LMA-Hallen i Stenkullen AB
LMA-Hallen i Stenkullen AB har organisationsnummer 559147-5859 (5591475859)
Aktiebolag • Org.nr: 559147-5859
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerStenkullen
Om företaget
LMA-Hallen i Stenkullen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenkullen. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 619 000 kr räkenskapsåret 2025 (617 000 kr föregående år).
Bolaget ökade omsättning beror på en hyreshöjning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte LMA-Hallen i Stenkullen AB 619 000 kr och redovisade ett resultat på 73 834 kr. Rörelsemarginalen var 47,4 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 6,3 procent, under branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 136,2 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,4 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 15,2 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 6,3 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 136,2 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,4 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,3 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 451 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 17 av 37 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Lerum.
- Plats 789 av 1 436 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 29 508 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 178 521 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,6 procent | 28,6 procent | 40,7 procent | 46,2 procent | 47,4 procent |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | 17,7 procent | 15,2 procent |
| Soliditet | 2,8 procent | 2,9 procent | 3,2 procent | 4,9 procent | 6,3 procent |
| Kassalikviditet | 84,4 procent | 112,0 procent | 140,9 procent | 117,3 procent | 136,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,4 procent | 3,6 procent | 6,3 procent | 35,7 procent | 23,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 18,8 procent | 10,7 procent | 19,1 procent | 32,1 procent | 0,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hans Våghals väg 344360 Stenkullen
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hans Våghals väg 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta en eller flera fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 298 245 kr | 353 950 kr | 391 915 kr | 467 449 kr | 616 631 kr | 619 024 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 4 892 kr | -10 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 81 299 kr | 91 093 kr | 103 813 kr | 106 256 kr | 145 826 kr | 136 206 kr |
| Avskrivningar | 175 936 kr | 175 936 kr | 175 932 kr | 175 936 kr | 175 932 kr | 189 200 kr |
| Rörelseresultat | 41 010 kr | 86 921 kr | 112 170 kr | 190 149 kr | 284 873 kr | 293 618 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 4 kr | 29 kr | 54 kr | 20 kr |
| Räntekostnader | 93 718 kr | 90 221 kr | 104 773 kr | 177 037 kr | 175 736 kr | 199 738 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -52 708 kr | -3 300 kr | 7 401 kr | 13 141 kr | 109 191 kr | 93 900 kr |
| Bokslutsdispositioner | 49 690 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | - | - | 2 195 kr | 3 444 kr | 23 207 kr | 20 066 kr |
| Årets resultat | -3 018 kr | -3 300 kr | 5 206 kr | 9 697 kr | 85 984 kr | 73 834 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 5 097 475 kr | 4 921 539 kr | 4 745 607 kr | 4 569 671 kr | 4 665 404 kr | 4 526 764 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 097 475 kr | 4 921 539 kr | 4 745 607 kr | 4 569 671 kr | 4 665 404 kr | 4 526 764 kr |
| Omsättningstillgångar | 105 990 kr | 167 086 kr | 226 149 kr | 288 640 kr | 243 822 kr | 460 674 kr |
| Kortfristiga fordringar | 32 610 kr | 37 296 kr | 43 583 kr | 1 318 kr | 107 487 kr | 71 338 kr |
| Kassa och bank | 73 380 kr | 129 790 kr | 182 566 kr | 287 322 kr | 136 335 kr | 389 336 kr |
| Summa tillgångar | 5 203 465 kr | 5 088 625 kr | 4 971 756 kr | 4 858 311 kr | 4 909 226 kr | 4 987 438 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 143 453 kr | 140 153 kr | 145 359 kr | 155 056 kr | 241 040 kr | 314 874 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 96 471 kr | 93 453 kr | 90 153 kr | 95 359 kr | 105 056 kr | 191 040 kr |
| Årets resultat | -3 018 kr | -3 300 kr | 5 206 kr | 9 697 kr | 85 984 kr | 73 834 kr |
| Kortfristiga skulder | 183 569 kr | 198 029 kr | 201 954 kr | 204 812 kr | 207 942 kr | 338 320 kr |
| Leverantörsskulder | 2 055 kr | 5 030 kr | 8 678 kr | 5 598 kr | 5 452 kr | 6 194 kr |
| Skatteskulder | 8 840 kr | 17 680 kr | 10 965 kr | 4 689 kr | 23 490 kr | 39 945 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 922 kr | 18 566 kr | 20 059 kr | 25 525 kr | 0 kr | 32 830 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 203 465 kr | 5 088 625 kr | 4 971 756 kr | 4 858 311 kr | 4 909 226 kr | 4 987 438 kr |
Företrädare
- Madelein S (ordförande)
- Hannes S
- Steve S
Undertecknad i Lerum 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har LMA-Hallen i Stenkullen AB för organisationsnummer?
LMA-Hallen i Stenkullen AB har organisationsnummer 559147-5859 (5591475859).
Var ligger LMA-Hallen i Stenkullen AB?
LMA-Hallen i Stenkullen AB har sin registrerade adress Hans Våghals väg 3, 44360 Stenkullen.
Vilken bransch är LMA-Hallen i Stenkullen AB verksamt i?
LMA-Hallen i Stenkullen AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter LMA-Hallen i Stenkullen AB?
LMA-Hallen i Stenkullen AB hade en nettoomsättning på 619 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-02-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.