
Edvins Bygg & Fastighetsservice AB
Edvins Bygg & Fastighetsservice AB har organisationsnummer 559144-0531 (5591440531)
Aktiebolag • Org.nr: 559144-0531
Om företaget
Edvins Bygg & Fastighetsservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nol. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81100). Sidoverksamheter inkluderar byggnadssnickeriarbeten och skötsel och underhåll av grönytor. På Google Maps är verksamheten listad som building firm. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 1 024 203 kr räkenskapsåret 2025 (949 120 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Edvins Bygg & Fastighetsservice AB 1 024 203 kr och redovisade ett resultat på 114 855 kr. Rörelsemarginalen var 17,6 procent, över branschens median (median 7,1 procent). Soliditeten var 44,1 procent, under branschens median (median 55,9 procent). Kassalikviditeten var 195,6 procent, under branschens median (median 241,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,6 procent | 7,1 procent | -0,7 procent till 21,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 13,8 procent | 6,8 procent | -0,7 procent till 21,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 44,1 procent | 55,9 procent | 27,1 procent till 77,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 195,6 procent | 241,8 procent | 127,9 procent till 476,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 53,3 procent | 12,7 procent | -1,8 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 7,9 procent | 0,0 procent | -23,3 procent till 22,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 550 av 1 343 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
- Plats 36 av 73 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 9 645 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 23 809 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 143 280 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,8 procent | -2,8 procent | 6,5 procent | 17,6 procent |
| Vinstmarginal | -3,8 procent | -2,8 procent | 5,2 procent | 13,8 procent |
| Soliditet | 59,0 procent | 55,6 procent | 27,7 procent | 44,1 procent |
| Kassalikviditet | 237,0 procent | 217,1 procent | 213,5 procent | 195,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,2 procent | -11,0 procent | 49,4 procent | 53,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -13,7 procent | 8,0 procent | 7,9 procent |
| Omsättning per anställd | 509 000 kr | 879 000 kr | 949 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 279 000 kr | 614 000 kr | 636 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södergården 50c/o c/o Ionica Dosanu
44941 Nol
Verksamhetsbeskrivning
Fastighetsservice som : Metallarbete : Svetsning, Reparationer,Konstruktion av Trappor, Bryggor, Staket Renovering : Snickeri, Målning, Träarbete, Rivningsarbete, Tapetsering, Altaner. Städ : Trappstädning, Fönsterputsning, Kontorsstädning, Flyttstädning, Saneringar, Lokalvård Trädgårdsarbeten : Gräsklippning, Häckklippning, Ogräsrensning, Lövblåsning, bortforsling av trädgårdsavfall, grovsopor , högtryckstvätt Vinterarbete : Snöröjning, Halkbekämpning
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 017 922 kr | 878 930 kr | 949 120 kr | 1 024 203 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 43 737 kr | 2 829 kr | 1 297 kr | 5 550 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 221 422 kr | 67 395 kr | 84 434 kr | 122 016 kr |
| Övriga externa kostnader | 207 256 kr | 171 985 kr | 151 631 kr | 146 155 kr |
| Personalkostnader | 557 057 kr | 614 152 kr | 635 864 kr | 581 741 kr |
| Avskrivningar | 75 965 kr | 52 828 kr | 17 258 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -39 081 kr | -24 601 kr | 61 230 kr | 179 841 kr |
| Ränteintäkter | 154 kr | 8 kr | 15 kr | 12 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 55 kr | 11 639 kr | 38 824 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -38 927 kr | -24 648 kr | 49 606 kr | 141 029 kr |
| Skatt | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 26 174 kr |
| Årets resultat | -38 927 kr | -24 648 kr | 49 606 kr | 114 855 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 81 431 kr | 31 339 kr | 16 588 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 81 431 kr | 31 339 kr | 16 588 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 382 369 kr | 371 613 kr | 345 893 kr | 488 187 kr |
| Kortfristiga fordringar | 80 190 kr | 66 500 kr | 77 392 kr | 83 357 kr |
| Kassa och bank | 302 179 kr | 305 113 kr | 268 501 kr | 404 830 kr |
| Summa tillgångar | 463 800 kr | 402 952 kr | 362 481 kr | 488 187 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 273 504 kr | 223 855 kr | 100 462 kr | 215 317 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 262 431 kr | 198 503 kr | 856 kr | 50 462 kr |
| Årets resultat | -38 927 kr | -24 648 kr | 49 606 kr | 114 855 kr |
| Kortfristiga skulder | 161 356 kr | 171 142 kr | 162 019 kr | 249 587 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 0 kr | 0 kr | - | 26 174 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 161 356 kr | 171 142 kr | 162 019 kr | 170 414 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 463 800 kr | 402 952 kr | 362 481 kr | 488 187 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver bygg- och fastighetsservicetjänster. Bolaget har sitt säter i Göteborg.
Företrädare
- Ionica D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Edvins Bygg & Fastighetsservice AB för organisationsnummer?
Edvins Bygg & Fastighetsservice AB har organisationsnummer 559144-0531 (5591440531).
Var ligger Edvins Bygg & Fastighetsservice AB?
Edvins Bygg & Fastighetsservice AB har sin registrerade adress Södergården 50, 44941 Nol.
Vilken bransch är Edvins Bygg & Fastighetsservice AB verksamt i?
Edvins Bygg & Fastighetsservice AB är registrerat i branschen fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Edvins Bygg & Fastighetsservice AB?
Edvins Bygg & Fastighetsservice AB hade en nettoomsättning på 1 024 203 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Edvins Bygg & Fastighetsservice AB någon utdelning?
Styrelsen i Edvins Bygg & Fastighetsservice AB föreslog en utdelning på 128 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.