Bälinge Hem och Trädgård AB
Bälinge Hem och Trädgård AB har organisationsnummer 559144-8989 (5591448989)
Aktiebolag • Org.nr: 559144-8989
Om företaget
Bälinge Hem och Trädgård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vattholma. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 1 673 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 978 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bälinge Hem och Trädgård AB 1 673 000 kr och redovisade ett resultat på 74 354 kr. Rörelsemarginalen var 4,9 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 57,0 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 208,5 procent, över branschens median (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 57,0 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 208,5 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 59,1 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -15,4 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 837 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 380 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 728 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 50 av 118 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Uppsala.
- Plats 1 917 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 3 301 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 100 340 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 8,6 procent | -10,8 procent | 0,2 procent | 4,9 procent |
| Vinstmarginal | 4,5 procent | 8,4 procent | -11,1 procent | -0,4 procent | 4,4 procent |
| Soliditet | 31,7 procent | 52,1 procent | 19,0 procent | 36,7 procent | 57,0 procent |
| Kassalikviditet | 125,0 procent | 258,5 procent | 112,2 procent | 121,8 procent | 208,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 80,3 procent | 55,8 procent | -245,7 procent | -13,2 procent | 59,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 32,6 procent | -37,9 procent | 3,7 procent | -15,4 procent |
| Omsättning per anställd | 772 000 kr | 768 000 kr | 954 000 kr | 989 000 kr | 837 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 319 000 kr | 313 000 kr | 472 000 kr | 400 000 kr | 380 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Golvasta 63c/o Dai Jones
74393 Vattholma
Verksamhetsbeskrivning
Markarbete såsom markutjämning, stenanläggning och trädgård underhållning. Snickeri, plattsättning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 316 036 kr | 3 071 064 kr | 1 907 589 kr | 1 978 411 kr | 1 673 112 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 94 332 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 723 725 kr | 872 659 kr | 640 327 kr | 589 453 kr | 406 729 kr |
| Övriga externa kostnader | 490 379 kr | 638 711 kr | 606 844 kr | 576 465 kr | 415 914 kr |
| Personalkostnader | 957 971 kr | 1 251 841 kr | 943 564 kr | 799 690 kr | 759 126 kr |
| Avskrivningar | 34 642 kr | 43 897 kr | 16 588 kr | 9 255 kr | 9 252 kr |
| Rörelseresultat | 109 319 kr | 263 956 kr | -205 402 kr | 3 548 kr | 82 091 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 5 kr | 400 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 4 644 kr | 6 497 kr | 5 408 kr | 10 702 kr | 7 738 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 104 675 kr | 257 459 kr | -210 805 kr | -6 754 kr | 74 354 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -68 000 kr | 68 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 11 220 kr | 42 423 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 93 455 kr | 147 036 kr | -142 805 kr | -6 754 kr | 74 354 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 53 643 kr | 56 021 kr | 27 765 kr | 32 010 kr | 22 758 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 53 643 kr | 56 021 kr | 27 765 kr | 18 510 kr | 9 258 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 13 500 kr | 13 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 313 901 kr | 449 165 kr | 278 211 kr | 107 912 kr | 197 861 kr |
| Kortfristiga fordringar | 79 076 kr | 167 126 kr | 193 177 kr | 56 209 kr | 121 887 kr |
| Kassa och bank | 234 825 kr | 282 039 kr | 85 034 kr | 51 703 kr | 75 974 kr |
| Summa tillgångar | 367 544 kr | 505 186 kr | 305 976 kr | 139 922 kr | 220 619 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 116 382 kr | 263 418 kr | 58 113 kr | 51 358 kr | 125 712 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -27 073 kr | 66 382 kr | 150 918 kr | 8 112 kr | 1 358 kr |
| Årets resultat | 93 455 kr | 147 036 kr | -142 805 kr | -6 754 kr | 74 354 kr |
| Obeskattade reserver | - | 68 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 251 162 kr | 173 768 kr | 247 863 kr | 88 564 kr | 94 907 kr |
| Leverantörsskulder | 45 891 kr | 0 kr | 107 255 kr | 52 031 kr | 39 035 kr |
| Skatteskulder | 11 220 kr | 53 643 kr | 33 594 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 183 530 kr | 108 297 kr | 107 014 kr | 36 533 kr | 55 872 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 367 544 kr | 505 186 kr | 305 976 kr | 139 922 kr | 220 619 kr |
Företrädare
- Dai Christopher Liam John J
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bälinge Hem och Trädgård AB för organisationsnummer?
Bälinge Hem och Trädgård AB har organisationsnummer 559144-8989 (5591448989).
Var ligger Bälinge Hem och Trädgård AB?
Bälinge Hem och Trädgård AB har sin registrerade adress Golvasta 63, 74393 Vattholma.
Vilken bransch är Bälinge Hem och Trädgård AB verksamt i?
Bälinge Hem och Trädgård AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bälinge Hem och Trädgård AB?
Bälinge Hem och Trädgård AB hade en nettoomsättning på 1 673 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bälinge Hem och Trädgård AB?
Bälinge Hem och Trädgård AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.