Tuna Svets i Åker AB
Tuna Svets i Åker AB har organisationsnummer 559144-7874 (5591447874)
Aktiebolag • Org.nr: 559144-7874
Tillverkning av dörrar och fönster av metallÅkers Styckebruk
Om företaget
Tuna Svets i Åker AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkers Styckebruk. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av dörrar och fönster av metall enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25120). Företaget bedriver även verksamhet inom reparation och underhåll av maskiner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 1 014 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 000 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tuna Svets i Åker AB 1 014 000 kr och redovisade ett resultat på 239 349 kr. Rörelsemarginalen var 29,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,6 procent). Soliditeten var 89,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,2 procent). Kassalikviditeten var 902,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 182,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,0 procent | 5,6 procent | -0,7 procent till 15,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,1 procent | 5,6 procent | -1,2 procent till 15,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 89,1 procent | 51,2 procent | 26,5 procent till 76,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 902,4 procent | 182,1 procent | 105,8 procent till 429,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 procent | 11,1 procent | 0,0 procent till 36,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,4 procent | 2,3 procent | -13,3 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 014 000 kr | 1 505 000 kr | 938 000 kr till 1 937 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 507 000 kr | 552 000 kr | 429 000 kr till 699 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 58 av 97 aktiebolag inom tillverkning av dörrar och fönster av metall.
- Plats 607 av 1 247 aktiebolag med säte i Strängnäs.
- Plats 3 391 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 144 054 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,7 procent | 23,8 procent | 3,5 procent | 27,9 procent | 29,0 procent |
| Vinstmarginal | 30,7 procent | 23,9 procent | 3,7 procent | 30,4 procent | 30,1 procent |
| Soliditet | 90,7 procent | 93,0 procent | 90,3 procent | 90,8 procent | 89,1 procent |
| Kassalikviditet | 1041,1 procent | 1401,7 procent | 1003,9 procent | 1067,2 procent | 902,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,2 procent | 12,0 procent | -3,6 procent | 19,9 procent | 19,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -13,2 procent | -2,1 procent | 12,1 procent | 0,6 procent | 1,4 procent |
| Omsättning per anställd | 906 000 kr | 887 000 kr | 994 000 kr | 1 000 000 kr | 1 014 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 396 000 kr | 402 000 kr | 397 000 kr | 504 000 kr | 507 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tuna 2c/o c/o Björn Svensson
64795 Åkers Styckebruk
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att sälja tjänster avseende tillverkning av metallföremål, såsom svetsning, svarvning, efterbehandling mm samt reparationer av lantbruksmaskiner och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 044 427 kr | 905 668 kr | 887 358 kr | 993 549 kr | 1 000 377 kr | 1 014 083 kr |
| Övriga externa kostnader | 180 205 kr | 165 931 kr | 192 633 kr | 546 959 kr | 188 354 kr | 206 687 kr |
| Personalkostnader | - | 395 776 kr | 401 750 kr | 397 347 kr | 504 320 kr | 507 148 kr |
| Avskrivningar | 41 600 kr | 41 600 kr | 45 700 kr | 5 240 kr | 4 100 kr | 4 100 kr |
| Rörelseresultat | 801 212 kr | 278 125 kr | 211 472 kr | 34 293 kr | 279 262 kr | 294 421 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 154 kr | 2 363 kr | 24 635 kr | 11 384 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 146 kr | 12 kr | 145 kr | -1 kr | 611 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 801 212 kr | 277 979 kr | 211 614 kr | 36 511 kr | 303 898 kr | 305 194 kr |
| Bokslutsdispositioner | 10 666 kr | 12 160 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 175 225 kr | 59 797 kr | 43 562 kr | 79 132 kr | 63 660 kr | 65 845 kr |
| Årets resultat | 636 653 kr | 230 342 kr | 168 052 kr | -42 621 kr | 240 238 kr | 239 349 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 84 340 kr | 42 740 kr | 38 040 kr | 32 800 kr | 28 700 kr | 24 600 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 84 340 kr | 42 740 kr | 38 040 kr | 32 800 kr | 28 700 kr | 24 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 579 565 kr | 1 527 313 kr | 1 468 104 kr | 1 261 666 kr | 1 302 356 kr | 1 365 041 kr |
| Kortfristiga fordringar | 279 653 kr | 242 308 kr | 255 087 kr | 149 358 kr | 99 730 kr | 110 748 kr |
| Kassa och bank | 1 299 912 kr | 1 285 005 kr | 1 213 017 kr | 1 112 308 kr | 1 202 626 kr | 1 254 293 kr |
| Summa tillgångar | 1 663 905 kr | 1 570 053 kr | 1 506 144 kr | 1 294 466 kr | 1 331 056 kr | 1 389 641 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 383 010 kr | 1 423 353 kr | 1 401 405 kr | 1 168 784 kr | 1 209 022 kr | 1 238 371 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 696 357 kr | 1 143 011 kr | 1 183 353 kr | 1 161 405 kr | 918 784 kr | 949 022 kr |
| Årets resultat | 636 653 kr | 230 342 kr | 168 052 kr | -42 621 kr | 240 238 kr | 239 349 kr |
| Obeskattade reserver | 12 160 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 268 735 kr | 146 700 kr | 104 739 kr | 125 682 kr | 122 034 kr | 151 270 kr |
| Leverantörsskulder | - | 26 700 kr | 0 kr | 1 618 kr | 0 kr | 21 782 kr |
| Skatteskulder | 157 110 kr | 0 kr | - | 22 482 kr | 24 342 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 101 625 kr | 108 180 kr | 94 739 kr | 91 582 kr | 87 692 kr | 119 488 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 663 905 kr | 1 570 053 kr | 1 506 144 kr | 1 294 466 kr | 1 331 056 kr | 1 389 641 kr |
Företrädare
- Björn S
Undertecknad i Strängnäs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tuna Svets i Åker AB för organisationsnummer?
Tuna Svets i Åker AB har organisationsnummer 559144-7874 (5591447874).
Var ligger Tuna Svets i Åker AB?
Tuna Svets i Åker AB har sin registrerade adress Tuna 2, 64795 Åkers Styckebruk.
Vilken bransch är Tuna Svets i Åker AB verksamt i?
Tuna Svets i Åker AB är registrerat i branschen tillverkning av dörrar och fönster av metall enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tuna Svets i Åker AB?
Tuna Svets i Åker AB hade en nettoomsättning på 1 014 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tuna Svets i Åker AB?
Tuna Svets i Åker AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Tuna Svets i Åker AB någon utdelning?
Styrelsen i Tuna Svets i Åker AB föreslog en utdelning på 210 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Strängnäs
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.