr | 243 738 kr | 237 593 kr | 233 029 kr | 164 697 kr | 274 731 kr |
| Summa tillgångar | 300 889 kr | 370 742 kr | 747 692 kr | 870 018 kr | 787 594 kr | 740 054 kr | 781 730 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 245 371 kr | 299 449 kr | 317 329 kr | 336 847 kr | 358 319 kr | 382 239 kr | 441 573 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 195 062 kr | 195 062 kr | 249 448 kr | 267 329 kr | 286 847 kr | 308 319 kr | 332 239 kr |
| Årets resultat | 309 kr | 54 078 kr | 17 881 kr | 19 518 kr | 21 472 kr | 23 920 kr | 59 334 kr |
| Kortfristiga skulder | 55 518 kr | 71 293 kr | 155 363 kr | 258 171 kr | 154 275 kr | 82 815 kr | 65 157 kr |
| Leverantörsskulder | 160 kr | 656 kr | 0 kr | - | - | 220 kr | 6 566 kr |
| Skatteskulder | 26 507 kr | 9 609 kr | 9 802 kr | 9 958 kr | 9 928 kr | 9 832 kr | 9 905 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 28 851 kr | 61 028 kr | 145 561 kr | 248 213 kr | 144 347 kr | 72 763 kr | 48 686 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 300 889 kr | 370 742 kr | 747 692 kr | 870 018 kr | 787 594 kr | 740 054 kr | 781 730 kr |
Företrädare
- Helena N
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HNT Konsult AB för organisationsnummer?
HNT Konsult AB har organisationsnummer 559139-9141 (5591399141).
Var ligger HNT Konsult AB?
HNT Konsult AB har sin registrerade adress Barnängsgatan 15, 11649 Stockholm.
Vilken bransch är HNT Konsult AB verksamt i?
HNT Konsult AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HNT Konsult AB?
HNT Konsult AB hade en nettoomsättning på 735 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HNT Konsult AB?
HNT Konsult AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.