
Bertilssons Mark och Bygg AB
Bertilssons Mark och Bygg AB har organisationsnummer 559151-2255 (5591512255)
Aktiebolag • Org.nr: 559151-2255
Om företaget
Bertilssons Mark och Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falkenberg. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar mark- och grundarbeten och uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner. På Google Maps är verksamheten listad som husbyggare. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 65 procent till 9 442 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 708 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bertilssons Mark och Bygg AB 9 442 000 kr och redovisade ett resultat på -8 468 kr. Rörelsemarginalen var 0,3 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 5,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 72,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -0,1 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 5,1 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 72,8 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -7,2 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 65,4 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 888 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 705 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 393 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 1 av 34 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Falkenberg.
- Plats 75 av 1 248 aktiebolag med säte i Falkenberg.
- Plats 638 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 20 854 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | 6,6 procent | 5,0 procent | 2,0 procent | 0,3 procent |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 5,5 procent | 4,4 procent | 1,7 procent | -0,1 procent |
| Soliditet | 12,2 procent | 20,2 procent | 29,0 procent | 14,9 procent | 5,1 procent |
| Kassalikviditet | 58,8 procent | 65,6 procent | 81,4 procent | 82,9 procent | 72,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 procent | 61,6 procent | 45,6 procent | 28,1 procent | -7,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 53,5 procent | - | 36,3 procent | 65,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 748 000 kr | 1 341 000 kr | 1 396 000 kr | 1 427 000 kr | 1 888 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 244 000 kr | 335 000 kr | 534 000 kr | 480 000 kr | 705 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rågvallmovägen 531133 Falkenberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva köp och försäljning av varor inom bygg och byggentreprenad samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 748 145 kr | 2 682 901 kr | 4 186 708 kr | 5 708 269 kr | 9 442 237 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 18 kr | 1 281 kr | 27 952 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 107 169 kr | 1 113 421 kr | 1 198 079 kr | 2 366 730 kr | 4 241 573 kr |
| Övriga externa kostnader | 377 476 kr | 677 084 kr | 1 089 545 kr | 1 245 262 kr | 1 529 239 kr |
| Personalkostnader | 244 372 kr | 670 759 kr | 1 601 255 kr | 1 919 680 kr | 3 527 052 kr |
| Avskrivningar | 4 874 kr | 44 227 kr | 88 090 kr | 93 091 kr | 112 345 kr |
| Rörelseresultat | 14 254 kr | 177 428 kr | 211 020 kr | 111 458 kr | 31 902 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 7 kr | 17 kr | 95 kr |
| Räntekostnader | 1 227 kr | 30 110 kr | 27 132 kr | 12 386 kr | 37 318 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 13 027 kr | 147 318 kr | 183 895 kr | 99 089 kr | -5 321 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -36 478 kr | -27 458 kr | -16 519 kr | 0 kr |
| Skatt | 1 658 kr | 24 312 kr | 37 627 kr | 19 714 kr | 3 147 kr |
| Årets resultat | 11 369 kr | 86 528 kr | 118 810 kr | 62 856 kr | -8 468 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 100 051 kr | 224 790 kr | 235 472 kr | 398 595 kr | 527 085 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 100 051 kr | 224 790 kr | 235 472 kr | 398 595 kr | 527 085 kr |
| Omsättningstillgångar | 342 140 kr | 470 538 kr | 663 762 kr | 1 105 376 kr | 1 796 379 kr |
| Varulager | 113 819 kr | 137 045 kr | 175 881 kr | 214 616 kr | 328 484 kr |
| Kortfristiga fordringar | 226 247 kr | 309 830 kr | 402 263 kr | 857 043 kr | 1 260 682 kr |
| Kassa och bank | 2 074 kr | 23 663 kr | 85 618 kr | 33 717 kr | 207 213 kr |
| Summa tillgångar | 442 191 kr | 695 328 kr | 899 234 kr | 1 503 971 kr | 2 323 464 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 54 005 kr | 140 533 kr | 260 717 kr | 223 573 kr | 118 105 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -7 364 kr | 4 005 kr | 91 907 kr | 110 717 kr | 76 573 kr |
| Årets resultat | 11 369 kr | 86 528 kr | 118 810 kr | 62 856 kr | -8 468 kr |
| Obeskattade reserver | - | 36 478 kr | 38 936 kr | 55 455 kr | 55 455 kr |
| Kortfristiga skulder | 388 186 kr | 508 601 kr | 599 581 kr | 1 074 943 kr | 2 015 828 kr |
| Leverantörsskulder | 143 102 kr | 299 512 kr | 171 560 kr | 471 597 kr | 332 577 kr |
| Skatteskulder | 1 658 kr | 25 970 kr | 26 849 kr | 22 831 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 168 426 kr | 61 645 kr | 218 109 kr | 218 214 kr | 575 959 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 442 191 kr | 695 328 kr | 899 234 kr | 1 503 971 kr | 2 323 464 kr |
Företrädare
- Bertilsson C
Undertecknad i Falkenberg 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bertilssons Mark och Bygg AB för organisationsnummer?
Bertilssons Mark och Bygg AB har organisationsnummer 559151-2255 (5591512255).
Var ligger Bertilssons Mark och Bygg AB?
Bertilssons Mark och Bygg AB har sin registrerade adress Rågvallmovägen 5, 31133 Falkenberg.
Vilken bransch är Bertilssons Mark och Bygg AB verksamt i?
Bertilssons Mark och Bygg AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bertilssons Mark och Bygg AB?
Bertilssons Mark och Bygg AB hade en nettoomsättning på 9 442 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bertilssons Mark och Bygg AB?
Bertilssons Mark och Bygg AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falkenberg
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.