Gullö Måleri AB

Gullö Måleri AB har organisationsnummer 559140-9239 (5591409239)

Aktiebolag • Org.nr: 559140-9239

MåleriarbetenNol

Aktivt företagVerksamt sedan 2017Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Gullö Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nol. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).

Ekonomi

1 345 385 krOmsättning▲ 5 procent
66 517 krÅrets resultat
1.5Antal anställda
56,7 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 5 procent till 1 345 385 kr räkenskapsåret 2025 (1 283 233 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Gullö Måleri AB 1 345 385 kr och redovisade ett resultat på 66 517 kr. Rörelsemarginalen var 6,5 procent, under branschens median (median 8,0 procent). Soliditeten var 56,7 procent, över branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 188,3 procent, under branschens median (median 233,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal6,5 procent8,0 procent1,4 procent till 17,3 procentUnder branschens median
Vinstmarginal6,6 procent7,8 procent1,1 procent till 17,3 procentUnder branschens median
Soliditet56,7 procent52,6 procent32,9 procent till 71,4 procentöver branschens median
Kassalikviditet188,3 procent233,4 procent148,9 procent till 400,6 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital30,6 procent25,3 procent2,7 procent till 55,6 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt4,8 procent6,1 procent-15,0 procent till 32,1 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd897 000 kr1 089 000 kr770 000 kr till 1 471 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd523 000 kr546 000 kr388 000 kr till 675 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 150 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
  • Plats 72 av 133 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Göteborg.
  • Plats 8 048 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
  • Plats 19 977 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 120 057 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal5,1 procent20,5 procent9,2 procent5,2 procent6,5 procent
Vinstmarginal5,1 procent20,5 procent9,6 procent5,4 procent6,6 procent
Soliditet15,5 procent68,6 procent64,1 procent78,0 procent56,7 procent
Kassalikviditet118,3 procent318,8 procent278,7 procent379,2 procent188,3 procent
Avkastning på eget kapital43,1 procent65,1 procent31,2 procent21,1 procent30,6 procent
Omsättningstillväxt103,7 procent6,4 procent-6,7 procent-12,8 procent4,8 procent
Omsättning per anställd741 000 kr1 578 000 kr1 472 000 kr855 000 kr897 000 kr
Personalkostnad per anställd521 000 kr757 000 kr896 000 kr538 000 kr523 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Skinnbo Myrberget 240
c/o c/o Utbult
44990 Nol

Verksamhetsbeskrivning

Måleriverksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning1 005 392 kr727 674 kr1 482 633 kr1 577 790 kr1 472 300 kr1 283 233 kr1 345 385 kr
Övriga rörelseintäkter-14 502 kr0 kr----
Råvaror och förnödenheter133 894 kr95 550 kr201 380 kr282 046 kr220 395 kr204 731 kr229 943 kr
Övriga externa kostnader80 693 kr75 893 kr137 988 kr214 924 kr220 190 kr193 635 kr227 943 kr
Personalkostnader476 198 kr364 415 kr1 042 920 kr757 424 kr896 276 kr807 508 kr783 825 kr
Avskrivningar14 860 kr14 860 kr14 860 kr0 kr-10 210 kr15 871 kr
Rörelseresultat299 747 kr191 458 kr75 764 kr323 396 kr135 439 kr67 149 kr87 803 kr
Ränteintäkter---18 kr5 515 kr3 259 kr596 kr
Räntekostnader-207 kr721 kr-254 kr48 kr1 063 kr135 kr
Resultat efter finansiella poster602 344 kr191 251 kr75 043 kr323 668 kr140 906 kr69 345 kr88 264 kr
Skatt61 709 kr40 970 kr16 133 kr68 820 kr31 355 kr15 441 kr21 747 kr
Årets resultat540 635 kr150 281 kr58 910 kr254 848 kr109 551 kr53 904 kr66 517 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar59 441 kr44 581 kr0 kr--54 480 kr70 609 kr
Materiella anläggningstillgångar59 441 kr44 581 kr0 kr--54 480 kr70 609 kr
Finansiella anläggningstillgångar0 kr------
Omsättningstillgångar885 774 kr1 073 062 kr883 428 kr570 356 kr547 473 kr272 200 kr313 142 kr
Kortfristiga fordringar62 117 kr39 454 kr167 883 kr116 992 kr117 786 kr102 885 kr130 079 kr
Kassa och bank823 657 kr1 033 608 kr715 545 kr453 364 kr429 687 kr169 316 kr183 062 kr
Summa tillgångar945 215 kr1 117 643 kr883 428 kr570 356 kr547 473 kr326 680 kr383 751 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital658 693 kr808 974 kr136 601 kr391 449 kr351 000 kr254 904 kr217 421 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat68 058 kr608 693 kr27 691 kr86 601 kr191 449 kr151 001 kr100 904 kr
Årets resultat540 635 kr150 281 kr58 910 kr254 848 kr109 551 kr53 904 kr66 517 kr
Kortfristiga skulder286 522 kr308 669 kr746 827 kr178 907 kr196 473 kr71 776 kr166 329 kr
Leverantörsskulder25 190 kr21 133 kr25 779 kr21 752 kr21 246 kr16 806 kr39 704 kr
Skatteskulder80 904 kr84 210 kr26 612 kr35 844 kr24 795 kr-53 539 kr-
Övriga kortfristiga skulder175 428 kr198 326 kr647 043 kr115 811 kr144 931 kr102 509 kr120 625 kr
Summa eget kapital och skulder945 215 kr1 117 643 kr883 428 kr570 356 kr547 473 kr326 680 kr383 751 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver måleriverksamhet.Bolaget har sitt säte i Nol.

Företrädare

  • Göran Andreas U (styrelseledamot)

Undertecknad i Nol 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2017-12-19
Registrerat hos Bolagsverket
Gullö Måleri AB
2017-12-29
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Gullö Måleri AB för organisationsnummer?

Gullö Måleri AB har organisationsnummer 559140-9239 (5591409239).

Var ligger Gullö Måleri AB?

Gullö Måleri AB har sin registrerade adress Skinnbo Myrberget 240, 44990 Nol.

Vilken bransch är Gullö Måleri AB verksamt i?

Gullö Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Gullö Måleri AB?

Gullö Måleri AB hade en nettoomsättning på 1 345 385 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Gullö Måleri AB?

Gullö Måleri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Göteborg
Län
Västra Götalands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2017-12-19
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar