Saferail HTSM & Consulting Swe AB
Saferail HTSM & Consulting Swe AB har organisationsnummer 559140-4388 (5591404388)
Aktiebolag • Org.nr: 559140-4388
Om företaget
Saferail HTSM & Consulting Swe AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Arvidsjaur. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som anläggning av järnvägar och tunnelbanor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 42120). Sidoverksamheter inkluderar mark- och grundarbeten, personaluthyrning och teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 118 procent till 1 803 000 kr räkenskapsåret 2025 (828 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Saferail HTSM & Consulting Swe AB 1 803 000 kr och redovisade ett resultat på 527 344 kr. Rörelsemarginalen var 54,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,1 procent). Soliditeten var 49,6 procent, under branschens median (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var 386,8 procent, över branschens median (median 250,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,9 procent | 19,1 procent | 6,3 procent till 31,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 54,7 procent | 18,2 procent | 5,8 procent till 33,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,6 procent | 53,3 procent | 34,4 procent till 74,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 386,8 procent | 250,3 procent | 151,7 procent till 447,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 59,3 procent | 44,4 procent | 12,3 procent till 78,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 117,8 procent | 5,6 procent | -24,1 procent till 32,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 119 av 250 aktiebolag inom anläggning av järnvägar och tunnelbanor.
- Plats 73 av 186 aktiebolag med säte i Arvidsjaur.
- Plats 2 139 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 93 705 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 82,7 procent | 54,9 procent |
| Vinstmarginal | - | 82,9 procent | 54,7 procent |
| Soliditet | 70,9 procent | 53,5 procent | 49,6 procent |
| Kassalikviditet | 1718,8 procent | 389,8 procent | 386,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,4 procent | 66,6 procent | 59,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 117,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla Landsvägen 5c/o Gamla Landsvägen 5
93333 Arvidsjaur
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Gamla Landsvägen 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att på konsultbasis tillhandahålla säkerhetslösningar och tjänster inom järnväg, framföra fordon på järnväg, mark- och röjningsarbeten, byggnadsverksamhet, uthyrning av personal samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 500 kr | 827 845 kr | 1 802 831 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 32 439 kr | 33 252 kr | 36 093 kr |
| Övriga externa kostnader | 88 474 kr | 114 163 kr | 296 825 kr |
| Personalkostnader | 3 030 kr | 62 435 kr | 492 914 kr |
| Avskrivningar | - | - | 59 260 kr |
| Rörelseresultat | -38 565 kr | 684 499 kr | 989 925 kr |
| Ränteintäkter | 224 kr | 1 191 kr | 913 kr |
| Räntekostnader | 68 kr | 5 kr | 3 923 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -38 409 kr | 685 685 kr | 986 915 kr |
| Bokslutsdispositioner | 45 200 kr | -171 600 kr | -321 111 kr |
| Skatt | 1 812 kr | 106 444 kr | 138 460 kr |
| Årets resultat | 4 979 kr | 407 641 kr | 527 344 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | 461 976 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 461 976 kr |
| Omsättningstillgångar | 288 470 kr | 1 144 594 kr | 1 331 695 kr |
| Kortfristiga fordringar | 55 943 kr | 389 625 kr | 570 991 kr |
| Kassa och bank | 232 527 kr | 754 969 kr | 760 704 kr |
| Summa tillgångar | 288 470 kr | 1 144 594 kr | 1 793 671 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 204 587 kr | 612 228 kr | 889 572 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 149 608 kr | 154 587 kr | 312 228 kr |
| Årets resultat | 4 979 kr | 407 641 kr | 527 344 kr |
| Obeskattade reserver | 67 100 kr | 238 700 kr | 559 811 kr |
| Kortfristiga skulder | 16 783 kr | 293 666 kr | 344 288 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 4 115 kr |
| Skatteskulder | - | 51 513 kr | 130 453 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 11 483 kr | 235 252 kr | 194 820 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 288 470 kr | 1 144 594 kr | 1 793 671 kr |
Företrädare
- Nicholas D
Undertecknad i Arvidsjaur 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Saferail HTSM & Consulting Swe AB för organisationsnummer?
Saferail HTSM & Consulting Swe AB har organisationsnummer 559140-4388 (5591404388).
Var ligger Saferail HTSM & Consulting Swe AB?
Saferail HTSM & Consulting Swe AB har sin registrerade adress Gamla Landsvägen 5, 93333 Arvidsjaur.
Vilken bransch är Saferail HTSM & Consulting Swe AB verksamt i?
Saferail HTSM & Consulting Swe AB är registrerat i branschen anläggning av järnvägar och tunnelbanor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Saferail HTSM & Consulting Swe AB?
Saferail HTSM & Consulting Swe AB hade en nettoomsättning på 1 803 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Saferail HTSM & Consulting Swe AB någon utdelning?
Styrelsen i Saferail HTSM & Consulting Swe AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Arvidsjaur
- Län
- Norrbottens län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.