Marlow Historical Research and Consultancy AB
Marlow Historical Research and Consultancy AB har organisationsnummer 559149-9073 (5591499073)
Aktiebolag • Org.nr: 559149-9073
Om företaget
Marlow Historical Research and Consultancy AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 14 procent till 578 000 kr räkenskapsåret 2025 (672 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Marlow Historical Research and Consultancy AB 578 000 kr och redovisade ett resultat på 488 264 kr. Rörelsemarginalen var 105,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,9 procent). Soliditeten var 78,9 procent, över branschens median (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 13837,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 105,9 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 106,7 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 78,9 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 13837,6 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -14,0 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 914 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 22 av 61 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Uppsala.
- Plats 3 644 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 6 108 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 182 486 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 273,3 procent | 376,2 procent | 80,0 procent | 105,9 procent |
| Vinstmarginal | - | 273,1 procent | 377,2 procent | 80,5 procent | 106,7 procent |
| Soliditet | 73,1 procent | 67,7 procent | 70,5 procent | 74,8 procent | 78,9 procent |
| Kassalikviditet | 371,3 procent | 740,6 procent | 3151,3 procent | 5190,6 procent | 13837,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,6 procent | 66,0 procent | 28,5 procent | 31,3 procent | 29,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -65,4 procent | 363,4 procent | -14,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dalgatan 7Ac/o c/o Neil Price
75218 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska förmedla kunskap om det förflutna i alla dess former, från människoartens början fram tills i går, över hela världen. Utifrån en bred arkeologisk erfarenhet, från den akademiska världen såväl som från fältet, arbetar vi med både arkeologiskt, historiskt, antropologiskt samt etnografiskt källmaterial. Vår verksamhet äger rum vid skrivbord, på bibliotek, muséer, arkiv, konferenser samt ute i kulturmiljöer och på arkeologiska utgrävningar. Vid sidan om egna projekt, genomför bolaget även forsknings- och konsultuppdrag åt muséer, förlag, mediebolag (TV, film, online, digitalt), företag, föreningar, enskilda personer m.fl. Vi kan framställa publikationer både för en professionell publik och för allmänheten, exempelvis skriva och skapa utställningar, och erbjuda rådgivningstjänster till historiska dokumentär- och dramaproduktioner i alla medier.
Bransch
- 90110Litterärt skapande och musikkompositionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | - | 418 887 kr | 145 383 kr | 672 449 kr | 577 542 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 680 697 kr | 659 377 kr | 972 279 kr | 660 663 kr | 43 186 kr | 305 111 kr |
| Övriga externa kostnader | 56 108 kr | 68 780 kr | 246 395 kr | 260 537 kr | 177 997 kr | 270 350 kr |
| Rörelseresultat | 624 589 kr | 590 597 kr | 1 144 771 kr | 545 509 kr | 537 638 kr | 612 303 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 36 kr | 1 978 kr | 3 086 kr | 4 167 kr |
| Räntekostnader | - | - | 348 kr | 307 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 624 589 kr | 590 597 kr | 1 144 459 kr | 547 180 kr | 540 724 kr | 616 470 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -286 000 kr | -137 500 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 132 097 kr | 121 661 kr | 176 906 kr | 85 376 kr | 114 163 kr | 128 206 kr |
| Årets resultat | 492 492 kr | 468 936 kr | 681 553 kr | 324 304 kr | 426 561 kr | 488 264 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 647 384 kr | 992 821 kr | 1 523 776 kr | 1 610 938 kr | 1 821 471 kr | 2 075 643 kr |
| Kortfristiga fordringar | -20 256 kr | 48 614 kr | 88 552 kr | 49 450 kr | 132 023 kr | 204 359 kr |
| Kassa och bank | 667 640 kr | 944 207 kr | 1 435 224 kr | 1 561 488 kr | 1 689 448 kr | 1 871 284 kr |
| Summa tillgångar | 647 384 kr | 992 821 kr | 1 523 776 kr | 1 610 938 kr | 1 821 471 kr | 2 075 643 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 606 525 kr | 725 461 kr | 1 032 014 kr | 1 136 318 kr | 1 362 879 kr | 1 637 143 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 64 033 kr | 206 525 kr | 300 461 kr | 762 014 kr | 886 318 kr | 1 098 879 kr |
| Årets resultat | 492 492 kr | 468 936 kr | 681 553 kr | 324 304 kr | 426 561 kr | 488 264 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 286 000 kr | 423 500 kr | 423 500 kr | 423 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 40 859 kr | 267 360 kr | 205 762 kr | 51 120 kr | 35 092 kr | 15 000 kr |
| Skatteskulder | - | 190 531 kr | 132 391 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 30 859 kr | 66 829 kr | 62 371 kr | 39 120 kr | 20 092 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 647 384 kr | 992 821 kr | 1 523 776 kr | 1 610 938 kr | 1 821 471 kr | 2 075 643 kr |
Företrädare
- Neil P
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Marlow Historical Research and Consultancy AB för organisationsnummer?
Marlow Historical Research and Consultancy AB har organisationsnummer 559149-9073 (5591499073).
Var ligger Marlow Historical Research and Consultancy AB?
Marlow Historical Research and Consultancy AB har sin registrerade adress Dalgatan 7A, 75218 Uppsala.
Vilken bransch är Marlow Historical Research and Consultancy AB verksamt i?
Marlow Historical Research and Consultancy AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Marlow Historical Research and Consultancy AB?
Marlow Historical Research and Consultancy AB hade en nettoomsättning på 578 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Marlow Historical Research and Consultancy AB någon utdelning?
Styrelsen i Marlow Historical Research and Consultancy AB föreslog en utdelning på 322 490 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-02-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.