Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB
Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB har organisationsnummer 559146-0125 (5591460125)
Aktiebolag • Org.nr: 559146-0125
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerStockholm
Om företaget
Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2020.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2020 omsatte Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB 460 000 kr och redovisade ett resultat på -104 179 kr. Rörelsemarginalen var 84,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 37,2 procent). Soliditeten var 0,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,7 procent). Kassalikviditeten var 33,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 118,1 procent).
| Nyckeltal 2020 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 84,6 procent | 37,2 procent | 14,0 procent till 57,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -22,6 procent | 23,9 procent | 2,7 procent till 49,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,3 procent | 15,7 procent | 4,7 procent till 45,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 33,5 procent | 118,1 procent | 36,0 procent till 339,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -106,1 procent | 8,8 procent | 0,0 procent till 30,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stambanegatan 17, 8 vånc/o c/o Pareto Business Management AB
11760 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvalta fast och lös egendom eller förvalta bolag som direkt eller indirekt äger fast eller lös egendom och upphämta finansiering för sin verksamhet samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 460 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 70 883 kr |
| Rörelseresultat | 389 117 kr |
| Räntekostnader | 493 296 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -104 179 kr |
| Årets resultat | -104 179 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 34 293 690 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 34 293 690 kr |
| Omsättningstillgångar | 421 246 kr |
| Kortfristiga fordringar | 840 kr |
| Kassa och bank | 420 406 kr |
| Summa tillgångar | 34 714 936 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 98 165 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 152 344 kr |
| Årets resultat | -104 179 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 258 767 kr |
| Leverantörsskulder | 78 979 kr |
| Skatteskulder | 10 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 495 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 34 714 936 kr |
Företrädare
- Jan Åke S
- Conny K
Undertecknad i Enköping 2021.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB för organisationsnummer?
Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB har organisationsnummer 559146-0125 (5591460125).
Var ligger Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB?
Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB har sin registrerade adress Stambanegatan 17, 8 vån, 11760 Stockholm.
Vilken bransch är Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB verksamt i?
Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB?
Stenhus Enköping Hagalund 1:27 AB hade en nettoomsättning på 460 000 kr räkenskapsåret 2020 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.