
CNC Solutions AB
CNC Solutions AB har organisationsnummer 559144-5696 (5591445696)
Aktiebolag • Org.nr: 559144-5696
Om företaget
CNC Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Helsingborg. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som metallegoarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25530). På Google Maps är verksamheten listad som machine shop. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 5 procent till 3 805 000 kr räkenskapsåret 2026 (3 986 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte CNC Solutions AB 3 805 000 kr och redovisade ett resultat på 266 681 kr. Rörelsemarginalen var 9,5 procent, över branschens median (median 7,9 procent). Soliditeten var 45,5 procent, under branschens median (median 57,8 procent). Kassalikviditeten var 132,7 procent, under branschens median (median 221,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,5 procent | 7,9 procent | 1,1 procent till 17,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,9 procent | 8,0 procent | 0,7 procent till 16,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 45,5 procent | 57,8 procent | 38,6 procent till 77,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 132,7 procent | 221,9 procent | 119,2 procent till 536,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 34,7 procent | 15,9 procent | 1,0 procent till 35,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,5 procent | 1,6 procent | -19,9 procent till 22,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 903 000 kr | 1 277 000 kr | 834 000 kr till 1 956 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 509 000 kr | 578 000 kr | 397 000 kr till 712 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 388 av 1 372 aktiebolag inom metallegoarbeten.
- Plats 3 av 12 aktiebolag inom metallegoarbeten med säte i Helsingborg.
- Plats 597 av 4 487 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 5 275 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 46 837 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,0 procent | -1,6 procent | -1,8 procent | 9,1 procent | 9,5 procent |
| Vinstmarginal | 7,4 procent | -2,4 procent | -2,3 procent | 8,9 procent | 8,9 procent |
| Soliditet | 21,2 procent | 19,5 procent | 13,7 procent | 30,7 procent | 45,5 procent |
| Kassalikviditet | 99,8 procent | 88,3 procent | 79,3 procent | 103,1 procent | 132,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,2 procent | -2,3 procent | -41,9 procent | 59,4 procent | 34,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 49,3 procent | 14,9 procent | 13,1 procent | 6,6 procent | -4,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 440 000 kr | 1 654 000 kr | 1 247 000 kr | 1 993 000 kr | 1 903 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 397 000 kr | 488 000 kr | 413 000 kr | 502 000 kr | 509 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stenbrovägen 22c/o c/o Aldin Dardagan
25368 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är skärande bearbetning inom industri i CNC-styrda maskiner (Computer Numerical Control) och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 25530MetallegoarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 928 188 kr | 2 879 052 kr | 3 307 324 kr | 3 740 405 kr | 3 986 269 kr | 3 805 487 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 92 542 kr | 74 449 kr | 45 796 kr | 334 416 kr | 64 211 kr | 11 669 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 432 497 kr | 991 010 kr | 1 525 854 kr | 1 972 727 kr | 1 717 436 kr | 1 023 465 kr |
| Övriga externa kostnader | 544 915 kr | 778 271 kr | 730 539 kr | 865 948 kr | 910 820 kr | 1 334 732 kr |
| Personalkostnader | 797 096 kr | 793 559 kr | 975 236 kr | 1 239 760 kr | 1 004 313 kr | 1 018 465 kr |
| Avskrivningar | 160 214 kr | 160 214 kr | 174 089 kr | 61 465 kr | 52 812 kr | 76 858 kr |
| Rörelseresultat | 86 008 kr | 229 041 kr | -53 765 kr | -67 562 kr | 364 635 kr | 362 402 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 3 992 kr | 730 kr | 677 kr |
| Räntekostnader | 14 088 kr | 15 913 kr | 25 321 kr | 21 927 kr | 12 557 kr | 23 510 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 71 920 kr | 213 128 kr | -79 083 kr | -85 497 kr | 352 808 kr | 339 569 kr |
| Bokslutsdispositioner | -2 466 kr | 0 kr | 72 500 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 14 939 kr | 43 902 kr | 0 kr | - | 54 165 kr | 72 888 kr |
| Årets resultat | 54 515 kr | 169 226 kr | -6 583 kr | -85 497 kr | 298 643 kr | 266 681 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 344 300 kr | 184 086 kr | 194 897 kr | 133 432 kr | 280 009 kr | 203 151 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 344 300 kr | 184 086 kr | 24 485 kr | 0 kr | 183 557 kr | 143 679 kr |
| Omsättningstillgångar | 868 242 kr | 1 210 393 kr | 1 292 574 kr | 1 350 231 kr | 1 357 271 kr | 1 489 349 kr |
| Varulager | 402 084 kr | 460 002 kr | 484 604 kr | 571 184 kr | 537 648 kr | 685 623 kr |
| Kortfristiga fordringar | 466 158 kr | 702 583 kr | 807 970 kr | 779 047 kr | 819 623 kr | 706 814 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 47 808 kr | 0 kr | - | - | 96 912 kr |
| Summa tillgångar | 1 212 542 kr | 1 394 479 kr | 1 487 471 kr | 1 483 663 kr | 1 637 280 kr | 1 692 500 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 126 809 kr | 296 035 kr | 289 453 kr | 203 956 kr | 502 599 kr | 769 280 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 22 294 kr | 76 809 kr | 246 036 kr | 239 453 kr | 153 956 kr | 452 599 kr |
| Årets resultat | 54 515 kr | 169 226 kr | -6 583 kr | -85 497 kr | 298 643 kr | 266 681 kr |
| Obeskattade reserver | 72 500 kr | 72 500 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 597 575 kr | 752 235 kr | 914 844 kr | 982 109 kr | 795 042 kr | 605 861 kr |
| Leverantörsskulder | 168 515 kr | 284 375 kr | 259 736 kr | 300 504 kr | 121 533 kr | 261 244 kr |
| Skatteskulder | - | 25 763 kr | 19 252 kr | 0 kr | 14 245 kr | 42 064 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 292 751 kr | 306 784 kr | 241 931 kr | 342 406 kr | 517 216 kr | 157 302 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 212 542 kr | 1 394 479 kr | 1 487 471 kr | 1 483 663 kr | 1 637 280 kr | 1 692 500 kr |
Företrädare
- Aldin D
Undertecknad i Helsingborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CNC Solutions AB för organisationsnummer?
CNC Solutions AB har organisationsnummer 559144-5696 (5591445696).
Var ligger CNC Solutions AB?
CNC Solutions AB har sin registrerade adress Stenbrovägen 22, 25368 Helsingborg.
Vilken bransch är CNC Solutions AB verksamt i?
CNC Solutions AB är registrerat i branschen metallegoarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CNC Solutions AB?
CNC Solutions AB hade en nettoomsättning på 3 805 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CNC Solutions AB?
CNC Solutions AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.