Hermanssons Lantbruk AB
Hermanssons Lantbruk AB har organisationsnummer 559146-0836 (5591460836)
Aktiebolag • Org.nr: 559146-0836
Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxterNossebro
Om företaget
Hermanssons Lantbruk AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nossebro. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01110). Sidoverksamheter inkluderar odling av övriga ett- och tvååriga växter och detaljhandel med kött och charkuterier.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 6 811 000 kr räkenskapsåret 2025 (6 400 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hermanssons Lantbruk AB 6 811 000 kr och redovisade ett resultat på 414 431 kr. Rörelsemarginalen var 17,4 procent, över branschens median (median 11,6 procent). Soliditeten var 17,6 procent, under branschens median (median 34,0 procent). Kassalikviditeten var 100,1 procent, under branschens median (median 152,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,4 procent | 11,6 procent | 1,9 procent till 27,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 16,0 procent | 12,7 procent | 1,6 procent till 28,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 17,6 procent | 34,0 procent | 14,7 procent till 61,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 100,1 procent | 152,4 procent | 67,0 procent till 394,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 26,0 procent | 14,2 procent | 2,9 procent till 32,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,4 procent | 4,0 procent | -13,8 procent till 25,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 6 811 000 kr | 2 699 000 kr | 1 213 000 kr till 4 211 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 179 000 kr | 369 000 kr | 169 000 kr till 523 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 81 av 396 aktiebolag inom odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter.
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter med säte i Essunga.
- Plats 21 av 129 aktiebolag med säte i Essunga.
- Plats 5 007 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 27 972 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,8 procent | 10,3 procent | -2,6 procent | 17,4 procent |
| Vinstmarginal | 6,9 procent | 9,2 procent | -5,5 procent | 16,0 procent |
| Soliditet | 12,9 procent | 10,7 procent | 13,0 procent | 17,6 procent |
| Kassalikviditet | 118,8 procent | 89,4 procent | 93,2 procent | 100,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,6 procent | 11,7 procent | 7,6 procent | 26,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 10,6 procent | -5,2 procent | 6,4 procent |
| Omsättning per anställd | 4 358 000 kr | 4 821 000 kr | 4 571 000 kr | 6 811 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 440 000 kr | 385 000 kr | 353 000 kr | 179 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Främmestad Anestad 20846597 Nossebro
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Främmestad Anestad 208 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är lantbruk med växtodling och animalieproduktion, viss entreprenadverksamhet inom lantbruk samt gårdsförsäljning av lantbruksprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 101 280 kr | 6 750 156 kr | 6 400 104 kr | 6 811 386 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 422 342 kr | 494 923 kr | 588 735 kr | 167 457 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 110 654 kr | 3 551 126 kr | 3 282 501 kr | 3 622 269 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 008 172 kr | 2 227 994 kr | 2 069 736 kr | 1 955 836 kr |
| Personalkostnader | 616 293 kr | 538 740 kr | 493 969 kr | 179 397 kr |
| Avskrivningar | 431 945 kr | 551 295 kr | 538 397 kr | 538 397 kr |
| Rörelseresultat | 417 317 kr | 692 508 kr | -168 420 kr | 1 182 172 kr |
| Ränteintäkter | 1 606 kr | 1 585 kr | 6 435 kr | 11 366 kr |
| Räntekostnader | 45 146 kr | 120 939 kr | 234 033 kr | 149 186 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 417 606 kr | 619 227 kr | -352 010 kr | 1 088 469 kr |
| Bokslutsdispositioner | -141 833 kr | -491 521 kr | 451 315 kr | -574 957 kr |
| Skatt | 49 551 kr | 0 kr | 10 032 kr | 99 081 kr |
| Årets resultat | 226 222 kr | 127 706 kr | 89 273 kr | 414 431 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 4 621 673 kr | 6 960 728 kr | 6 462 804 kr | 5 960 219 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 397 980 kr | 6 673 587 kr | 6 135 190 kr | 5 596 793 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 223 693 kr | 287 141 kr | 327 614 kr | 363 426 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 817 677 kr | 3 203 383 kr | 2 589 716 kr | 3 068 353 kr |
| Varulager | 1 260 534 kr | 1 515 512 kr | 941 942 kr | 1 441 170 kr |
| Kortfristiga fordringar | 824 644 kr | 1 261 043 kr | 1 298 977 kr | 1 033 525 kr |
| Kassa och bank | 732 499 kr | 426 828 kr | 348 797 kr | 593 658 kr |
| Summa tillgångar | 7 439 350 kr | 10 164 111 kr | 9 052 520 kr | 9 028 572 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 960 460 kr | 1 088 166 kr | 1 177 439 kr | 1 591 869 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 684 238 kr | 910 460 kr | 1 038 166 kr | 1 127 438 kr |
| Årets resultat | 226 222 kr | 127 706 kr | 89 273 kr | 414 431 kr |
| Obeskattade reserver | 1 812 326 kr | 2 303 847 kr | 1 852 532 kr | 2 427 489 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 310 187 kr | 1 887 560 kr | 1 768 541 kr | 1 624 780 kr |
| Leverantörsskulder | 195 990 kr | 449 552 kr | 807 784 kr | 449 083 kr |
| Skatteskulder | 50 143 kr | 0 kr | - | 6 593 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 236 547 kr | 167 316 kr | 149 905 kr | 355 169 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 439 350 kr | 10 164 111 kr | 9 052 520 kr | 9 028 572 kr |
Företrädare
- Roland H
Undertecknad i Grästorp 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hermanssons Lantbruk AB för organisationsnummer?
Hermanssons Lantbruk AB har organisationsnummer 559146-0836 (5591460836).
Var ligger Hermanssons Lantbruk AB?
Hermanssons Lantbruk AB har sin registrerade adress Främmestad Anestad 208, 46597 Nossebro.
Vilken bransch är Hermanssons Lantbruk AB verksamt i?
Hermanssons Lantbruk AB är registrerat i branschen odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hermanssons Lantbruk AB?
Hermanssons Lantbruk AB hade en nettoomsättning på 6 811 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hermanssons Lantbruk AB?
Hermanssons Lantbruk AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Essunga
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.