KREIVITECH AB
KREIVITECH AB har organisationsnummer 559145-5893 (5591455893)
Aktiebolag • Org.nr: 559145-5893
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikÖstersund
Om företaget
KREIVITECH AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Östersund. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 305 procent till 723 814 kr räkenskapsåret 2025 (178 725 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte KREIVITECH AB 723 814 kr och redovisade ett resultat på 139 245 kr. Rörelsemarginalen var 24,4 procent, över branschens median (median 16,2 procent). Soliditeten var 50,0 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 122,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 310,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,4 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,5 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 50,0 procent | 63,9 procent | 41,9 procent till 85,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 122,2 procent | 310,8 procent | 174,1 procent till 672,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 36,1 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 305,0 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 194 av 2 317 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 7 av 19 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Östersund.
- Plats 1 108 av 2 222 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 2 602 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 168 897 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 41,8 procent | 49,3 procent | 3,9 procent | -93,2 procent | 24,4 procent |
| Vinstmarginal | 41,7 procent | 49,3 procent | -11,3 procent | 19,3 procent | 24,5 procent |
| Soliditet | 50,3 procent | 55,3 procent | 31,3 procent | 40,2 procent | 50,0 procent |
| Kassalikviditet | 154,4 procent | 140,1 procent | 145,6 procent | 85,4 procent | 122,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,5 procent | 42,5 procent | -25,7 procent | 14,0 procent | 36,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 162,2 procent | -69,4 procent | 69,9 procent | -59,5 procent | 305,0 procent |
| Omsättning per anställd | 849 000 kr | - | 441 000 kr | 179 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 324 000 kr | - | 336 000 kr | 251 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Samuel Permans Gata 33Bc/o c/o Tapio Kreivi
83142 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 499 483 kr | 323 920 kr | 849 348 kr | 259 555 kr | 441 029 kr | 178 725 kr | 723 814 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 9 kr | 611 kr | 0 kr | - | 992 kr | 7 742 kr | 2 877 kr |
| Övriga externa kostnader | 228 275 kr | 75 539 kr | 78 305 kr | 39 603 kr | 88 430 kr | 101 582 kr | 135 231 kr |
| Personalkostnader | 891 166 kr | 261 048 kr | 324 171 kr | 0 kr | 336 438 kr | 251 405 kr | 414 592 kr |
| Avskrivningar | - | - | 91 900 kr | 91 900 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 380 051 kr | -12 056 kr | 354 972 kr | 128 052 kr | 17 153 kr | -166 520 kr | 176 868 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 4 kr | 492 kr | 908 kr | 332 kr |
| Räntekostnader | 121 kr | 0 kr | 951 kr | 169 kr | 1 438 kr | 63 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 379 930 kr | -12 056 kr | 354 021 kr | 127 887 kr | -49 743 kr | 34 575 kr | 177 200 kr |
| Bokslutsdispositioner | -96 500 kr | 15 000 kr | 0 kr | 123 500 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 62 023 kr | 3 731 kr | 75 288 kr | 53 220 kr | 4 805 kr | 0 kr | 37 955 kr |
| Årets resultat | 221 407 kr | -787 kr | 278 733 kr | 198 167 kr | -54 548 kr | 34 575 kr | 139 245 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 407 600 kr | 315 700 kr | 0 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 40 000 kr | 40 000 kr | 0 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 829 578 kr | 768 348 kr | 523 114 kr | 527 271 kr | 676 642 kr | 312 749 kr | 472 017 kr |
| Kortfristiga fordringar | 12 500 kr | 94 047 kr | 0 kr | 56 716 kr | 395 733 kr | 204 696 kr | 214 631 kr |
| Kassa och bank | 817 078 kr | 674 301 kr | 523 114 kr | 470 555 kr | 280 909 kr | 108 053 kr | 257 386 kr |
| Summa tillgångar | 829 578 kr | 768 348 kr | 930 714 kr | 842 971 kr | 676 642 kr | 612 749 kr | 772 017 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 362 238 kr | 189 651 kr | 468 384 kr | 466 551 kr | 212 003 kr | 246 578 kr | 385 823 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 90 831 kr | 140 438 kr | 139 651 kr | 218 384 kr | 216 551 kr | 162 003 kr | 196 578 kr |
| Årets resultat | 221 407 kr | -787 kr | 278 733 kr | 198 167 kr | -54 548 kr | 34 575 kr | 139 245 kr |
| Obeskattade reserver | 138 500 kr | 123 500 kr | 123 500 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 328 840 kr | 455 197 kr | 338 830 kr | 376 420 kr | 464 639 kr | 366 171 kr | 386 194 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 161 804 kr | 101 180 kr | 60 282 kr | 42 447 kr | 0 kr | 7 058 kr | 44 859 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 53 836 kr | 240 817 kr | 165 348 kr | 220 773 kr | 347 439 kr | 241 913 kr | 224 135 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 829 578 kr | 768 348 kr | 930 714 kr | 842 971 kr | 676 642 kr | 612 749 kr | 772 017 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Östersund registrerades år 2018 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom energi, miljö och VVS teknik
Företrädare
- Tapio K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har KREIVITECH AB för organisationsnummer?
KREIVITECH AB har organisationsnummer 559145-5893 (5591455893).
Var ligger KREIVITECH AB?
KREIVITECH AB har sin registrerade adress Samuel Permans Gata 33B, 83142 Östersund.
Vilken bransch är KREIVITECH AB verksamt i?
KREIVITECH AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter KREIVITECH AB?
KREIVITECH AB hade en nettoomsättning på 723 814 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.