Nacka VVS Teknik och Fastighet AB

Nacka VVS Teknik och Fastighet AB har organisationsnummer 559145-6636 (5591456636)

Aktiebolag • Org.nr: 559145-6636

Värme- och sanitetsarbetenNacka

Aktivt företagVerksamt sedan 2018Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Nacka VVS Teknik och Fastighet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.

Ekonomi

3 240 927 krOmsättning▼ 24 procent
155 585 krÅrets resultat
2Antal anställda
49,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen minskade 24 procent till 3 240 927 kr räkenskapsåret 2026 (4 244 646 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte Nacka VVS Teknik och Fastighet AB 3 240 927 kr och redovisade ett resultat på 155 585 kr. Rörelsemarginalen var 7,3 procent, under branschens median (median 7,6 procent). Soliditeten var 49,1 procent, under branschens median (median 54,1 procent). Kassalikviditeten var 278,9 procent, över branschens median (median 228,0 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal7,3 procent7,6 procent1,9 procent till 15,4 procentUnder branschens median
Vinstmarginal7,3 procent7,5 procent2,1 procent till 15,4 procentUnder branschens median
Soliditet49,1 procent54,1 procent38,4 procent till 73,7 procentUnder branschens median
Kassalikviditet278,9 procent228,0 procent149,6 procent till 420,2 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital20,1 procent24,5 procent4,6 procent till 48,5 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-23,6 procent3,3 procent-15,5 procent till 27,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd1 620 000 kr1 956 000 kr1 095 000 kr till 2 713 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd736 000 kr626 000 kr434 000 kr till 782 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 957 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
  • Plats 8 av 25 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Nacka.
  • Plats 480 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
  • Plats 16 729 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 54 027 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023202420252026
Rörelsemarginal5,8 procent6,3 procent0,3 procent0,8 procent7,3 procent
Vinstmarginal5,8 procent6,2 procent0,3 procent0,8 procent7,3 procent
Soliditet33,6 procent39,2 procent48,3 procent49,2 procent49,1 procent
Kassalikviditet178,4 procent213,7 procent301,9 procent317,9 procent278,9 procent
Avkastning på eget kapital41,3 procent28,5 procent0,4 procent3,7 procent20,1 procent
Omsättningstillväxt62,1 procent-12,2 procent-26,3 procent24,7 procent-23,6 procent
Omsättning per anställd1 315 000 kr1 154 000 kr851 000 kr1 415 000 kr1 620 000 kr
Personalkostnad per anställd562 000 kr559 000 kr533 000 kr740 000 kr736 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Östra Granittrappan 1
c/o Johnson Vagic
13157 Nacka

Bolag på samma adress

4 andra bolag har Östra Granittrappan 1 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva VVS och bygginstallationer samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2020202120222023202420252026
Nettoomsättning1 067 496 kr3 244 996 kr5 261 452 kr4 617 201 kr3 403 792 kr4 244 646 kr3 240 927 kr
Övriga rörelseintäkter-3 728 kr143 719 kr93 978 kr135 595 kr55 837 kr47 906 kr
Råvaror och förnödenheter175 930 kr1 087 104 kr1 977 176 kr1 310 871 kr765 636 kr1 327 529 kr963 247 kr
Övriga externa kostnader123 384 kr598 767 kr861 833 kr862 862 kr621 165 kr718 307 kr618 132 kr
Personalkostnader624 787 kr1 332 433 kr2 249 894 kr2 237 698 kr2 132 164 kr2 218 847 kr1 472 441 kr
Avskrivningar10 000 kr10 000 kr10 000 kr10 000 kr10 000 kr0 kr-
Rörelseresultat133 395 kr220 420 kr306 268 kr289 748 kr10 422 kr35 800 kr235 013 kr
Ränteintäkter---62 kr548 kr266 kr1 312 kr
Räntekostnader--384 kr1 239 kr866 kr483 kr13 kr
Resultat efter finansiella poster133 395 kr220 420 kr305 884 kr288 571 kr10 104 kr35 583 kr236 312 kr
Bokslutsdispositioner-33 500 kr-60 000 kr-80 000 kr-70 000 kr0 kr--34 000 kr
Skatt21 570 kr38 824 kr50 232 kr49 306 kr7 590 kr12 661 kr46 727 kr
Årets resultat78 325 kr121 596 kr175 652 kr169 265 kr2 514 kr22 922 kr155 585 kr

Balansräkning

Post2020202120222023202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar40 000 kr87 000 kr77 000 kr67 000 kr0 kr-9 625 kr
Materiella anläggningstillgångar40 000 kr30 000 kr20 000 kr10 000 kr0 kr-9 625 kr
Finansiella anläggningstillgångar-57 000 kr57 000 kr57 000 kr0 kr--
Omsättningstillgångar664 051 kr792 321 kr1 188 017 kr1 449 862 kr1 235 561 kr1 260 156 kr1 571 545 kr
Varulager----44 000 kr0 kr99 701 kr
Kortfristiga fordringar284 917 kr322 729 kr385 509 kr415 648 kr350 855 kr311 435 kr281 425 kr
Kassa och bank379 134 kr469 592 kr802 508 kr1 034 214 kr840 706 kr948 721 kr1 190 419 kr
Summa tillgångar704 051 kr879 321 kr1 265 017 kr1 516 862 kr1 235 561 kr1 260 156 kr1 581 170 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital128 325 kr249 921 kr425 573 kr594 838 kr597 352 kr620 274 kr775 859 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat0 kr78 325 kr199 921 kr375 573 kr544 838 kr547 352 kr570 274 kr
Årets resultat78 325 kr121 596 kr175 652 kr169 265 kr2 514 kr22 922 kr155 585 kr
Obeskattade reserver33 500 kr93 500 kr173 500 kr243 500 kr243 500 kr243 500 kr277 500 kr
Kortfristiga skulder542 226 kr535 900 kr665 944 kr678 524 kr394 709 kr396 382 kr527 811 kr
Leverantörsskulder90 202 kr113 262 kr198 206 kr187 203 kr59 268 kr136 558 kr174 779 kr
Skatteskulder21 570 kr64 460 kr85 643 kr61 526 kr0 kr--
Övriga kortfristiga skulder127 497 kr151 894 kr121 269 kr168 406 kr196 749 kr161 153 kr182 737 kr
Summa eget kapital och skulder704 051 kr879 321 kr1 265 017 kr1 516 862 kr1 235 561 kr1 260 156 kr1 581 170 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Stockholms län registrerades år 2018 och bedriver VVS och bygginstallationer.

Företrädare

  • Vladimir J (styrelseledamot)

Undertecknad i Nacka 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2018-01-18
Registrerat hos Bolagsverket
Nacka VVS Teknik och Fastighet AB
2018-01-18
Registrerat hos Skatteverket
2026-06-29
Adressändring
Gatuadress: Per Hallströms väg 2 → Östra Granittrappan 1
Postnummer: 13139 → 13157

Vanliga frågor

Vad har Nacka VVS Teknik och Fastighet AB för organisationsnummer?

Nacka VVS Teknik och Fastighet AB har organisationsnummer 559145-6636 (5591456636).

Var ligger Nacka VVS Teknik och Fastighet AB?

Nacka VVS Teknik och Fastighet AB har sin registrerade adress Östra Granittrappan 1, 13157 Nacka.

Vilken bransch är Nacka VVS Teknik och Fastighet AB verksamt i?

Nacka VVS Teknik och Fastighet AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Nacka VVS Teknik och Fastighet AB?

Nacka VVS Teknik och Fastighet AB hade en nettoomsättning på 3 240 927 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Nacka VVS Teknik och Fastighet AB?

Nacka VVS Teknik och Fastighet AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Nacka
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2018-01-18
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar