Fridens vård och omsorg AB
Fridens vård och omsorg AB har organisationsnummer 559147-6410 (5591476410)
Aktiebolag • Org.nr: 559147-6410
Om företaget
Fridens vård och omsorg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som personaluthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78201). På Google Maps är verksamheten listad som nursing home.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 21 procent till 665 082 kr räkenskapsåret 2025 (550 313 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fridens vård och omsorg AB 665 082 kr och redovisade ett resultat på 177 733 kr. Rörelsemarginalen var 33,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,7 procent). Soliditeten var 76,5 procent, över branschens median (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 315,8 procent, över branschens median (median 211,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,6 procent | 8,7 procent | 0,1 procent till 25,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 33,7 procent | 8,8 procent | 0,1 procent till 27,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 76,5 procent | 52,9 procent | 26,2 procent till 77,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 315,8 procent | 211,3 procent | 121,7 procent till 439,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 56,8 procent | 15,4 procent | -3,3 procent till 51,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 20,9 procent | -6,0 procent | -44,3 procent till 24,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 665 000 kr | 720 000 kr | 400 000 kr till 1 121 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 308 000 kr | 456 000 kr | 213 000 kr till 664 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 417 av 2 739 aktiebolag inom personaluthyrning.
- Plats 21 av 36 aktiebolag inom personaluthyrning med säte i Örebro.
- Plats 2 195 av 4 344 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 3 750 av 7 050 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 174 324 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,7 procent | 37,5 procent | -2,1 procent | 19,7 procent | 33,6 procent |
| Vinstmarginal | 20,5 procent | 37,5 procent | -2,0 procent | 19,8 procent | 33,7 procent |
| Soliditet | 47,6 procent | 55,0 procent | 58,2 procent | 82,5 procent | 76,5 procent |
| Kassalikviditet | 191,0 procent | 222,3 procent | 239,3 procent | 570,3 procent | 315,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,6 procent | 65,9 procent | -5,5 procent | 36,8 procent | 56,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 25,2 procent | 48,4 procent | -29,7 procent | -44,7 procent | 20,9 procent |
| Omsättning per anställd | 954 000 kr | 1 416 000 kr | 996 000 kr | 550 000 kr | 665 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 728 000 kr | 775 000 kr | 873 000 kr | 304 000 kr | 308 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Aspnäsvägen 40c/o Abdirahman Dahir
17737 Järfälla
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Aspnäsvägen 40 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva verksamhet inom hemtjänst samt uthyrning av vårdpersonal och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 78201PersonaluthyrningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 619 810 kr | 762 560 kr | 954 443 kr | 1 416 409 kr | 995 659 kr | 550 313 kr | 665 082 kr |
| Övriga externa kostnader | 24 963 kr | 28 228 kr | 28 760 kr | 110 287 kr | 143 496 kr | 137 521 kr | 130 402 kr |
| Personalkostnader | 125 375 kr | 609 112 kr | 728 280 kr | 775 275 kr | 872 778 kr | 304 455 kr | 307 820 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | - | 3 627 kr |
| Rörelseresultat | 469 472 kr | 125 220 kr | 197 403 kr | 530 847 kr | -20 615 kr | 108 337 kr | 223 233 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 1 885 kr | 717 kr |
| Räntekostnader | 1 kr | 1 094 kr | 1 662 kr | -53 kr | -328 kr | 1 526 kr | 47 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 469 471 kr | 124 126 kr | 195 741 kr | 530 900 kr | -20 287 kr | 108 696 kr | 223 903 kr |
| Skatt | 100 616 kr | 26 797 kr | 40 804 kr | 109 353 kr | 0 kr | 18 467 kr | 46 170 kr |
| Årets resultat | 368 855 kr | 97 329 kr | 154 937 kr | 421 547 kr | -20 287 kr | 90 229 kr | 177 733 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 105 187 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 105 187 kr |
| Omsättningstillgångar | 609 283 kr | 597 470 kr | 668 784 kr | 1 163 764 kr | 635 407 kr | 297 204 kr | 303 848 kr |
| Kortfristiga fordringar | 142 763 kr | 70 704 kr | 224 811 kr | 438 946 kr | 268 881 kr | 214 116 kr | 133 831 kr |
| Kassa och bank | 466 520 kr | 526 766 kr | 443 973 kr | 724 818 kr | 366 526 kr | 83 088 kr | 170 017 kr |
| Summa tillgångar | 609 283 kr | 597 470 kr | 668 784 kr | 1 163 764 kr | 635 407 kr | 297 204 kr | 409 035 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 406 331 kr | 333 660 kr | 318 597 kr | 640 144 kr | 369 857 kr | 245 086 kr | 312 819 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -12 524 kr | 186 331 kr | 113 660 kr | 168 597 kr | 340 144 kr | 104 857 kr | 85 086 kr |
| Årets resultat | 368 855 kr | 97 329 kr | 154 937 kr | 421 547 kr | -20 287 kr | 90 229 kr | 177 733 kr |
| Kortfristiga skulder | 202 952 kr | 263 810 kr | 350 187 kr | 523 620 kr | 265 550 kr | 52 118 kr | 96 216 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 9 800 kr | 10 789 kr | 10 328 kr | 653 kr | 508 kr |
| Skatteskulder | 100 616 kr | 61 879 kr | 66 956 kr | 137 882 kr | 166 412 kr | 23 222 kr | 46 170 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 97 521 kr | 201 931 kr | 273 431 kr | 374 949 kr | 88 810 kr | 28 243 kr | 49 538 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 609 283 kr | 597 470 kr | 668 784 kr | 1 163 764 kr | 635 407 kr | 297 204 kr | 409 035 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom hemtjänst samt uthyrning av vårdpersonal och därmed förenlig verksamhet Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Abdirahman Abdi D
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fridens vård och omsorg AB för organisationsnummer?
Fridens vård och omsorg AB har organisationsnummer 559147-6410 (5591476410).
Var ligger Fridens vård och omsorg AB?
Fridens vård och omsorg AB har sin registrerade adress Aspnäsvägen 40, 17737 Järfälla.
Vilken bransch är Fridens vård och omsorg AB verksamt i?
Fridens vård och omsorg AB är registrerat i branschen personaluthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fridens vård och omsorg AB?
Fridens vård och omsorg AB hade en nettoomsättning på 665 082 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fridens vård och omsorg AB?
Fridens vård och omsorg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fridens vård och omsorg AB någon utdelning?
Styrelsen i Fridens vård och omsorg AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-02-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.