Pang and the Gang AB
Pang and the Gang AB har organisationsnummer 559149-4264 (5591494264)
Aktiebolag • Org.nr: 559149-4264
Detaljhandel via internet eller postorder med kläderStockholm
Om företaget
Pang and the Gang AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med kläder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47712). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering och grafisk design och visuell kommunikation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 50 000 kr räkenskapsåret 2025 (42 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pang and the Gang AB 50 000 kr och redovisade ett resultat på 6 503 kr. Soliditeten var 59,8 procent, över branschens median (median 53,4 procent). Kassalikviditeten var 182,1 procent, över branschens median (median 147,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,8 procent | 53,4 procent | 15,9 procent till 89,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 182,1 procent | 147,5 procent | 42,8 procent till 398,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 procent | -8,1 procent | -62,9 procent till 13,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 50 000 kr | 988 000 kr | 330 000 kr till 2 405 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 252 000 kr | 41 000 kr till 510 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 445 av 861 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med kläder.
- Plats 140 av 266 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med kläder med säte i Stockholm.
- Plats 48 763 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 86 758 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 260 171 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 71,0 procent | -8,4 procent | - | - |
| Vinstmarginal | - | 71,1 procent | -8,1 procent | - | - |
| Soliditet | -140,5 procent | 50,2 procent | 66,5 procent | 59,9 procent | 59,8 procent |
| Kassalikviditet | 41,6 procent | 279,0 procent | 373,4 procent | 344,9 procent | 182,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 149,9 procent | -0,3 procent | -88,3 procent | 3,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -52,6 procent | -89,7 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | 857 000 kr | 406 000 kr | 42 000 kr | 50 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 121 000 kr | 302 000 kr | 1 000 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Varvsgatan 19c/o Andreas Ovefelt
11729 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Varvsgatan 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt bedriva konsultverksamhet, strategiutveckling inom digitala tjänster, programmering, design av digitala tjänster samt kläder, fotografering, anskaffning av rekvisita för fotografering, investering och förvaltning av fastigheter, kapitalförvaltning samt placering av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 714 kr | 61 995 kr | 48 508 kr | 856 840 kr | 406 494 kr | 41 994 kr | 49 993 kr |
| Övriga externa kostnader | 12 459 kr | 15 676 kr | 190 873 kr | 104 923 kr | 105 720 kr | 98 428 kr | 72 649 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 120 906 kr | 302 265 kr | 854 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 7 406 kr | 7 406 kr | 7 406 kr | 7 406 kr |
| Rörelseresultat | -12 322 kr | 46 319 kr | -180 972 kr | 608 675 kr | -34 188 kr | -141 393 kr | -39 314 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 81 kr | 1 194 kr | 738 kr | 817 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | 38 571 kr | 0 kr | - | 621 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -12 322 kr | 46 318 kr | -219 543 kr | 608 756 kr | -32 993 kr | -141 276 kr | -38 497 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -95 000 kr | 32 000 kr | 0 kr | 45 000 kr |
| Skatt | - | 7 273 kr | 0 kr | 60 596 kr | 24 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -12 322 kr | 39 045 kr | -219 543 kr | 453 160 kr | -1 017 kr | -141 276 kr | 6 503 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | 29 626 kr | 122 219 kr | 114 813 kr | 107 406 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 29 626 kr | 22 219 kr | 14 813 kr | 7 406 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 464 901 kr | 514 226 kr | 107 417 kr | 572 974 kr | 330 555 kr | 152 305 kr | 170 926 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 817 kr | 19 945 kr | 24 638 kr | 179 239 kr | 35 607 kr | 135 322 kr | 64 207 kr |
| Kassa och bank | 460 084 kr | 494 281 kr | 82 779 kr | 393 735 kr | 294 948 kr | 16 983 kr | 106 719 kr |
| Summa tillgångar | 464 901 kr | 514 226 kr | 107 417 kr | 602 599 kr | 452 774 kr | 267 118 kr | 278 333 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 29 592 kr | 68 637 kr | -150 906 kr | 302 254 kr | 301 237 kr | 159 961 kr | 166 464 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -8 087 kr | -20 408 kr | 18 637 kr | -200 906 kr | 252 254 kr | 251 237 kr | 109 961 kr |
| Årets resultat | -12 322 kr | 39 045 kr | -219 543 kr | 453 160 kr | -1 017 kr | -141 276 kr | 6 503 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 95 000 kr | 63 000 kr | 63 000 kr | 18 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 435 309 kr | 445 589 kr | 258 323 kr | 205 345 kr | 88 537 kr | 44 157 kr | 93 868 kr |
| Leverantörsskulder | 7 464 kr | 1 238 kr | 1 238 kr | 1 238 kr | 1 238 kr | 1 238 kr | 1 988 kr |
| Skatteskulder | - | 7 273 kr | 7 273 kr | 53 270 kr | 45 302 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 427 845 kr | 437 078 kr | 249 812 kr | 150 837 kr | 41 997 kr | 42 919 kr | 91 880 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 464 901 kr | 514 226 kr | 107 417 kr | 602 599 kr | 452 774 kr | 267 118 kr | 278 333 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt bedriva konsultverksamhet, strategiutveckling inom digitala tjänster, programmering, design av digitala tjänster samt kläder, fotografering, anskaffning av rekvisita för fotografering, investering och förvaltning av fastigheter, kapitalförvaltning samt placering av värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm
Ej återbetalade villkorade aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 7 500 kr (7 500 kr).
Företrädare
- Andreas O (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pang and the Gang AB för organisationsnummer?
Pang and the Gang AB har organisationsnummer 559149-4264 (5591494264).
Var ligger Pang and the Gang AB?
Pang and the Gang AB har sin registrerade adress Varvsgatan 19, 11729 Stockholm.
Vilken bransch är Pang and the Gang AB verksamt i?
Pang and the Gang AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med kläder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pang and the Gang AB?
Pang and the Gang AB hade en nettoomsättning på 50 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pang and the Gang AB?
Pang and the Gang AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-02-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.