Metaville AB
Metaville AB har organisationsnummer 559144-4707 (5591444707)
Aktiebolag • Org.nr: 559144-4707
Om företaget
Metaville AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 1 752 086 kr räkenskapsåret 2025 (1 692 011 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Metaville AB 1 752 086 kr och redovisade ett resultat på 625 865 kr. Rörelsemarginalen var 45,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 89,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 527,5 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,0 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 45,0 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 89,4 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 527,5 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 30,0 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,6 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 593 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 850 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 590 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 122 av 618 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Malmö.
- Plats 3 103 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 11 009 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 96 263 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,7 procent | 46,5 procent | 44,2 procent | 45,6 procent | 45,0 procent |
| Vinstmarginal | 48,7 procent | 46,5 procent | 44,3 procent | 46,1 procent | 45,0 procent |
| Soliditet | 82,9 procent | 84,3 procent | 86,1 procent | 88,7 procent | 89,4 procent |
| Kassalikviditet | 585,7 procent | 638,0 procent | 592,9 procent | 594,2 procent | 527,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 53,2 procent | 45,2 procent | 37,1 procent | 34,2 procent | 30,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 8,8 procent | 16,9 procent | 4,7 procent | 4,1 procent | 3,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 328 000 kr | 1 411 000 kr | 1 477 000 kr | 1 538 000 kr | 1 593 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 657 000 kr | 735 000 kr | 807 000 kr | 818 000 kr | 850 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Föreningsgatan 51 LGH 110121152 Malmö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Föreningsgatan 51 LGH 1101 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
IT-konsultverksamhet, konsultbaserade uppdrag inom IT sektorn.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 191 025 kr | 1 221 081 kr | 1 328 300 kr | 1 552 475 kr | 1 624 949 kr | 1 692 011 kr | 1 752 086 kr |
| Övriga externa kostnader | 20 538 kr | 47 045 kr | 23 379 kr | 22 153 kr | 18 965 kr | 21 792 kr | 29 804 kr |
| Personalkostnader | 649 327 kr | 636 501 kr | 657 422 kr | 808 399 kr | 887 322 kr | 899 415 kr | 934 591 kr |
| Rörelseresultat | 521 160 kr | 537 535 kr | 647 499 kr | 721 923 kr | 718 662 kr | 770 804 kr | 787 691 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 24 kr | 68 kr | 990 kr | 9 178 kr | 1 106 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 48 kr | 327 kr | 0 kr | - | 373 kr | 473 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 521 160 kr | 537 487 kr | 647 196 kr | 721 991 kr | 719 652 kr | 779 609 kr | 788 324 kr |
| Skatt | 111 528 kr | 115 031 kr | 133 382 kr | 148 715 kr | 148 043 kr | 160 601 kr | 162 459 kr |
| Årets resultat | 409 632 kr | 422 456 kr | 513 814 kr | 573 276 kr | 571 609 kr | 619 008 kr | 625 865 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 310 000 kr | 670 000 kr | 1 030 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 310 000 kr | 670 000 kr | 1 030 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 151 767 kr | 927 444 kr | 1 164 650 kr | 1 504 953 kr | 1 480 372 kr | 1 370 327 kr | 1 302 487 kr |
| Kortfristiga fordringar | 324 074 kr | 282 307 kr | 324 197 kr | 342 777 kr | 385 435 kr | 594 455 kr | 596 018 kr |
| Kassa och bank | 827 693 kr | 645 137 kr | 840 453 kr | 1 162 176 kr | 1 094 937 kr | 775 872 kr | 706 469 kr |
| Summa tillgångar | 1 151 767 kr | 927 444 kr | 1 164 650 kr | 1 504 953 kr | 1 790 372 kr | 2 040 327 kr | 2 332 487 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 699 529 kr | 701 984 kr | 965 798 kr | 1 269 074 kr | 1 540 683 kr | 1 809 691 kr | 2 085 555 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 239 897 kr | 229 528 kr | 401 984 kr | 645 798 kr | 919 074 kr | 1 140 683 kr | 1 409 690 kr |
| Årets resultat | 409 632 kr | 422 456 kr | 513 814 kr | 573 276 kr | 571 609 kr | 619 008 kr | 625 865 kr |
| Kortfristiga skulder | 452 238 kr | 225 460 kr | 198 852 kr | 235 879 kr | 249 689 kr | 230 636 kr | 246 932 kr |
| Skatteskulder | 86 654 kr | 7 775 kr | 20 930 kr | 46 969 kr | 39 596 kr | 11 980 kr | 12 508 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 315 591 kr | 160 386 kr | 177 922 kr | 188 910 kr | 209 203 kr | 218 656 kr | 234 424 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 151 767 kr | 927 444 kr | 1 164 650 kr | 1 504 953 kr | 1 790 372 kr | 2 040 327 kr | 2 332 487 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom IT, innefattande konsulttjänster och systemutveckling. Verksamheten riktar sig främst, men inte uteslutande, till företag i Sverige. Bolaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Dannie Christian Rainer R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Metaville AB för organisationsnummer?
Metaville AB har organisationsnummer 559144-4707 (5591444707).
Var ligger Metaville AB?
Metaville AB har sin registrerade adress Föreningsgatan 51 LGH 1101, 21152 Malmö.
Vilken bransch är Metaville AB verksamt i?
Metaville AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Metaville AB?
Metaville AB hade en nettoomsättning på 1 752 086 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Metaville AB?
Metaville AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Metaville AB någon utdelning?
Styrelsen i Metaville AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.