Måleri LD tak & fasad AB
Måleri LD tak & fasad AB har organisationsnummer 559144-1596 (5591441596)
Aktiebolag • Org.nr: 559144-1596
Om företaget
Måleri LD tak & fasad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 1 003 288 kr räkenskapsåret 2025 (1 053 547 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Måleri LD tak & fasad AB 1 003 288 kr och redovisade ett resultat på 161 737 kr. Rörelsemarginalen var 21,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 81,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,9 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,6 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,7 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 45,8 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,8 procent | 6,1 procent | -15,0 procent till 32,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 003 000 kr | 1 089 000 kr | 770 000 kr till 1 471 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 249 000 kr | 546 000 kr | 388 000 kr till 675 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 413 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 163 av 252 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 26 716 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 47 922 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 144 936 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,7 procent | -3,7 procent | 18,3 procent | 9,7 procent | 21,9 procent |
| Vinstmarginal | 16,7 procent | -3,7 procent | 17,7 procent | 9,3 procent | 21,6 procent |
| Soliditet | -9,1 procent | -27,9 procent | 22,5 procent | 66,6 procent | 81,7 procent |
| Kassalikviditet | 729,1 procent | 130,1 procent | 212,7 procent | 424,3 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | - | - | 157,5 procent | 38,0 procent | 45,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 68,5 procent | 9,3 procent | 60,7 procent | -4,8 procent |
| Omsättning per anställd | 356 000 kr | 600 000 kr | 655 000 kr | 1 054 000 kr | 1 003 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 198 000 kr | 297 000 kr | 363 000 kr | 512 000 kr | 249 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gullingeplan 6c/o C/o Luis Donoso
16363 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg och måleriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 382 797 kr | 0 kr | 355 949 kr | 599 944 kr | 655 447 kr | 1 053 547 kr | 1 003 288 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 42 547 kr | 0 kr | 4 150 kr | 128 458 kr | -66 432 kr | 145 068 kr | 131 812 kr |
| Övriga externa kostnader | 103 147 kr | 0 kr | 93 931 kr | 197 226 kr | 209 716 kr | 271 833 kr | 375 287 kr |
| Personalkostnader | 404 310 kr | 0 kr | 198 310 kr | 296 589 kr | 363 082 kr | 511 554 kr | 248 817 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | 29 400 kr | 22 400 kr | 28 000 kr |
| Rörelseresultat | -167 207 kr | 0 kr | 59 558 kr | -22 329 kr | 119 681 kr | 102 692 kr | 219 372 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 80 kr | 6 kr |
| Räntekostnader | 420 kr | 0 kr | - | - | 3 785 kr | 4 818 kr | 2 878 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -167 627 kr | 0 kr | 59 558 kr | -22 329 kr | 115 896 kr | 97 954 kr | 216 500 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | 7 158 kr | 21 321 kr | 54 763 kr |
| Årets resultat | -167 627 kr | 0 kr | 59 558 kr | -22 329 kr | 108 738 kr | 76 633 kr | 161 737 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 68 600 kr | 68 600 kr | 76 600 kr | 100 801 kr | 71 400 kr | 49 001 kr | 21 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 68 600 kr | 68 600 kr | 76 600 kr | 100 801 kr | 71 400 kr | 49 001 kr | 21 000 kr |
| Omsättningstillgångar | -56 920 kr | -62 165 kr | 113 537 kr | 41 644 kr | 236 144 kr | 254 177 kr | 411 085 kr |
| Kortfristiga fordringar | -58 587 kr | -63 832 kr | 18 919 kr | 36 321 kr | 39 596 kr | 7 467 kr | 8 538 kr |
| Kassa och bank | 1 667 kr | 1 667 kr | 94 618 kr | 5 323 kr | 196 548 kr | 246 710 kr | 402 547 kr |
| Summa tillgångar | 11 680 kr | 6 435 kr | 190 137 kr | 142 445 kr | 307 544 kr | 303 178 kr | 432 085 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -76 921 kr | -76 921 kr | -17 363 kr | -39 692 kr | 69 046 kr | 201 864 kr | 353 092 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 40 706 kr | -126 921 kr | -126 921 kr | -67 363 kr | -89 692 kr | 75 231 kr | 141 355 kr |
| Årets resultat | -167 627 kr | 0 kr | 59 558 kr | -22 329 kr | 108 738 kr | 76 633 kr | 161 737 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 718 kr | -1 527 kr | 15 573 kr | 32 000 kr | 111 010 kr | 59 911 kr | -28 869 kr |
| Leverantörsskulder | 3 048 kr | 3 048 kr | 0 kr | 0 kr | - | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 11 937 kr | 8 805 kr | 0 kr | - | 21 718 kr | 50 164 kr | 76 084 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -11 267 kr | -13 380 kr | 15 573 kr | 32 000 kr | 89 292 kr | 9 747 kr | -104 953 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 11 680 kr | 6 435 kr | 190 137 kr | 142 445 kr | 307 544 kr | 303 178 kr | 432 085 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets Verksamhet; allt inom måleri tak, fasad, interiör I samarbete med andra byggföretag som entreprenör och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Luis Alberto D (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Måleri LD tak & fasad AB för organisationsnummer?
Måleri LD tak & fasad AB har organisationsnummer 559144-1596 (5591441596).
Var ligger Måleri LD tak & fasad AB?
Måleri LD tak & fasad AB har sin registrerade adress Gullingeplan 6, 16363 Spånga.
Vilken bransch är Måleri LD tak & fasad AB verksamt i?
Måleri LD tak & fasad AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Måleri LD tak & fasad AB?
Måleri LD tak & fasad AB hade en nettoomsättning på 1 003 288 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Måleri LD tak & fasad AB?
Måleri LD tak & fasad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.