Cosmetics and Beauty Malmö AB
Cosmetics and Beauty Malmö AB har organisationsnummer 559141-4841 (5591414841)
Aktiebolag • Org.nr: 559141-4841
Om företaget
Cosmetics and Beauty Malmö AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder och skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 1 635 861 kr räkenskapsåret 2025 (1 304 218 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cosmetics and Beauty Malmö AB 1 635 861 kr och redovisade ett resultat på 117 851 kr. Rörelsemarginalen var 12,1 procent, över branschens median (median 4,4 procent). Soliditeten var 84,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 503,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 222,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,1 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,2 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 84,9 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 503,8 procent | 222,5 procent | 112,9 procent till 437,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 17,0 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 25,4 procent | 1,5 procent | -12,3 procent till 15,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 636 000 kr | 622 000 kr | 361 000 kr till 1 011 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 489 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 226 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 12 av 57 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Malmö.
- Plats 3 312 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 11 727 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 102 406 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,8 procent | 12,1 procent |
| Vinstmarginal | 4,9 procent | 12,2 procent |
| Soliditet | 89,8 procent | 84,9 procent |
| Kassalikviditet | 624,3 procent | 503,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 8,7 procent | 17,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 25,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 304 000 kr | 1 636 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 451 000 kr | 489 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Propellergatan 10cc/o Anna Svensson
21116 Malmö
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Propellergatan 10c som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer bedriva verksamhet inom skönhetsbranschen. Försäljning av skönhetsprodukter och utbildning inom skönhetsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 304 218 kr | 1 635 861 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 47 191 kr | 16 934 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 399 856 kr | 410 811 kr |
| Övriga externa kostnader | 447 020 kr | 452 100 kr |
| Personalkostnader | 451 371 kr | 488 863 kr |
| Avskrivningar | 31 393 kr | 37 556 kr |
| Rörelseresultat | 62 033 kr | 198 066 kr |
| Ränteintäkter | 1 249 kr | 800 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 63 282 kr | 198 866 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -50 000 kr |
| Skatt | 12 870 kr | 31 015 kr |
| Årets resultat | 50 412 kr | 117 851 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 41 944 kr | 320 202 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 41 944 kr | 135 202 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 35 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 600 691 kr | 498 673 kr |
| Varulager | 191 854 kr | 126 455 kr |
| Kortfristiga fordringar | 206 279 kr | 190 657 kr |
| Kassa och bank | 202 558 kr | 181 561 kr |
| Summa tillgångar | 642 635 kr | 818 875 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 577 148 kr | 694 999 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 476 736 kr | 527 148 kr |
| Årets resultat | 50 412 kr | 117 851 kr |
| Obeskattade reserver | - | 50 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 65 487 kr | 73 876 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 65 487 kr | 71 274 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 642 635 kr | 818 875 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva skönhetsvård samt äga och driva skönhetssalonger, samt sälja skönhetsprodukter via salongerna. Bolaget ska vidare äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag samt utöva koncernledning, finansiering och därmed förenlig verksamhet.
Under räkenskapsåret har bolaget förvärvat/samt bildat dotterbolaget Cosmetics and Beauty E-handel och Salong Falkenberg AB (559542-2287). Förvärvet/etableringen är ett led i bolagets expansion inom skönhetsvård och e-handel.
Företrädare
- Anna Maria S (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cosmetics and Beauty Malmö AB för organisationsnummer?
Cosmetics and Beauty Malmö AB har organisationsnummer 559141-4841 (5591414841).
Var ligger Cosmetics and Beauty Malmö AB?
Cosmetics and Beauty Malmö AB har sin registrerade adress Propellergatan 10c, 21116 Malmö.
Vilken bransch är Cosmetics and Beauty Malmö AB verksamt i?
Cosmetics and Beauty Malmö AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cosmetics and Beauty Malmö AB?
Cosmetics and Beauty Malmö AB hade en nettoomsättning på 1 635 861 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Cosmetics and Beauty Malmö AB?
Cosmetics and Beauty Malmö AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.