Hoppcon AB
Hoppcon AB har organisationsnummer 559144-6819 (5591446819)
Aktiebolag • Org.nr: 559144-6819
Om företaget
Hoppcon AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Östersund. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 27 procent till 2 113 014 kr räkenskapsåret 2025 (1 669 111 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hoppcon AB 2 113 014 kr och redovisade ett resultat på 930 773 kr. Rörelsemarginalen var 60,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,0 procent). Soliditeten var 74,2 procent, över branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 472,2 procent, över branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 60,7 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 56,7 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 74,2 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 472,2 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 44,2 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 26,6 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 113 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 662 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 745 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 13 av 49 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Östersund.
- Plats 560 av 2 221 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 1 283 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 80 622 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,4 procent | 46,6 procent | 42,9 procent | 47,3 procent | 60,7 procent |
| Vinstmarginal | 28,9 procent | 44,1 procent | 36,2 procent | 42,9 procent | 56,7 procent |
| Soliditet | 33,9 procent | 43,2 procent | 62,9 procent | 64,1 procent | 74,2 procent |
| Kassalikviditet | 151,3 procent | 203,4 procent | 344,1 procent | 447,5 procent | 472,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,4 procent | 58,1 procent | 36,0 procent | 38,4 procent | 44,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -5,0 procent | 21,9 procent | 7,4 procent | 15,6 procent | 26,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 103 000 kr | 1 344 000 kr | 1 444 000 kr | 1 669 000 kr | 2 113 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 645 000 kr | 586 000 kr | 678 000 kr | 723 000 kr | 662 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lottgatan 983144 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och erbjuda tjänster inom IT och verksamhetsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 827 970 kr | 1 161 121 kr | 1 102 860 kr | 1 344 151 kr | 1 443 558 kr | 1 669 111 kr | 2 113 014 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 1 050 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 267 kr | 1 201 kr | 1 416 kr | 1 310 kr | 1 310 kr | 1 542 kr | 552 kr |
| Övriga externa kostnader | 131 583 kr | 152 994 kr | 121 103 kr | 130 265 kr | 144 302 kr | 155 793 kr | 135 125 kr |
| Personalkostnader | 517 260 kr | 716 385 kr | 645 214 kr | 586 213 kr | 678 368 kr | 722 766 kr | 662 058 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | - | 33 000 kr |
| Rörelseresultat | 177 860 kr | 290 541 kr | 335 127 kr | 626 363 kr | 619 578 kr | 790 060 kr | 1 282 279 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 21 kr | 37 kr | -58 kr | 2 kr | 1 666 kr |
| Räntekostnader | 24 192 kr | 4 647 kr | 16 092 kr | 33 368 kr | 96 325 kr | 74 096 kr | 85 445 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 153 668 kr | 285 894 kr | 319 056 kr | 593 032 kr | 523 195 kr | 715 966 kr | 1 198 500 kr |
| Skatt | 45 133 kr | 65 715 kr | 71 578 kr | 134 272 kr | 135 646 kr | 168 545 kr | 267 727 kr |
| Årets resultat | 108 535 kr | 220 179 kr | 247 478 kr | 458 760 kr | 387 549 kr | 547 421 kr | 930 773 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 276 283 kr | 531 694 kr | 1 272 817 kr | 1 830 031 kr | 1 712 311 kr | 2 224 759 kr | 2 837 561 kr |
| Kortfristiga fordringar | 96 594 kr | 131 129 kr | 161 229 kr | 187 513 kr | 267 249 kr | 211 790 kr | 300 126 kr |
| Kassa och bank | 179 689 kr | 400 565 kr | 1 111 588 kr | 1 642 518 kr | 1 445 062 kr | 2 012 969 kr | 2 537 435 kr |
| Summa tillgångar | 276 283 kr | 531 694 kr | 1 272 817 kr | 1 830 031 kr | 1 712 311 kr | 2 224 759 kr | 2 837 561 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 173 828 kr | 284 007 kr | 431 485 kr | 790 245 kr | 1 077 794 kr | 1 425 214 kr | 2 105 988 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 15 293 kr | 13 828 kr | 134 007 kr | 281 485 kr | 640 245 kr | 827 793 kr | 1 125 215 kr |
| Årets resultat | 108 535 kr | 220 179 kr | 247 478 kr | 458 760 kr | 387 549 kr | 547 421 kr | 930 773 kr |
| Kortfristiga skulder | 102 455 kr | 247 687 kr | 841 332 kr | 899 532 kr | 497 601 kr | 497 179 kr | 600 958 kr |
| Leverantörsskulder | 3 679 kr | 3 624 kr | 0 kr | 14 139 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 1 694 kr | 15 302 kr | 31 884 kr | 139 597 kr | 131 389 kr | 96 527 kr | 151 802 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 97 082 kr | 228 761 kr | 656 358 kr | 704 972 kr | 366 212 kr | 400 652 kr | 449 156 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 276 283 kr | 531 694 kr | 1 272 817 kr | 1 830 031 kr | 1 712 311 kr | 2 224 759 kr | 2 837 561 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bildades år 2018. Bolaget levererar konsulttjänster inom IT till allt från små till stora företag samt offentlig sektor. Bolaget har sitt säte i Östersund, Jämtlands län.
Företrädare
- Lars Thomas Gustav H (styrelseledamot och vd)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hoppcon AB för organisationsnummer?
Hoppcon AB har organisationsnummer 559144-6819 (5591446819).
Var ligger Hoppcon AB?
Hoppcon AB har sin registrerade adress Lottgatan 9, 83144 Östersund.
Vilken bransch är Hoppcon AB verksamt i?
Hoppcon AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hoppcon AB?
Hoppcon AB hade en nettoomsättning på 2 113 014 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hoppcon AB?
Hoppcon AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hoppcon AB någon utdelning?
Styrelsen i Hoppcon AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.