4xJ Konsult AB
4xJ Konsult AB har organisationsnummer 559144-8146 (5591448146)
Aktiebolag • Org.nr: 559144-8146
Om företaget
4xJ Konsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222). Företaget bedriver även verksamhet inom annan it- och dataverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 34 procent till 45 799 kr räkenskapsåret 2025 (69 423 kr föregående år).
Det är helt i bolagets strategi att omsättningen kan variera över åren då det fortfarande är i uppbyggnad.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte 4xJ Konsult AB 45 799 kr och redovisade ett resultat på 1 700 kr. Soliditeten var 93,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,5 procent). Kassalikviditeten var 1465,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 358,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,6 procent | 71,5 procent | 52,0 procent till 88,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1465,5 procent | 358,4 procent | 199,5 procent till 772,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 procent | 24,3 procent | 0,2 procent till 61,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 438 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
- Plats 59 av 68 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Lund.
- Plats 2 846 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 30 773 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 261 708 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,8 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 9,8 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 78,6 procent | 71,8 procent | 68,6 procent | 83,5 procent | 93,6 procent |
| Kassalikviditet | 548,0 procent | 443,9 procent | 636,5 procent | 3092,3 procent | 1465,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 procent | 3,2 procent | 11,4 procent | 3,0 procent | 2,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -79,5 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sunnanväg 14L, LGH140222226 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel, installation, service och konsulttjänster inom audio-visuell utrustning för konferensrum, hörsalar etc med teknisk styrutrustning för ljus, ljud, bild och därtill hörande projektorer samt datorer med kringutrustning samt även utveckla och recensera datorprogram och datorspel, tillhandahålla legitimerad vårdpersonal, främst operationssjuksköterskor, till vårdgivare, investera i, äga och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 55 929 kr | 83 279 kr | 211 367 kr | 43 248 kr | 62 664 kr | 69 423 kr | 45 799 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 2 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 15 779 kr | 52 736 kr | 164 927 kr | 19 012 kr | 4 688 kr | 24 844 kr | 22 765 kr |
| Övriga externa kostnader | 26 221 kr | 22 466 kr | 20 073 kr | 21 068 kr | 54 327 kr | 42 852 kr | 12 177 kr |
| Avskrivningar | - | 1 400 kr | 5 600 kr | 0 kr | - | - | 8 580 kr |
| Rörelseresultat | 3 457 kr | 4 677 kr | 20 767 kr | 3 168 kr | 3 649 kr | 1 727 kr | 2 279 kr |
| Ränteintäkter | - | - | -7 kr | 0 kr | - | - | 18 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 26 kr | -371 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 457 kr | 4 677 kr | 20 760 kr | 3 168 kr | 3 623 kr | 2 098 kr | 2 297 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 040 kr | 1 040 kr | -5 000 kr | -798 kr | 5 798 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 667 kr | 1 224 kr | 3 246 kr | 492 kr | 1 967 kr | 354 kr | 597 kr |
| Årets resultat | 1 750 kr | 4 493 kr | 12 514 kr | 1 878 kr | 7 454 kr | 1 744 kr | 1 700 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 5 600 kr | 0 kr | 0 kr | 12 870 kr | 12 870 kr | 4 290 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 5 600 kr | 0 kr | 0 kr | 12 870 kr | 12 870 kr | 4 290 kr |
| Omsättningstillgångar | 60 931 kr | 63 838 kr | 84 152 kr | 80 812 kr | 82 635 kr | 55 695 kr | 58 662 kr |
| Varulager | 15 027 kr | 13 027 kr | 13 027 kr | 13 027 kr | 18 988 kr | 15 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 25 389 kr | 630 kr | 3 625 kr | 26 953 kr | 21 355 kr | 30 415 kr | 14 243 kr |
| Kassa och bank | 20 515 kr | 50 181 kr | 67 500 kr | 40 832 kr | 42 292 kr | 10 280 kr | 44 418 kr |
| Summa tillgångar | 60 931 kr | 69 438 kr | 84 152 kr | 80 812 kr | 95 505 kr | 68 565 kr | 62 952 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 59 167 kr | 63 659 kr | 66 173 kr | 58 051 kr | 65 505 kr | 57 249 kr | 58 949 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 417 kr | 9 166 kr | 3 659 kr | 6 173 kr | 8 051 kr | 5 505 kr | 7 249 kr |
| Årets resultat | 1 750 kr | 4 493 kr | 12 514 kr | 1 878 kr | 7 454 kr | 1 744 kr | 1 700 kr |
| Obeskattade reserver | 1 040 kr | 0 kr | 5 000 kr | 5 798 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 724 kr | 5 779 kr | 12 979 kr | 15 271 kr | 10 000 kr | 1 316 kr | 4 003 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 724 kr | 2 019 kr | 4 598 kr | 3 866 kr | 0 kr | - | 4 003 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 3 760 kr | 8 381 kr | 11 405 kr | 10 000 kr | 1 316 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 60 931 kr | 69 438 kr | 84 152 kr | 80 812 kr | 95 505 kr | 68 565 kr | 62 952 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamhetsens art och inriktning 4xJ Konsult AB (Bolaget) bedriver handel, installation, service och konsulttjänster inom audio-visuell samt datorer med kringutrustning. Från och med december 2025 kommer bolaget även tillhandahålla bemanning av sjuksköterskor. Bolaget har ännu inte kommit igång med att utveckla och recensera datorprogram och datorspel, äga och förvalta aktier, andelar och värdepapper. Ägarförhållanden Bolaget, som bildades den 11 januari 2018, ägs till 50% av Jonas Nilsson samt 50% av Jennifer Fogelberg Nilsson. Utveckling av verksamhet, ställning och resultat Bolaget har utvecklats som tilltänkt under året, och är fortfarande i uppbyggnad. Bolaget har sitt säte i Lund.
Vi har under detta året bytt redovisningsprogram därav att det är annerlunda uppställning av årsredovisnigen jämfört med tidigare år.
Företrädare
- Niklas Per Jonas N (styrelseledamot)
- Anna Jennifer F (styrelsesuppleant)
Undertecknad i Lund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har 4xJ Konsult AB för organisationsnummer?
4xJ Konsult AB har organisationsnummer 559144-8146 (5591448146).
Var ligger 4xJ Konsult AB?
4xJ Konsult AB har sin registrerade adress Sunnanväg 14L, LGH1402, 22226 Lund.
Vilken bransch är 4xJ Konsult AB verksamt i?
4xJ Konsult AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter 4xJ Konsult AB?
4xJ Konsult AB hade en nettoomsättning på 45 799 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.