Om företaget
SWERIGE PELEGE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lidingö. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 45 procent till 1 365 705 kr räkenskapsåret 2025 (940 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SWERIGE PELEGE AB 1 365 705 kr och redovisade ett resultat på 240 523 kr. Rörelsemarginalen var 22,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 55,7 procent, över branschens median (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 225,5 procent, över branschens median (median 187,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,1 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 22,2 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 55,7 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 225,5 procent | 187,9 procent | 124,8 procent till 314,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 81,0 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 45,3 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 683 000 kr | 558 000 kr | 416 000 kr till 743 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 422 000 kr | 394 000 kr | 278 000 kr till 493 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 162 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 202 av 454 aktiebolag inom lokalvård med säte i Stockholm.
- Plats 21 870 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 39 043 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 118 725 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,0 procent | 28,9 procent | 22,3 procent | 25,9 procent | 22,1 procent |
| Vinstmarginal | 31,0 procent | 28,8 procent | 22,2 procent | 26,1 procent | 22,2 procent |
| Soliditet | 66,0 procent | 73,8 procent | 65,4 procent | 65,0 procent | 55,7 procent |
| Kassalikviditet | 294,5 procent | 381,9 procent | 288,6 procent | 285,8 procent | 225,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 75,1 procent | 66,0 procent | 66,8 procent | 75,7 procent | 81,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -9,6 procent | 8,6 procent | 13,1 procent | 2,4 procent | 45,3 procent |
| Omsättning per anställd | 748 000 kr | 812 000 kr | 918 000 kr | 940 000 kr | 683 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 443 000 kr | 515 000 kr | 640 000 kr | 556 000 kr | 422 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Centralvägen 1418160 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Städning av lägenheter och villor, trädgårdsarbete, catering. Renovering av bostäder.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 816 823 kr | 827 288 kr | 748 166 kr | 811 988 kr | 917 997 kr | 939 770 kr | 1 365 705 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 18 733 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 14 483 kr | 16 476 kr | 16 389 kr | 16 218 kr | 16 114 kr | 36 934 kr | 88 368 kr |
| Övriga externa kostnader | 35 389 kr | 59 628 kr | 56 891 kr | 65 271 kr | 56 653 kr | 102 508 kr | 130 917 kr |
| Personalkostnader | 686 606 kr | 627 344 kr | 442 791 kr | 514 851 kr | 640 153 kr | 556 469 kr | 844 587 kr |
| Rörelseresultat | 80 345 kr | 123 840 kr | 232 095 kr | 234 381 kr | 205 077 kr | 243 859 kr | 301 833 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 44 kr | -870 kr | 1 216 kr | 866 kr |
| Räntekostnader | 7 kr | 0 kr | - | - | - | 1 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 80 338 kr | 123 840 kr | 232 095 kr | 234 425 kr | 204 207 kr | 245 074 kr | 302 699 kr |
| Skatt | 17 192 kr | 27 591 kr | 47 810 kr | 49 339 kr | 42 244 kr | 50 978 kr | 62 176 kr |
| Årets resultat | 63 146 kr | 96 249 kr | 184 285 kr | 185 086 kr | 161 963 kr | 194 096 kr | 240 523 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 212 663 kr | 243 820 kr | 371 614 kr | 380 001 kr | 370 989 kr | 394 657 kr | 533 713 kr |
| Kortfristiga fordringar | 70 543 kr | 87 769 kr | 78 510 kr | 158 681 kr | 141 337 kr | 174 737 kr | 210 586 kr |
| Kassa och bank | 142 120 kr | 156 051 kr | 293 104 kr | 221 320 kr | 229 652 kr | 219 920 kr | 323 127 kr |
| Summa tillgångar | 212 663 kr | 243 820 kr | 371 614 kr | 380 001 kr | 370 989 kr | 394 657 kr | 533 713 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 114 874 kr | 151 123 kr | 245 408 kr | 280 494 kr | 242 457 kr | 256 553 kr | 297 076 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 728 kr | 4 874 kr | 11 123 kr | 45 408 kr | 30 494 kr | 12 457 kr | 6 553 kr |
| Årets resultat | 63 146 kr | 96 249 kr | 184 285 kr | 185 086 kr | 161 963 kr | 194 096 kr | 240 523 kr |
| Kortfristiga skulder | 97 789 kr | 92 697 kr | 126 206 kr | 99 507 kr | 128 532 kr | 138 104 kr | 236 637 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 7 288 kr | 33 102 kr | 22 093 kr | 4 481 kr | 1 236 kr | 12 434 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 97 171 kr | 84 347 kr | 93 104 kr | 70 277 kr | 123 932 kr | 135 754 kr | 163 572 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 212 663 kr | 243 820 kr | 371 614 kr | 380 001 kr | 370 989 kr | 394 657 kr | 533 713 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2018 och bedriver sedan dess städning av lägenheter och villor, trädgårdsarbete, catering och renovering av bostäder.
Företrädare
- Iveta P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SWERIGE PELEGE AB för organisationsnummer?
SWERIGE PELEGE AB har organisationsnummer 559146-1842 (5591461842).
Var ligger SWERIGE PELEGE AB?
SWERIGE PELEGE AB har sin registrerade adress Centralvägen 14, 18160 Lidingö.
Vilken bransch är SWERIGE PELEGE AB verksamt i?
SWERIGE PELEGE AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SWERIGE PELEGE AB?
SWERIGE PELEGE AB hade en nettoomsättning på 1 365 705 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har SWERIGE PELEGE AB?
SWERIGE PELEGE AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår SWERIGE PELEGE AB någon utdelning?
Styrelsen i SWERIGE PELEGE AB föreslog en utdelning på 180 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.