Per Larsson Entreprenad i Enviken AB
Per Larsson Entreprenad i Enviken AB har organisationsnummer 559142-8254 (5591428254)
Aktiebolag • Org.nr: 559142-8254
Om företaget
Per Larsson Entreprenad i Enviken AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enviken. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som personaluthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 074 566 kr räkenskapsåret 2025 (1 052 521 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Per Larsson Entreprenad i Enviken AB 1 074 566 kr och redovisade ett resultat på -20 767 kr. Rörelsemarginalen var -0,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,8 procent). Soliditeten var 24,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 73,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 211,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,2 procent | 8,8 procent | 0,1 procent till 25,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -1,9 procent | 8,9 procent | 0,1 procent till 27,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 24,9 procent | 52,9 procent | 26,1 procent till 77,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 73,3 procent | 211,4 procent | 121,7 procent till 439,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -8,7 procent | 15,5 procent | -3,2 procent till 51,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 2,1 procent | -6,0 procent | -44,1 procent till 24,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 075 000 kr | 719 000 kr | 400 000 kr till 1 121 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 799 000 kr | 455 000 kr | 213 000 kr till 663 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 032 av 2 736 aktiebolag inom personaluthyrning.
- Plats 6 av 18 aktiebolag inom personaluthyrning med säte i Falun.
- Plats 735 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 3 787 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 139 266 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,0 procent | -0,9 procent | -5,2 procent | 7,3 procent | -0,2 procent |
| Vinstmarginal | 14,5 procent | -1,5 procent | -5,8 procent | 5,1 procent | -1,9 procent |
| Soliditet | 46,1 procent | 23,0 procent | 21,0 procent | 24,1 procent | 24,9 procent |
| Kassalikviditet | 378,1 procent | 52,4 procent | 46,5 procent | 65,7 procent | 73,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,3 procent | 10,3 procent | -9,4 procent | 17,9 procent | -8,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 48,3 procent | 3,3 procent | -3,5 procent | 15,3 procent | 2,1 procent |
| Omsättning per anställd | 915 000 kr | 473 000 kr | 457 000 kr | 526 000 kr | 1 075 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 638 000 kr | 315 000 kr | 345 000 kr | 352 000 kr | 799 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tornvägen 1679026 Enviken
Verksamhetsbeskrivning
Uthyrning av personal i entreprenadbranschen, främst lastbil och hjullastare samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 78201PersonaluthyrningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 729 201 kr | 617 312 kr | 915 352 kr | 945 875 kr | 913 228 kr | 1 052 521 kr | 1 074 566 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 1 474 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 920 kr | 0 kr | 11 928 kr | 62 174 kr | 48 136 kr | 46 809 kr | 55 912 kr |
| Övriga externa kostnader | 35 926 kr | 58 103 kr | 100 557 kr | 161 442 kr | 105 507 kr | 107 555 kr | 106 538 kr |
| Personalkostnader | 489 402 kr | 494 283 kr | 638 088 kr | 630 567 kr | 690 312 kr | 704 287 kr | 798 841 kr |
| Avskrivningar | 10 000 kr | 8 000 kr | 27 118 kr | 100 517 kr | 116 599 kr | 116 650 kr | 116 650 kr |
| Rörelseresultat | 191 953 kr | 56 926 kr | 137 661 kr | -8 825 kr | -47 326 kr | 77 220 kr | -1 901 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 28 kr | 843 kr | 658 kr | 329 kr |
| Räntekostnader | 6 kr | 24 kr | 5 271 kr | 5 751 kr | 6 688 kr | 24 619 kr | 19 195 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 191 947 kr | 56 902 kr | 132 390 kr | -14 548 kr | -53 171 kr | 53 259 kr | -20 767 kr |
| Bokslutsdispositioner | -45 000 kr | 0 kr | -33 000 kr | 45 000 kr | 33 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 31 464 kr | 12 230 kr | 20 583 kr | 2 537 kr | 0 kr | 6 692 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 115 483 kr | 44 672 kr | 78 807 kr | 27 915 kr | -20 171 kr | 46 567 kr | -20 767 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 28 959 kr | 20 959 kr | 153 841 kr | 762 024 kr | 666 865 kr | 550 215 kr | 433 565 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 142 882 kr | 761 065 kr | 666 865 kr | 550 215 kr | 433 565 kr |
| Omsättningstillgångar | 313 772 kr | 296 522 kr | 375 946 kr | 417 629 kr | 353 097 kr | 533 837 kr | 530 929 kr |
| Kortfristiga fordringar | 108 247 kr | 88 971 kr | 110 205 kr | 162 827 kr | 109 766 kr | 208 448 kr | 164 819 kr |
| Kassa och bank | 205 525 kr | 207 551 kr | 265 741 kr | 254 802 kr | 243 331 kr | 325 389 kr | 366 110 kr |
| Summa tillgångar | 342 731 kr | 317 481 kr | 529 787 kr | 1 179 653 kr | 1 019 962 kr | 1 084 052 kr | 964 494 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 195 489 kr | 202 661 kr | 243 967 kr | 271 883 kr | 214 212 kr | 260 780 kr | 240 013 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 30 006 kr | 107 989 kr | 115 160 kr | 193 968 kr | 184 383 kr | 164 213 kr | 210 780 kr |
| Årets resultat | 115 483 kr | 44 672 kr | 78 807 kr | 27 915 kr | -20 171 kr | 46 567 kr | -20 767 kr |
| Obeskattade reserver | 45 000 kr | 45 000 kr | 78 000 kr | 33 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 102 242 kr | 69 820 kr | 99 424 kr | 797 067 kr | 759 670 kr | 812 846 kr | 724 481 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 994 kr | 8 082 kr | 3 803 kr | 7 152 kr | 4 213 kr |
| Skatteskulder | 35 485 kr | 16 094 kr | 0 kr | 4 395 kr | 4 048 kr | 4 129 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 61 757 kr | 47 961 kr | 80 289 kr | 754 162 kr | 722 298 kr | 735 832 kr | 619 587 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 342 731 kr | 317 481 kr | 529 787 kr | 1 179 653 kr | 1 019 962 kr | 1 084 052 kr | 964 494 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget är ett privat aktiebolag vars huvudsakliga verksamhet består av uthyrning av personal främst i Transportbranschen, företaget har en mindre entreprenad del som utförs med eget fordon. Företaget har sitt säte i Falun.
Företrädare
- Per L
Undertecknad i Enviken 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Per Larsson Entreprenad i Enviken AB för organisationsnummer?
Per Larsson Entreprenad i Enviken AB har organisationsnummer 559142-8254 (5591428254).
Var ligger Per Larsson Entreprenad i Enviken AB?
Per Larsson Entreprenad i Enviken AB har sin registrerade adress Tornvägen 16, 79026 Enviken.
Vilken bransch är Per Larsson Entreprenad i Enviken AB verksamt i?
Per Larsson Entreprenad i Enviken AB är registrerat i branschen personaluthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Per Larsson Entreprenad i Enviken AB?
Per Larsson Entreprenad i Enviken AB hade en nettoomsättning på 1 074 566 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Per Larsson Entreprenad i Enviken AB?
Per Larsson Entreprenad i Enviken AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.