BULTABO AB
BULTABO AB har organisationsnummer 559150-2512 (5591502512)
Aktiebolag • Org.nr: 559150-2512
Om företaget
BULTABO AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenkullen. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (3 803 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BULTABO AB 0 kr och redovisade ett resultat på -27 350 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 942685,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 942685,0 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -14,5 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 125 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 43 av 46 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Lerum.
- Plats 1 239 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 46 540 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | 3,3 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 4,6 procent | 3,0 procent | - | - |
| Soliditet | 4,2 procent | 8,2 procent | 98,7 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 65,9 procent | 76,2 procent | 7907,1 procent | 942685,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 105,5 procent | 48,2 procent | -11,7 procent | -14,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 39,5 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hedehöjdsvägen 344395 Stenkullen
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hedehöjdsvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bygga, förvalta och hyra ut fastigheter samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 766 974 kr | 6 649 995 kr | 3 803 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 28 461 kr | 44 515 kr | 28 784 kr | 30 668 kr |
| Rörelseresultat | 220 113 kr | 216 898 kr | -24 981 kr | -30 668 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 kr | 3 112 kr |
| Räntekostnader | 40 kr | 20 287 kr | 242 kr | 206 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 220 073 kr | 196 611 kr | -25 221 kr | -27 350 kr |
| Skatt | 47 103 kr | 44 178 kr | - | - |
| Årets resultat | 172 970 kr | 152 433 kr | -25 221 kr | -27 350 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 3 907 274 kr | 3 836 653 kr | 218 632 kr | 188 537 kr |
| Varulager | 1 442 010 kr | 1 155 325 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 646 977 kr | 0 kr | 122 732 kr | 63 337 kr |
| Kassa och bank | 1 818 287 kr | 2 681 328 kr | 95 900 kr | 125 200 kr |
| Summa tillgångar | 3 907 274 kr | 3 836 653 kr | 218 632 kr | 188 537 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 163 926 kr | 316 359 kr | 215 867 kr | 188 517 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -59 044 kr | 113 926 kr | 191 088 kr | 165 867 kr |
| Årets resultat | 172 970 kr | 152 433 kr | -25 221 kr | -27 350 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 743 348 kr | 3 520 294 kr | 2 765 kr | 20 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 1 234 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 60 489 kr | 89 624 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 725 430 kr | 2 878 651 kr | 1 531 kr | 20 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 907 274 kr | 3 836 653 kr | 218 632 kr | 188 537 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är att bygga, förvalta och hyra ut fastigheter. Bolaget har under året inte bedrivit någon verksamhet.
Företrädare
- Markus J
- Fredrik R
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BULTABO AB för organisationsnummer?
BULTABO AB har organisationsnummer 559150-2512 (5591502512).
Var ligger BULTABO AB?
BULTABO AB har sin registrerade adress Hedehöjdsvägen 3, 44395 Stenkullen.
Vilken bransch är BULTABO AB verksamt i?
BULTABO AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BULTABO AB?
BULTABO AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-02-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.