Om företaget
Ne4 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018 och har 8 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200). Sidoverksamheter inkluderar pr och kommunikation och litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 778 786 kr räkenskapsåret 2025 (844 995 kr föregående år).
Adress
Bergsgatan 7Bc/o c/o Claeson
11223 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Att bedriva konsultverksamhet inom idrott, hälsa, politik och media, föreläsa, förlagsverksamhet, opinionsbildning, journalistik, pr, marknadsföring, idrott och hälsa, politik, musikproduktion och därmed förenlig verksamhet. Även medverkan i TV och andra medier. Samt att äga och förvalta fast och lös egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 639 613 kr | 1 292 605 kr | 844 995 kr | 778 786 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 405 169 kr | 162 274 kr | 157 538 kr | 125 108 kr |
| Personalkostnader | 1 003 708 kr | 887 965 kr | 557 184 kr | 567 362 kr |
| Rörelseresultat | 2 135 181 kr | 117 911 kr | 112 423 kr | 70 530 kr |
| Ränteintäkter | - | 33 191 kr | 33 932 kr | 3 853 kr |
| Räntekostnader | 113 kr | -23 kr | -5 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 135 068 kr | 151 125 kr | -384 479 kr | 74 383 kr |
| Bokslutsdispositioner | -350 000 kr | 61 000 kr | -40 000 kr | 240 000 kr |
| Skatt | 383 132 kr | 50 838 kr | 32 500 kr | 72 403 kr |
| Årets resultat | 1 401 936 kr | 161 287 kr | -456 979 kr | 241 980 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 980 839 kr | 757 000 kr | 862 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 980 839 kr | 757 000 kr | 862 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 241 626 kr | 2 627 796 kr | 2 093 432 kr | 2 066 442 kr |
| Kortfristiga fordringar | 834 548 kr | 275 213 kr | 87 935 kr | 139 950 kr |
| Kassa och bank | 3 407 078 kr | 2 352 583 kr | 2 005 497 kr | 1 926 492 kr |
| Summa tillgångar | 4 241 626 kr | 3 608 635 kr | 2 850 432 kr | 2 928 442 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 935 660 kr | 2 512 622 kr | 2 055 642 kr | 2 297 622 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 483 724 kr | 2 301 335 kr | 2 462 621 kr | 2 005 642 kr |
| Årets resultat | 1 401 936 kr | 161 287 kr | -456 979 kr | 241 980 kr |
| Obeskattade reserver | 692 000 kr | 431 000 kr | 471 000 kr | 231 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 613 966 kr | 665 013 kr | 323 790 kr | 399 820 kr |
| Leverantörsskulder | 224 250 kr | 6 406 kr | 7 275 kr | 5 972 kr |
| Skatteskulder | 617 466 kr | 21 468 kr | 2 257 kr | 14 982 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 668 607 kr | 391 469 kr | 241 498 kr | 313 569 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 241 626 kr | 3 608 635 kr | 2 850 432 kr | 2 928 442 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom idrott, hälsa, politik och media, föreläsa, företagsverksamhet, opionsbildning, journaistik, pr, marknadsföring, idrott och hälsa, politik, musikproduktion och därmed förenlig verksamhet. Även medverkan i TV och medier. Samt att äga och förvalta fast och lös egendom.
Företrädare
- Linnéa C
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-09
- Status
- Verksam