Skönhetsvård i Täby AB
Skönhetsvård i Täby AB har organisationsnummer 559141-0443 (5591410443)
Aktiebolag • Org.nr: 559141-0443
Om företaget
Skönhetsvård i Täby AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Företaget bedriver även verksamhet inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Bolaget har haft ökad fakturering under räkenskapsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Skönhetsvård i Täby AB 20 000 kr och redovisade ett resultat på 17 903 kr. Soliditeten var 87,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 807,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,6 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 807,5 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 37,2 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 20 000 kr | 722 000 kr | 479 000 kr till 1 093 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 940 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 22 av 24 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Täby.
- Plats 2 645 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 90 604 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 271 183 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,6 procent | 68,8 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 87,6 procent |
| Kassalikviditet | 6980,5 procent | - | - | - | 807,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -104,1 procent | -30,5 procent | -65,3 procent | -4,7 procent | 37,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 20 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tjädervägen 918743 Täby
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Tjädervägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Skönhet och hälsa. Bedriva skönhetssalong med uthyrningsverksamhet av stolar och rum, samt konsulttjänster inom administration.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 174 998 kr | 4 000 kr | 0 kr | 60 000 kr | 0 kr | 0 kr | 20 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 757 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 159 372 kr | 133 013 kr | 45 511 kr | 75 936 kr | 20 671 kr | 1 430 kr | 2 090 kr |
| Personalkostnader | 106 049 kr | 15 952 kr | 6 273 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -91 180 kr | -144 965 kr | -51 784 kr | -15 936 kr | -20 671 kr | -1 430 kr | 17 910 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 815 kr | 2 369 kr | 0 kr | - | 4 kr | 0 kr | 7 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -91 995 kr | -147 334 kr | -51 784 kr | -15 936 kr | -20 674 kr | -1 430 kr | 17 903 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -91 995 kr | -147 334 kr | -51 784 kr | -15 936 kr | -20 674 kr | -1 430 kr | 17 903 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 260 427 kr | 102 355 kr | 50 469 kr | 76 041 kr | 31 636 kr | 30 207 kr | 54 910 kr |
| Kortfristiga fordringar | 50 988 kr | 50 229 kr | 50 229 kr | 75 025 kr | 30 018 kr | 30 018 kr | 30 018 kr |
| Kassa och bank | 209 439 kr | 52 126 kr | 240 kr | 1 016 kr | 1 618 kr | 189 kr | 24 892 kr |
| Summa tillgångar | 260 427 kr | 102 355 kr | 50 469 kr | 76 041 kr | 31 636 kr | 30 207 kr | 54 910 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 228 865 kr | 81 530 kr | 49 746 kr | 52 310 kr | 31 636 kr | 30 207 kr | 48 110 kr |
| Aktiekapital | 53 000 kr | 53 000 kr | 73 000 kr | 53 000 kr | 53 000 kr | 53 000 kr | 53 000 kr |
| Balanserat resultat | 267 860 kr | 175 864 kr | 28 530 kr | -23 254 kr | -690 kr | -21 363 kr | -22 793 kr |
| Årets resultat | -91 995 kr | -147 334 kr | -51 784 kr | -15 936 kr | -20 674 kr | -1 430 kr | 17 903 kr |
| Kortfristiga skulder | 31 562 kr | 20 825 kr | 723 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 6 800 kr |
| Leverantörsskulder | 315 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | -7 557 kr | 104 kr | 723 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 38 804 kr | 20 721 kr | 0 kr | - | 0 kr | 0 kr | 6 800 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 260 427 kr | 102 355 kr | 50 469 kr | 76 041 kr | 31 636 kr | 30 207 kr | 54 910 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom främst administration och ekonomi, men även liten del inom skönhetsvård. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Anneli Monica O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skönhetsvård i Täby AB för organisationsnummer?
Skönhetsvård i Täby AB har organisationsnummer 559141-0443 (5591410443).
Var ligger Skönhetsvård i Täby AB?
Skönhetsvård i Täby AB har sin registrerade adress Tjädervägen 9, 18743 Täby.
Vilken bransch är Skönhetsvård i Täby AB verksamt i?
Skönhetsvård i Täby AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skönhetsvård i Täby AB?
Skönhetsvård i Täby AB hade en nettoomsättning på 20 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Skönhetsvård i Täby AB?
Skönhetsvård i Täby AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.