Västerås Tandhälsa AB
Västerås Tandhälsa AB har organisationsnummer 559148-9983 (5591489983)
Aktiebolag • Org.nr: 559148-9983
Om företaget
Västerås Tandhälsa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med parfym och kosmetika.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 6 024 997 kr räkenskapsåret 2025 (6 722 529 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Västerås Tandhälsa AB 6 024 997 kr och redovisade ett resultat på 119 548 kr. Rörelsemarginalen var -2,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,7 procent). Soliditeten var 41,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 69,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,9 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 41,1 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 69,2 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 8,0 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -10,4 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 506 000 kr | 1 344 000 kr | 763 000 kr till 1 832 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 786 000 kr | 609 000 kr | 376 000 kr till 773 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 246 av 1 340 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 41 av 289 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 6 085 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 9 632 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 31 192 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,6 procent | 5,7 procent | 1,3 procent | 14,9 procent | -2,9 procent |
| Vinstmarginal | 25,7 procent | 4,7 procent | 0,1 procent | 14,8 procent | 2,7 procent |
| Soliditet | 35,0 procent | 40,8 procent | 47,7 procent | 58,9 procent | 41,1 procent |
| Kassalikviditet | 122,5 procent | 83,7 procent | 64,6 procent | 162,0 procent | 69,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 68,6 procent | 13,5 procent | 0,8 procent | 24,2 procent | 8,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 299,6 procent | -1,4 procent | -8,0 procent | 2,2 procent | -10,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 813 000 kr | 1 787 000 kr | 1 644 000 kr | - | 1 506 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 497 000 kr | 615 000 kr | 730 000 kr | - | 786 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Linnéagatan 60c/o Omar Aljoudi
11454 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Linnéagatan 60 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Allmäntandvård- Implantat- Ansiktsestetik
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 815 221 kr | 7 252 764 kr | 7 149 920 kr | 6 575 886 kr | 6 722 529 kr | 6 024 997 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 26 733 kr | 22 643 kr | 18 282 kr | 8 758 kr | 179 353 kr | 13 686 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 245 442 kr | 1 817 238 kr | 1 834 565 kr | 1 635 587 kr | 1 430 612 kr | 1 225 038 kr |
| Övriga externa kostnader | 329 589 kr | 965 471 kr | 1 823 275 kr | 1 248 012 kr | 1 354 720 kr | 1 361 728 kr |
| Personalkostnader | 507 455 kr | 1 986 079 kr | 2 461 763 kr | 2 919 373 kr | 2 401 116 kr | 3 144 890 kr |
| Avskrivningar | 144 600 kr | 578 400 kr | 644 054 kr | 696 786 kr | 714 402 kr | 484 719 kr |
| Rörelseresultat | 614 868 kr | 1 928 219 kr | 404 545 kr | 84 886 kr | 1 001 032 kr | -177 692 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 8 kr | 190 kr | 33 623 kr | 340 645 kr |
| Räntekostnader | 24 125 kr | 63 438 kr | 65 621 kr | 77 915 kr | 36 545 kr | 535 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 590 743 kr | 1 864 781 kr | 338 932 kr | 7 161 kr | 998 110 kr | 162 418 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -450 000 kr | 0 kr | 30 000 kr | -260 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 129 838 kr | 294 906 kr | 84 270 kr | 22 598 kr | 162 466 kr | 42 870 kr |
| Årets resultat | 460 905 kr | 1 119 875 kr | 254 662 kr | 14 563 kr | 575 644 kr | 119 548 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 747 400 kr | 3 372 000 kr | 3 719 235 kr | 3 350 156 kr | 2 452 257 kr | 2 629 342 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 514 246 kr | 468 048 kr | 138 549 kr | 165 553 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 1 203 000 kr | 1 614 389 kr | 1 869 908 kr | 1 879 908 kr | 2 463 789 kr |
| Omsättningstillgångar | 977 690 kr | 1 286 681 kr | 904 788 kr | 636 786 kr | 1 581 847 kr | 1 015 537 kr |
| Kortfristiga fordringar | 168 611 kr | 274 112 kr | 245 881 kr | 354 388 kr | 425 499 kr | 364 894 kr |
| Kassa och bank | 809 079 kr | 1 012 569 kr | 658 907 kr | 282 398 kr | 275 911 kr | 650 643 kr |
| Summa tillgångar | 3 725 090 kr | 4 658 681 kr | 4 624 023 kr | 3 986 942 kr | 4 034 104 kr | 3 644 879 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 512 692 kr | 1 632 567 kr | 1 887 229 kr | 1 901 792 kr | 2 377 436 kr | 1 496 984 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 787 kr | 462 692 kr | 1 582 567 kr | 1 837 229 kr | 1 751 792 kr | 1 327 436 kr |
| Årets resultat | 460 905 kr | 1 119 875 kr | 254 662 kr | 14 563 kr | 575 644 kr | 119 548 kr |
| Obeskattade reserver | - | 450 000 kr | 450 000 kr | 420 000 kr | 680 000 kr | 680 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 733 793 kr | 1 050 752 kr | 1 081 485 kr | 986 296 kr | 976 668 kr | 1 467 895 kr |
| Leverantörsskulder | 168 467 kr | 324 289 kr | 200 344 kr | 322 456 kr | 254 613 kr | 276 229 kr |
| Skatteskulder | 167 418 kr | 439 530 kr | 406 311 kr | 138 322 kr | 219 941 kr | 239 931 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 343 805 kr | 76 891 kr | 117 328 kr | 70 841 kr | 85 612 kr | 313 624 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 725 090 kr | 4 658 681 kr | 4 624 023 kr | 3 986 942 kr | 4 034 104 kr | 3 644 879 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2018 och bedriver tandläkarmottagning i Västerås.
Inga väsentliga händelser har skett under året.
Inga väsentliga händelse har skett efter räkenskapsårets slut
Företrädare
- Omar Saad Haqi A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Västerås Tandhälsa AB för organisationsnummer?
Västerås Tandhälsa AB har organisationsnummer 559148-9983 (5591489983).
Var ligger Västerås Tandhälsa AB?
Västerås Tandhälsa AB har sin registrerade adress Linnéagatan 60, 11454 Stockholm.
Vilken bransch är Västerås Tandhälsa AB verksamt i?
Västerås Tandhälsa AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Västerås Tandhälsa AB?
Västerås Tandhälsa AB hade en nettoomsättning på 6 024 997 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Västerås Tandhälsa AB?
Västerås Tandhälsa AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Västerås Tandhälsa AB någon utdelning?
Styrelsen i Västerås Tandhälsa AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-02-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.