TronCon AB
TronCon AB har organisationsnummer 559146-3251 (5591463251)
Aktiebolag • Org.nr: 559146-3251
Om företaget
TronCon AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 135 257 kr räkenskapsåret 2025 (140 167 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TronCon AB 135 257 kr och redovisade ett resultat på 3 661 kr. Rörelsemarginalen var 2,8 procent, under branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 83,9 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 278,6 procent, under branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,8 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 83,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 278,6 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 135 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 89 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 21 516 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 5 989 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 44 738 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 79 713 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 239 736 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -2,0 procent | -0,8 procent | 0,0 procent | 2,8 procent |
| Vinstmarginal | - | 5,2 procent | -0,3 procent | 0,5 procent | 3,1 procent |
| Soliditet | 80,7 procent | 75,7 procent | 77,9 procent | 81,2 procent | 83,9 procent |
| Kassalikviditet | 114,0 procent | 203,7 procent | 216,6 procent | 243,5 procent | 278,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,4 procent | 3,1 procent | -0,2 procent | 0,3 procent | 1,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -85,8 procent | - | -10,0 procent | -2,6 procent | -3,5 procent |
| Omsättning per anställd | 83 000 kr | 160 000 kr | 144 000 kr | 140 000 kr | 135 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 130 000 kr | 155 000 kr | 121 000 kr | 105 000 kr | 89 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hälsingehöjden 11c/o c/o Love Tronner
11331 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Hälsingehöjden 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall syssla med konsultverksamhet inom ekonomi och organisation samt bedriva konstnärlig verksamhet inom klassisk musik och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 590 392 kr | 83 496 kr | 159 924 kr | 143 942 kr | 140 167 kr | 135 257 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 33 849 kr | 10 457 kr | 7 727 kr | 24 523 kr | 34 919 kr | 42 548 kr |
| Personalkostnader | 344 503 kr | 130 174 kr | 155 317 kr | 120 535 kr | 105 248 kr | 88 888 kr |
| Rörelseresultat | 212 040 kr | -57 135 kr | -3 120 kr | -1 116 kr | 0 kr | 3 821 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 670 kr | 731 kr | 426 kr |
| Räntekostnader | 79 kr | 0 kr | - | 7 kr | 70 kr | 30 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 211 961 kr | -52 974 kr | 8 353 kr | -453 kr | 661 kr | 4 217 kr |
| Bokslutsdispositioner | -52 990 kr | 52 990 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 34 019 kr | 848 kr | 1 557 kr | 0 kr | - | 556 kr |
| Årets resultat | 124 952 kr | -832 kr | 6 796 kr | -453 kr | 661 kr | 3 661 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 204 160 kr | 145 633 kr | 145 633 kr | 145 633 kr | 145 633 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 204 160 kr | 145 633 kr | 145 633 kr | 145 633 kr | 145 633 kr |
| Omsättningstillgångar | 443 188 kr | 57 780 kr | 142 229 kr | 133 681 kr | 123 233 kr | 119 001 kr |
| Kortfristiga fordringar | 32 264 kr | 37 774 kr | 123 510 kr | 121 362 kr | 107 742 kr | 117 977 kr |
| Kassa och bank | 410 924 kr | 20 006 kr | 18 719 kr | 12 319 kr | 15 491 kr | 1 024 kr |
| Summa tillgångar | 443 188 kr | 261 940 kr | 287 862 kr | 279 314 kr | 268 866 kr | 264 634 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 177 401 kr | 211 257 kr | 218 053 kr | 217 600 kr | 218 261 kr | 221 922 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 448 kr | 162 089 kr | 161 257 kr | 168 053 kr | 167 600 kr | 168 261 kr |
| Årets resultat | 124 952 kr | -832 kr | 6 796 kr | -453 kr | 661 kr | 3 661 kr |
| Obeskattade reserver | 52 990 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 178 109 kr | 50 683 kr | 69 809 kr | 61 714 kr | 50 605 kr | 42 712 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 3 127 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 174 982 kr | 50 683 kr | 69 809 kr | 61 714 kr | 50 605 kr | 42 712 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 408 500 kr | 261 940 kr | 287 862 kr | 279 314 kr | 268 866 kr | 264 634 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall syssla med konsultverksamhet inom ekonomi och organisation samt bedriva konstnärlig verksamhet inom klassisk musik och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Love Thomas T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TronCon AB för organisationsnummer?
TronCon AB har organisationsnummer 559146-3251 (5591463251).
Var ligger TronCon AB?
TronCon AB har sin registrerade adress Hälsingehöjden 11, 11331 Stockholm.
Vilken bransch är TronCon AB verksamt i?
TronCon AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TronCon AB?
TronCon AB hade en nettoomsättning på 135 257 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TronCon AB?
TronCon AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-01-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.