Machine Recorder Sverige AB
Machine Recorder Sverige AB har organisationsnummer 559150-8253 (5591508253)
Aktiebolag • Org.nr: 559150-8253
Om företaget
Machine Recorder Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölnlycke. Verksamheten startade 2018. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 200 procent till -1 kr räkenskapsåret 2024 (1 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Machine Recorder Sverige AB -1 kr och redovisade ett resultat på -15 046 kr. Soliditeten var 77,3 procent, över branschens median (median 65,4 procent). Kassalikviditeten var 440,6 procent, över branschens median (median 323,3 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,3 procent | 65,4 procent | 43,0 procent till 86,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 440,6 procent | 323,3 procent | 174,2 procent till 659,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -4,4 procent | 19,4 procent | -3,4 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,3 procent | 211,1 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | 12,1 procent | 205,7 procent | - | - | - |
| Soliditet | 12,9 procent | 91,1 procent | 78,6 procent | 78,0 procent | 77,3 procent |
| Kassalikviditet | 114,8 procent | 1128,1 procent | 466,7 procent | 455,4 procent | 440,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,5 procent | 57,5 procent | -7,0 procent | -3,2 procent | -4,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -3,4 procent | -82,3 procent | -100,0 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 812 000 kr | 144 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 652 000 kr | 702 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Buss-Johns Väg 9c/o Halvordsson
43544 Mölnlycke
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska utveckla och sälja produkter och tjänster för analys av data från industrimaskiner, industrisystem eller anläggningar, bedriva konsultverksamhet inom analys av data, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 840 402 kr | 811 786 kr | 144 000 kr | 0 kr | 1 kr | -1 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 kr | 0 kr | 925 000 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 24 734 kr | 437 kr | 395 kr | 1 613 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 88 660 kr | 50 904 kr | 62 405 kr | 24 060 kr | 12 324 kr | 19 789 kr |
| Personalkostnader | 548 189 kr | 652 309 kr | 702 263 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 178 824 kr | 108 136 kr | 303 937 kr | -25 673 kr | -12 323 kr | -19 790 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 396 kr | 21 kr | 1 035 kr | 4 744 kr |
| Räntekostnader | 888 kr | 9 687 kr | 9 114 kr | 220 kr | 56 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 177 936 kr | 98 449 kr | 296 219 kr | -25 872 kr | -11 344 kr | -15 046 kr |
| Skatt | 39 938 kr | 23 409 kr | 68 398 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 137 998 kr | 75 040 kr | 227 821 kr | -25 872 kr | -11 344 kr | -15 046 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 1 108 833 kr | 1 310 055 kr | 434 896 kr | 471 509 kr | 460 165 kr | 445 120 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 15 500 kr | 109 637 kr | 69 828 kr | 140 129 kr | 129 442 kr |
| Kassa och bank | 1 108 833 kr | 1 294 555 kr | 325 259 kr | 401 681 kr | 320 036 kr | 315 678 kr |
| Summa tillgångar | 1 108 833 kr | 1 310 055 kr | 434 896 kr | 471 509 kr | 460 165 kr | 445 120 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 243 484 kr | 168 524 kr | 396 345 kr | 370 473 kr | 359 129 kr | 344 084 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 55 486 kr | 43 484 kr | 118 524 kr | 346 345 kr | 320 473 kr | 309 130 kr |
| Årets resultat | 137 998 kr | 75 040 kr | 227 821 kr | -25 872 kr | -11 344 kr | -15 046 kr |
| Kortfristiga skulder | 865 349 kr | 1 141 531 kr | 38 551 kr | 101 036 kr | 101 036 kr | 101 036 kr |
| Leverantörsskulder | 144 kr | 1 611 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 80 076 kr | 4 864 kr | 9 526 kr | 0 kr | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 232 158 kr | 239 891 kr | 29 025 kr | 101 036 kr | 101 036 kr | 101 036 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 108 833 kr | 1 310 055 kr | 434 896 kr | 471 509 kr | 460 165 kr | 445 120 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Halmstad har tidigare år utvecklat en IT-plattform för mätning av avfallsflöden och utfört konsultarbeten inom IT. Under 2024 ar bolaget inte haft någon verksamhet.
Företrädare
- Erik Olof H (styrelseledamot och verkställande direktör)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Machine Recorder Sverige AB för organisationsnummer?
Machine Recorder Sverige AB har organisationsnummer 559150-8253 (5591508253).
Var ligger Machine Recorder Sverige AB?
Machine Recorder Sverige AB har sin registrerade adress Buss-Johns Väg 9, 43544 Mölnlycke.
Vilken bransch är Machine Recorder Sverige AB verksamt i?
Machine Recorder Sverige AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Machine Recorder Sverige AB?
Machine Recorder Sverige AB hade en nettoomsättning på -1 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-01
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.