Pilo Läkarkonsult AB
Pilo Läkarkonsult AB har organisationsnummer 559142-9344 (5591429344)
Aktiebolag • Org.nr: 559142-9344
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhusUmeå
Om företaget
Pilo Läkarkonsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Umeå. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86102).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 83 procent till 581 243 kr räkenskapsåret 2025 (318 332 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pilo Läkarkonsult AB 581 243 kr och redovisade ett resultat på 440 798 kr. Rörelsemarginalen var 90,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 42,3 procent). Soliditeten var 59,5 procent, under branschens median (median 71,4 procent). Kassalikviditeten var 246,7 procent, under branschens median (median 368,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 90,4 procent | 42,3 procent | 11,7 procent till 75,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 95,4 procent | 42,4 procent | 12,0 procent till 76,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,5 procent | 71,4 procent | 53,1 procent till 87,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 246,7 procent | 368,2 procent | 226,1 procent till 758,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 43,1 procent | 23,6 procent | -1,4 procent till 59,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 82,6 procent | -15,5 procent | -56,2 procent till 14,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 466 av 1 507 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus.
- Plats 5 av 32 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus med säte i Umeå.
- Plats 1 780 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 3 809 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 182 173 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 89,9 procent | 91,1 procent | 88,3 procent | 84,5 procent | 90,4 procent |
| Vinstmarginal | 89,6 procent | 91,1 procent | 88,9 procent | 88,7 procent | 95,4 procent |
| Soliditet | 42,9 procent | 36,8 procent | 43,3 procent | 37,4 procent | 59,5 procent |
| Kassalikviditet | 175,2 procent | 158,2 procent | 176,5 procent | 159,7 procent | 246,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 procent | 4,1 procent | 0,5 procent | 0,7 procent | 43,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 33,8 procent | 0,3 procent | -24,2 procent | -27,9 procent | 82,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gluntens väg 390737 Umeå
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Gluntens väg 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva sjukvård med radiologisk inriktning, konsult- och utbildningsverksamhet inom hälso- och sjukvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 778 467 kr | 434 080 kr | 580 958 kr | 582 543 kr | 441 331 kr | 318 332 kr | 581 243 kr |
| Övriga externa kostnader | 17 751 kr | 34 261 kr | 25 716 kr | 17 713 kr | 20 699 kr | 22 926 kr | 22 464 kr |
| Personalkostnader | 20 726 kr | 40 877 kr | 33 215 kr | 34 295 kr | 30 854 kr | 26 385 kr | 33 500 kr |
| Rörelseresultat | 739 990 kr | 358 942 kr | 522 027 kr | 530 535 kr | 389 778 kr | 269 021 kr | 525 279 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 2 502 kr | 13 255 kr | 29 529 kr |
| Räntekostnader | 264 kr | 393 kr | 1 442 kr | 0 kr | - | - | 97 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 739 726 kr | 358 549 kr | 520 585 kr | 530 535 kr | 392 280 kr | 282 276 kr | 554 711 kr |
| Bokslutsdispositioner | -206 000 kr | -230 000 kr | -500 000 kr | -500 000 kr | -389 000 kr | -278 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 162 797 kr | 27 593 kr | 4 969 kr | 6 789 kr | 158 kr | 146 kr | 113 913 kr |
| Årets resultat | 370 929 kr | 100 956 kr | 15 616 kr | 23 746 kr | 3 122 kr | 4 130 kr | 440 798 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 936 539 kr | 992 549 kr | 1 282 041 kr | 1 561 064 kr | 1 332 042 kr | 1 554 276 kr | 1 718 955 kr |
| Kortfristiga fordringar | 492 942 kr | 302 925 kr | 355 757 kr | 399 254 kr | 219 472 kr | 164 007 kr | 50 240 kr |
| Kassa och bank | 443 597 kr | 689 624 kr | 926 284 kr | 1 161 810 kr | 1 112 570 kr | 1 390 269 kr | 1 668 715 kr |
| Summa tillgångar | 936 539 kr | 992 549 kr | 1 282 041 kr | 1 561 064 kr | 1 332 042 kr | 1 554 276 kr | 1 718 955 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 433 725 kr | 534 681 kr | 550 297 kr | 574 043 kr | 577 165 kr | 581 294 kr | 1 022 092 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 796 kr | 383 725 kr | 484 681 kr | 500 297 kr | 524 043 kr | 527 164 kr | 531 294 kr |
| Årets resultat | 370 929 kr | 100 956 kr | 15 616 kr | 23 746 kr | 3 122 kr | 4 130 kr | 440 798 kr |
| Kortfristiga skulder | 502 814 kr | 457 868 kr | 731 744 kr | 987 021 kr | 754 877 kr | 972 982 kr | 696 863 kr |
| Leverantörsskulder | - | 21 389 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 206 011 kr | 98 746 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 95 910 kr | 112 840 kr | 189 476 kr | 185 750 kr | 148 008 kr | 111 113 kr | 185 186 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 936 539 kr | 992 549 kr | 1 282 041 kr | 1 561 064 kr | 1 332 042 kr | 1 554 276 kr | 1 718 955 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver sjukvård med radiologisk intriktning samt konsult- och utbildningsverksamhet inom hälso- och sjukvård.
Företrädare
- Peranders P
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pilo Läkarkonsult AB för organisationsnummer?
Pilo Läkarkonsult AB har organisationsnummer 559142-9344 (5591429344).
Var ligger Pilo Läkarkonsult AB?
Pilo Läkarkonsult AB har sin registrerade adress Gluntens väg 3, 90737 Umeå.
Vilken bransch är Pilo Läkarkonsult AB verksamt i?
Pilo Läkarkonsult AB är registrerat i branschen specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pilo Läkarkonsult AB?
Pilo Läkarkonsult AB hade en nettoomsättning på 581 243 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Pilo Läkarkonsult AB någon utdelning?
Styrelsen i Pilo Läkarkonsult AB föreslog en utdelning på 900 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.