Inprove Construction AB

Inprove Construction AB har organisationsnummer 559147-2039

Aktiebolag • Org.nr: 559147-2039

ByggnadssnickeriarbetenStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2018

Om företaget

Inprove Construction AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018 och har 8 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar och inredningsdesign.

Ekonomi

22 107 363 krOmsättning▼ 11 procent
436 796 krÅrets resultat
4Antal anställda
14,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 11 procent till 22 107 363 kr räkenskapsåret 2025 (24 831 576 kr föregående år).

Adress

Hantverkargatan 50
11231 Stockholm

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, såsom nybyggnad, ombyggnad och renoveringsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20202021202220242025
Nettoomsättning1 054 198 kr14 497 985 kr30 268 812 kr24 831 576 kr22 107 363 kr
Övriga rörelseintäkter--10 931 kr5 304 kr1 878 kr
Råvaror och förnödenheter779 555 kr12 050 900 kr24 597 492 kr18 780 096 kr17 108 462 kr
Övriga externa kostnader106 652 kr714 990 kr771 147 kr1 616 267 kr1 718 378 kr
Personalkostnader-867 064 kr2 353 997 kr2 626 376 kr2 676 131 kr
Avskrivningar--11 600 kr31 744 kr30 572 kr
Rörelseresultat167 991 kr865 031 kr2 544 186 kr1 547 212 kr573 504 kr
Ränteintäkter-45 kr0 kr1 125 kr1 364 kr
Räntekostnader1 873 kr20 014 kr9 005 kr43 316 kr6 418 kr
Resultat efter finansiella poster166 118 kr845 062 kr2 535 181 kr1 505 021 kr568 450 kr
Bokslutsdispositioner-41 500 kr-200 000 kr-600 000 kr-250 000 kr0 kr
Skatt26 850 kr135 065 kr414 838 kr281 398 kr131 654 kr
Årets resultat97 768 kr509 997 kr1 520 343 kr973 623 kr436 796 kr

Balansräkning

Post20202021202220242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar--46 400 kr120 992 kr121 620 kr
Materiella anläggningstillgångar--46 400 kr95 992 kr65 420 kr
Finansiella anläggningstillgångar---25 000 kr56 200 kr
Omsättningstillgångar367 617 kr5 047 451 kr10 726 809 kr5 425 524 kr8 406 524 kr
Kortfristiga fordringar325 814 kr4 433 390 kr8 771 294 kr5 059 912 kr7 273 530 kr
Kassa och bank41 803 kr614 061 kr1 955 515 kr365 612 kr1 132 994 kr
Summa tillgångar367 617 kr5 047 451 kr10 773 209 kr5 546 516 kr8 528 144 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital147 143 kr657 140 kr1 777 483 kr1 265 548 kr1 202 344 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat-625 kr97 143 kr207 140 kr241 925 kr715 548 kr
Årets resultat97 768 kr509 997 kr1 520 343 kr973 623 kr436 796 kr
Obeskattade reserver41 500 kr241 500 kr841 500 kr850 000 kr850 000 kr
Kortfristiga skulder178 974 kr4 148 811 kr8 154 226 kr3 194 924 kr6 475 800 kr
Leverantörsskulder98 685 kr1 871 629 kr3 828 376 kr1 124 614 kr3 603 163 kr
Skatteskulder26 850 kr161 915 kr531 372 kr10 878 kr11 566 kr
Övriga kortfristiga skulder53 439 kr888 602 kr2 302 694 kr1 027 816 kr1 103 071 kr
Summa eget kapital och skulder367 617 kr5 047 451 kr10 773 209 kr5 546 516 kr8 528 144 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2018 och ska bedriva verksamhet inom bygg, såsom nybyggnad, ombyggnad och renoveringsarbeten samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är en helägt dotterbolag till MM Invest AB, 559462-2457 med säte i Stockholm. Bolaget är moderbolag till Inprove Construction Sweden AB, 559452-2517 med säte i Stockholm. Företaget som utgör moderföretag för en koncern, upprättar ej koncernredovisning med hänvisning till reglerna i Årsredovisningslagen 7 kap. 3§.

Företrädare

  • Melkart A (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2018-01-30
Registrerat hos Bolagsverket
Inprove Construction AB
2018-02-01
Registrerat hos Skatteverket

Grundläggande information

Registrerat
2018-01-30
Status
Verksam
🌸 Söndagsrosa — näringslivsregistret.se byter färg på söndagar