Hnx IT AB
Hnx IT AB har organisationsnummer 559150-8709 (5591508709)
Aktiebolag • Org.nr: 559150-8709
Om företaget
Hnx IT AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jönköping. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom webbportaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 27 procent till 364 000 kr räkenskapsåret 2025 (286 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hnx IT AB 364 000 kr och redovisade ett resultat på 274 483 kr. Rörelsemarginalen var 94,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 89,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 345,5 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 94,9 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 95,0 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 89,5 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 345,5 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 27,5 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 27,3 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 221 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 115 av 187 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Jönköping.
- Plats 2 639 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 5 623 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 205 287 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 124,1 procent | 93,6 procent | 96,0 procent | 85,0 procent | 94,9 procent |
| Vinstmarginal | 127,8 procent | 93,5 procent | 96,1 procent | 85,0 procent | 95,0 procent |
| Soliditet | 71,7 procent | 77,3 procent | 86,1 procent | 91,7 procent | 89,5 procent |
| Kassalikviditet | 324,0 procent | 304,2 procent | 273,1 procent | 369,3 procent | 345,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,6 procent | 58,3 procent | 31,0 procent | 20,6 procent | 27,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 82,5 procent | 32,2 procent | -42,4 procent | -26,5 procent | 27,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Cirkelvägen 17855625 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling och konsultverksamhet inom IT-området samt drift av IT-lösningar. Bolaget ska även förvalta värdepapper och fast egendom, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
- 63910Webbportaler
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 694 391 kr | 280 000 kr | 511 110 kr | 675 750 kr | 389 000 kr | 286 000 kr | 364 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 0 kr | 139 860 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 3 591 kr | 917 kr | 645 kr | 675 kr | 731 kr | 946 kr | 1 543 kr |
| Övriga externa kostnader | 195 246 kr | 150 657 kr | 16 157 kr | 42 899 kr | 14 955 kr | 42 018 kr | 15 879 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | - | 1 100 kr |
| Rörelseresultat | 495 554 kr | 128 426 kr | 634 168 kr | 632 176 kr | 373 314 kr | 243 036 kr | 345 478 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 19 514 kr | 0 kr | 1 143 kr | 1 007 kr | 237 kr |
| Räntekostnader | 149 kr | 628 kr | 1 094 kr | 667 kr | 795 kr | 822 kr | 66 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 495 405 kr | 127 798 kr | 652 588 kr | 631 509 kr | 373 662 kr | 243 221 kr | 345 649 kr |
| Bokslutsdispositioner | -100 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 84 647 kr | 48 881 kr | 134 658 kr | 130 227 kr | 76 901 kr | 50 064 kr | 71 166 kr |
| Årets resultat | 310 758 kr | 178 917 kr | 517 930 kr | 501 282 kr | 296 761 kr | 193 157 kr | 274 483 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 50 000 kr | 70 000 kr | 345 000 kr | 690 000 kr | 710 000 kr | 710 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 50 000 kr | 70 000 kr | 345 000 kr | 690 000 kr | 710 000 kr | 710 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 667 472 kr | 462 518 kr | 764 161 kr | 767 944 kr | 421 673 kr | 312 594 kr | 404 494 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 151 235 kr | 56 kr | 149 317 kr | 88 667 kr | 62 771 kr | 56 773 kr | 7 763 kr |
| Kassa och bank | 516 237 kr | 462 463 kr | 614 844 kr | 679 277 kr | 358 902 kr | 255 821 kr | 396 731 kr |
| Summa tillgångar | 667 472 kr | 512 518 kr | 834 161 kr | 1 112 944 kr | 1 111 673 kr | 1 022 594 kr | 1 114 494 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 373 276 kr | 380 318 kr | 598 250 kr | 860 531 kr | 957 292 kr | 937 949 kr | 997 433 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 518 kr | 151 401 kr | 30 319 kr | 309 249 kr | 610 531 kr | 694 792 kr | 672 950 kr |
| Årets resultat | 310 758 kr | 178 917 kr | 517 930 kr | 501 282 kr | 296 761 kr | 193 157 kr | 274 483 kr |
| Obeskattade reserver | 100 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 194 196 kr | 132 140 kr | 235 852 kr | 252 413 kr | 154 381 kr | 84 645 kr | 117 061 kr |
| Skatteskulder | 69 533 kr | 97 507 kr | 76 792 kr | 92 846 kr | 60 570 kr | 23 118 kr | 29 630 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 124 663 kr | 34 633 kr | 159 060 kr | 159 567 kr | 93 811 kr | 61 527 kr | 87 431 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 667 472 kr | 512 458 kr | 834 102 kr | 1 112 944 kr | 1 111 673 kr | 1 022 594 kr | 1 114 494 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utvecklar och säljer internetbaserade tjänster. Bolaget säljer även IT-konsult tjänster. Bolaget har sitt säte i Jönköping.
Företrädare
- Håkan S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hnx IT AB för organisationsnummer?
Hnx IT AB har organisationsnummer 559150-8709 (5591508709).
Var ligger Hnx IT AB?
Hnx IT AB har sin registrerade adress Cirkelvägen 178, 55625 Jönköping.
Vilken bransch är Hnx IT AB verksamt i?
Hnx IT AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hnx IT AB?
Hnx IT AB hade en nettoomsättning på 364 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hnx IT AB någon utdelning?
Styrelsen i Hnx IT AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.