Kia Medicin & Hälsa AB
Kia Medicin & Hälsa AB har organisationsnummer 559140-3232 (5591403232)
Aktiebolag • Org.nr: 559140-3232
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhusKungsbacka
Om företaget
Kia Medicin & Hälsa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsbacka. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 32 procent till 56 099 kr räkenskapsåret 2025 (82 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kia Medicin & Hälsa AB 56 099 kr och redovisade ett resultat på 9 812 kr. Soliditeten var 52,9 procent, under branschens median (median 71,5 procent). Kassalikviditeten var 2516,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 358,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,9 procent | 71,5 procent | 52,0 procent till 88,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 2516,3 procent | 358,4 procent | 199,5 procent till 772,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,1 procent | 24,3 procent | 0,2 procent till 61,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 411 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
- Plats 18 av 21 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 670 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 8 091 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 258 451 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,2 procent | 53,7 procent | 52,9 procent |
| Kassalikviditet | 1012,8 procent | 2327,5 procent | 2516,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,6 procent | 23,3 procent | 6,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Trädgårdsvägen 2643491 Kungsbacka
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Trädgårdsvägen 26 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva specialistverksamhet inom öppenvården och vara verksamt inom områdena coachning, fysisk och psykisk hälsa, fitness och välbefinnande, kroppsvård, kultur, konst och hälsa samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 93 150 kr | 82 000 kr | 56 099 kr |
| Övriga externa kostnader | 13 990 kr | 26 553 kr | 34 084 kr |
| Personalkostnader | 21 915 kr | 12 164 kr | 9 904 kr |
| Avskrivningar | 1 894 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 55 351 kr | 43 283 kr | 12 111 kr |
| Ränteintäkter | 399 kr | 634 kr | 272 kr |
| Räntekostnader | - | - | 77 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 55 750 kr | 43 917 kr | 12 306 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - |
| Skatt | 11 671 kr | 8 915 kr | 2 494 kr |
| Årets resultat | 44 079 kr | 35 002 kr | 9 812 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 329 581 kr | 279 326 kr | 301 931 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 389 kr | 23 602 kr | 42 743 kr |
| Kassa och bank | 303 192 kr | 255 724 kr | 259 188 kr |
| Summa tillgångar | 329 581 kr | 279 326 kr | 301 931 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 195 053 kr | 150 055 kr | 159 868 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 100 974 kr | 65 053 kr | 100 056 kr |
| Årets resultat | 44 079 kr | 35 002 kr | 9 812 kr |
| Kortfristiga skulder | 32 540 kr | 12 001 kr | 11 999 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 539 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 329 581 kr | 279 326 kr | 301 931 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva specialistverksamhet inom öppenvården och vara verksamt inom områdena
Företrädare
- Marie Kia B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kia Medicin & Hälsa AB för organisationsnummer?
Kia Medicin & Hälsa AB har organisationsnummer 559140-3232 (5591403232).
Var ligger Kia Medicin & Hälsa AB?
Kia Medicin & Hälsa AB har sin registrerade adress Trädgårdsvägen 26, 43491 Kungsbacka.
Vilken bransch är Kia Medicin & Hälsa AB verksamt i?
Kia Medicin & Hälsa AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kia Medicin & Hälsa AB?
Kia Medicin & Hälsa AB hade en nettoomsättning på 56 099 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.