Gemträsk Holding i Boden AB
Gemträsk Holding i Boden AB har organisationsnummer 559141-4379 (5591414379)
Aktiebolag • Org.nr: 559141-4379
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerLuleå
Om företaget
Gemträsk Holding i Boden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 678 000 kr räkenskapsåret 2025 (677 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gemträsk Holding i Boden AB 678 000 kr och redovisade ett resultat på 220 182 kr. Rörelsemarginalen var 66,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 39,1 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 249,4 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 66,4 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 55,8 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 39,1 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 249,4 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 17,9 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,1 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 310 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 8 av 12 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Boden.
- Plats 283 av 576 aktiebolag med säte i Boden.
- Plats 3 660 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 173 042 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,5 procent | 23,2 procent | 46,1 procent | 36,6 procent | 66,4 procent |
| Vinstmarginal | 43,4 procent | 18,0 procent | 31,9 procent | 24,8 procent | 55,8 procent |
| Soliditet | 17,5 procent | 21,0 procent | 25,2 procent | 31,0 procent | 39,1 procent |
| Kassalikviditet | 243,3 procent | 166,2 procent | 213,9 procent | 213,2 procent | 249,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,6 procent | 9,3 procent | 20,2 procent | 20,1 procent | 17,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 11,3 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skomakargatan 4c/o Ulla-Britt Vesterberg
97233 Luleå
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Skomakargatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 608 400 kr | 676 800 kr | 676 800 kr | 676 800 kr | 677 880 kr |
| Övriga externa kostnader | 237 875 kr | 438 156 kr | 282 734 kr | 347 349 kr | 145 847 kr |
| Avskrivningar | 81 669 kr | 81 669 kr | 81 669 kr | 81 669 kr | 81 689 kr |
| Rörelseresultat | 288 856 kr | 156 975 kr | 312 397 kr | 247 782 kr | 450 344 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 192 kr | 17 596 kr | 6 784 kr |
| Räntekostnader | 25 209 kr | 35 146 kr | 99 078 kr | 97 763 kr | 79 277 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 263 647 kr | 121 829 kr | 215 511 kr | 167 615 kr | 377 851 kr |
| Bokslutsdispositioner | -60 000 kr | -46 000 kr | -10 000 kr | 90 000 kr | -100 000 kr |
| Skatt | 42 137 kr | 15 890 kr | 42 775 kr | 54 355 kr | 57 669 kr |
| Årets resultat | 161 510 kr | 59 939 kr | 162 736 kr | 203 260 kr | 220 182 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 214 473 kr | 2 132 804 kr | 2 051 135 kr | 1 969 466 kr | 1 887 777 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 214 473 kr | 2 132 804 kr | 2 051 135 kr | 1 969 466 kr | 1 887 777 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 133 766 kr | 940 267 kr | 1 157 243 kr | 1 290 275 kr | 1 256 276 kr |
| Kortfristiga fordringar | 153 876 kr | 89 441 kr | 153 116 kr | 153 381 kr | 153 422 kr |
| Kassa och bank | 979 890 kr | 850 826 kr | 1 004 127 kr | 836 894 kr | 802 854 kr |
| Summa tillgångar | 3 348 239 kr | 3 073 071 kr | 3 208 378 kr | 3 259 741 kr | 3 144 053 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 584 398 kr | 644 337 kr | 807 073 kr | 1 010 333 kr | 1 230 516 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 372 888 kr | 534 398 kr | 594 337 kr | 757 073 kr | 960 334 kr |
| Årets resultat | 161 510 kr | 59 939 kr | 162 736 kr | 203 260 kr | 220 182 kr |
| Obeskattade reserver | 110 000 kr | 110 000 kr | 110 000 kr | 0 kr | 90 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 466 051 kr | 565 744 kr | 541 143 kr | 605 087 kr | 503 774 kr |
| Leverantörsskulder | 14 616 kr | 40 703 kr | 0 kr | 41 465 kr | 3 295 kr |
| Skatteskulder | 132 870 kr | 101 897 kr | 102 542 kr | 141 000 kr | 165 629 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 47 506 kr | 249 598 kr | 236 054 kr | 230 075 kr | 237 570 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 348 239 kr | 3 073 071 kr | 3 208 378 kr | 3 259 741 kr | 3 144 053 kr |
Företrädare
- Ulla-Britt V
Undertecknad i Boden 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gemträsk Holding i Boden AB för organisationsnummer?
Gemträsk Holding i Boden AB har organisationsnummer 559141-4379 (5591414379).
Var ligger Gemträsk Holding i Boden AB?
Gemträsk Holding i Boden AB har sin registrerade adress Skomakargatan 4, 97233 Luleå.
Vilken bransch är Gemträsk Holding i Boden AB verksamt i?
Gemträsk Holding i Boden AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gemträsk Holding i Boden AB?
Gemträsk Holding i Boden AB hade en nettoomsättning på 678 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Boden
- Län
- Norrbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.