Ljungarum Nr3 AB
Ljungarum Nr3 AB har organisationsnummer 559143-0698 (5591430698)
Aktiebolag • Org.nr: 559143-0698
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerJönköping
Om företaget
Ljungarum Nr3 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jönköping. Verksamheten startade 2017. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 3 procent till 692 311 kr räkenskapsåret 2026 (711 040 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Ljungarum Nr3 AB 692 311 kr och redovisade ett resultat på 60 584 kr. Rörelsemarginalen var 72,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,2 procent). Soliditeten var 12,6 procent, under branschens median (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 165,9 procent, över branschens median (median 159,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 72,0 procent | 40,2 procent | 19,9 procent till 57,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 59,2 procent | 28,5 procent | 7,1 procent till 52,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 12,6 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 165,9 procent | 159,1 procent | 51,1 procent till 454,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 11,3 procent | 11,0 procent | 1,6 procent till 28,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,6 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 260 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 67 av 110 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Jönköping.
- Plats 2 242 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 4 743 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 171 749 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,4 procent | 44,0 procent | 64,9 procent | 61,8 procent | 72,0 procent |
| Vinstmarginal | 9,5 procent | 27,4 procent | 41,1 procent | 42,7 procent | 59,2 procent |
| Soliditet | 6,4 procent | 8,0 procent | 10,4 procent | 11,5 procent | 12,6 procent |
| Kassalikviditet | 67,7 procent | 186,3 procent | 117,1 procent | 140,0 procent | 165,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,1 procent | 19,0 procent | 14,3 procent | 11,3 procent | 11,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -16,4 procent | 15,0 procent | -6,0 procent | -2,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 71655120 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 786 198 kr | 657 397 kr | 756 077 kr | 711 040 kr | 692 311 kr |
| Övriga externa kostnader | 569 741 kr | 288 510 kr | 185 819 kr | 191 951 kr | 114 066 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 79 574 kr | 79 574 kr | 79 574 kr | 79 574 kr | 79 574 kr |
| Rörelseresultat | 136 883 kr | 289 313 kr | 490 684 kr | 439 515 kr | 498 671 kr |
| Ränteintäkter | - | 106 kr | 391 kr | 313 kr | 206 kr |
| Räntekostnader | 62 257 kr | 109 362 kr | 180 485 kr | 136 113 kr | 88 889 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 74 626 kr | 180 057 kr | 310 590 kr | 303 715 kr | 409 988 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -110 000 kr | -250 000 kr | -250 000 kr | -340 000 kr |
| Skatt | 964 kr | 1 262 kr | 0 kr | - | 9 404 kr |
| Årets resultat | 73 662 kr | 68 795 kr | 60 590 kr | 53 715 kr | 60 584 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 627 280 kr | 3 547 706 kr | 3 468 132 kr | 3 388 558 kr | 3 308 984 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 627 280 kr | 3 547 706 kr | 3 468 132 kr | 3 388 558 kr | 3 308 984 kr |
| Omsättningstillgångar | 929 780 kr | 1 001 999 kr | 594 315 kr | 770 889 kr | 957 841 kr |
| Kortfristiga fordringar | 138 769 kr | 86 660 kr | 87 861 kr | 90 916 kr | 15 872 kr |
| Kassa och bank | 791 011 kr | 915 339 kr | 506 454 kr | 679 973 kr | 941 969 kr |
| Summa tillgångar | 4 557 060 kr | 4 549 705 kr | 4 062 447 kr | 4 159 447 kr | 4 266 825 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 293 559 kr | 362 354 kr | 422 944 kr | 476 659 kr | 537 243 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 169 897 kr | 243 559 kr | 312 354 kr | 372 944 kr | 426 659 kr |
| Årets resultat | 73 662 kr | 68 795 kr | 60 590 kr | 53 715 kr | 60 584 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 374 001 kr | 537 728 kr | 507 380 kr | 550 665 kr | 577 459 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | 2 862 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 938 kr | 62 528 kr | 56 236 kr | 72 953 kr | 72 093 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 557 060 kr | 4 549 705 kr | 4 062 447 kr | 4 159 447 kr | 4 266 825 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Jönköping bildades 2017-12-29 och bedriver uthyrning och förvaltning av fastighet på industriområdet Hedenstorp utanför Jönköping. Bolaget ägs till 100 % av Demeter Holding AB med org nr 559366-1944.
Företrädare
- Johan S (verkställande direktör)
- Mats S (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ljungarum Nr3 AB för organisationsnummer?
Ljungarum Nr3 AB har organisationsnummer 559143-0698 (5591430698).
Var ligger Ljungarum Nr3 AB?
Ljungarum Nr3 AB har sin registrerade adress Box 716, 55120 Jönköping.
Vilken bransch är Ljungarum Nr3 AB verksamt i?
Ljungarum Nr3 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ljungarum Nr3 AB?
Ljungarum Nr3 AB hade en nettoomsättning på 692 311 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2017-12-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.