Perubi Konsult AB
Perubi Konsult AB har organisationsnummer 559145-8947 (5591458947)
Aktiebolag • Org.nr: 559145-8947
Om företaget
Perubi Konsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar scenkonst och tillverkning av andra möbler och madrasser.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 10 procent till 1 848 704 kr räkenskapsåret 2026 (1 686 855 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Perubi Konsult AB 1 848 704 kr och redovisade ett resultat på 470 832 kr. Rörelsemarginalen var 32,1 procent, över branschens median (median 24,9 procent). Soliditeten var 86,7 procent, över branschens median (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 752,2 procent, över branschens median (median 389,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,1 procent | 24,9 procent | 9,0 procent till 37,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 32,1 procent | 25,9 procent | 10,2 procent till 39,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 86,7 procent | 71,0 procent | 50,1 procent till 88,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 752,2 procent | 389,8 procent | 214,9 procent till 785,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 32,8 procent | 24,5 procent | -0,6 procent till 55,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 9,6 procent | -0,9 procent | -20,5 procent till 15,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 849 000 kr | 1 246 000 kr | 640 000 kr till 1 600 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 140 000 kr | 753 000 kr | 401 000 kr till 915 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 312 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 754 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 16 843 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 29 446 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 91 576 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,6 procent | 28,0 procent | 19,4 procent | 29,5 procent | 32,1 procent |
| Vinstmarginal | 30,2 procent | 27,9 procent | 20,9 procent | 31,7 procent | 32,1 procent |
| Soliditet | 86,0 procent | 91,4 procent | 92,9 procent | 88,3 procent | 86,7 procent |
| Kassalikviditet | 708,7 procent | 1154,2 procent | 1393,8 procent | 851,8 procent | 752,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,6 procent | 28,9 procent | 22,6 procent | 35,6 procent | 32,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -4,4 procent | 10,2 procent | -15,9 procent | 11,8 procent | 9,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 627 000 kr | 1 793 000 kr | 1 509 000 kr | 1 687 000 kr | 1 849 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 960 000 kr | 1 047 000 kr | 1 046 000 kr | 1 036 000 kr | 1 140 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Virkesvägen 15, lägenhet 1501c/o C/o Rune Bivrin
12078 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT med expertis inom BI-arkitektur, dataanalys och systemutveckling, konstruktion av elektroniska automationslösningar för biodling och honungsproduktion, möbelsnickeri, musikproduktion samt äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 702 299 kr | 1 626 841 kr | 1 793 213 kr | 1 508 706 kr | 1 686 855 kr | 1 848 704 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -61 kr | -246 kr | 159 kr | 17 299 kr | 15 574 kr | 10 972 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 499 kr | 3 622 kr | 5 508 kr | 3 730 kr | 309 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 66 537 kr | 181 124 kr | 239 185 kr | 183 975 kr | 168 736 kr | 126 848 kr |
| Personalkostnader | 951 717 kr | 959 605 kr | 1 046 791 kr | 1 046 344 kr | 1 036 209 kr | 1 139 761 kr |
| Rörelseresultat | 679 485 kr | 482 244 kr | 501 888 kr | 291 956 kr | 497 175 kr | 593 067 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 7 kr | 1 010 kr | 570 kr | 112 kr |
| Räntekostnader | 465 kr | 0 kr | 786 kr | 536 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 775 415 kr | 491 310 kr | 501 109 kr | 315 729 kr | 534 622 kr | 593 179 kr |
| Skatt | 145 393 kr | 99 590 kr | 103 599 kr | 60 337 kr | 102 577 kr | 122 347 kr |
| Årets resultat | 630 022 kr | 391 720 kr | 397 510 kr | 255 392 kr | 432 045 kr | 470 832 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 7 286 kr | 7 286 kr | 7 286 kr | 7 286 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 286 kr | 7 286 kr | 7 286 kr | 7 286 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 198 953 kr | 1 480 824 kr | 1 499 275 kr | 1 211 700 kr | 1 375 592 kr | 1 654 958 kr |
| Kortfristiga fordringar | 246 274 kr | 292 570 kr | 359 166 kr | 279 290 kr | 318 038 kr | 288 090 kr |
| Kassa och bank | 952 679 kr | 1 188 254 kr | 1 140 109 kr | 932 410 kr | 1 057 554 kr | 1 366 868 kr |
| Summa tillgångar | 1 206 239 kr | 1 488 110 kr | 1 506 561 kr | 1 218 986 kr | 1 375 592 kr | 1 654 958 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 037 431 kr | 1 279 150 kr | 1 376 661 kr | 1 132 053 kr | 1 214 098 kr | 1 434 930 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 357 409 kr | 837 430 kr | 929 151 kr | 826 661 kr | 732 053 kr | 914 098 kr |
| Årets resultat | 630 022 kr | 391 720 kr | 397 510 kr | 255 392 kr | 432 045 kr | 470 832 kr |
| Kortfristiga skulder | 168 808 kr | 208 960 kr | 129 900 kr | 86 933 kr | 161 494 kr | 220 028 kr |
| Leverantörsskulder | 410 kr | 5 876 kr | 41 582 kr | 172 kr | 26 240 kr | 12 302 kr |
| Skatteskulder | 68 877 kr | 84 995 kr | 0 kr | - | 2 873 kr | 42 270 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 95 372 kr | 104 671 kr | 86 284 kr | 86 387 kr | 132 007 kr | 165 082 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 206 239 kr | 1 488 110 kr | 1 506 561 kr | 1 218 986 kr | 1 375 592 kr | 1 654 958 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver huvudsakligen konsulting inom IT, musikproduktion, samt utveckling av
Företrädare
- Per Rune B (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Perubi Konsult AB för organisationsnummer?
Perubi Konsult AB har organisationsnummer 559145-8947 (5591458947).
Var ligger Perubi Konsult AB?
Perubi Konsult AB har sin registrerade adress Virkesvägen 15, lägenhet 1501, 12078 Stockholm.
Vilken bransch är Perubi Konsult AB verksamt i?
Perubi Konsult AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Perubi Konsult AB?
Perubi Konsult AB hade en nettoomsättning på 1 848 704 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Perubi Konsult AB?
Perubi Konsult AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Perubi Konsult AB någon utdelning?
Styrelsen i Perubi Konsult AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.