Reachtech AB
Reachtech AB har organisationsnummer 559151-2503 (5591512503)
Aktiebolag • Org.nr: 559151-2503
Om företaget
Reachtech AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkersberga. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120). Företaget bedriver även verksamhet inom reparation av datorer och kringutrustning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 17 procent till 40 428 342 kr räkenskapsåret 2025 (34 645 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Reachtech AB 40 428 342 kr och redovisade ett resultat på 1 577 272 kr. Rörelsemarginalen var 4,0 procent, under branschens median (median 9,9 procent). Soliditeten var 11,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 112,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,0 procent | 9,9 procent | 1,9 procent till 22,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,9 procent | 9,8 procent | 1,6 procent till 22,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 11,4 procent | 53,5 procent | 34,6 procent till 73,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 112,1 procent | 236,2 procent | 134,5 procent till 421,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 92,5 procent | 21,6 procent | 1,8 procent till 47,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 16,7 procent | 0,8 procent | -17,5 procent till 23,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 963 000 kr | 1 342 000 kr | 877 000 kr till 2 090 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 624 000 kr | 569 000 kr | 362 000 kr till 721 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 14 av 1 434 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
- Plats 2 av 42 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Stockholm.
- Plats 997 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 1 420 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 4 422 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | -0,6 procent | -7,1 procent | 4,0 procent |
| Vinstmarginal | 2,5 procent | -0,7 procent | -7,1 procent | 3,9 procent |
| Soliditet | 8,2 procent | 14,4 procent | 1,4 procent | 11,4 procent |
| Kassalikviditet | 89,3 procent | 104,9 procent | 100,0 procent | 112,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 62,7 procent | -1,7 procent | -1400,9 procent | 92,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 16,7 procent |
| Omsättning per anställd | 821 000 kr | 805 000 kr | 806 000 kr | 963 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 593 000 kr | 615 000 kr | 637 000 kr | 624 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sågvägen 3318440 Åkersberga
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Sågvägen 33 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva service av tekniktjänster, installation, demontering, underhåll, konsulttjänster och försäljning av hård- och mjukvaruprodukter inom området IT system, dokumenthantering, kommunikationslösningar, kassasystem, telefonväxlar, säkerhets- system med tillhörande tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 541 463 kr | 30 573 970 kr | 34 645 019 kr | 40 428 342 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -195 kr | 1 112 425 kr | 46 345 kr | 17 261 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 184 648 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 6 260 272 kr | 5 565 506 kr | 6 830 812 kr | 6 312 386 kr |
| Personalkostnader | 21 336 804 kr | 23 371 156 kr | 27 401 128 kr | 26 213 807 kr |
| Avskrivningar | - | 1 359 kr | 32 667 kr | 32 667 kr |
| Rörelseresultat | 758 527 kr | -197 036 kr | -2 448 081 kr | 1 625 585 kr |
| Ränteintäkter | -777 kr | 956 kr | 8 199 kr | 3 056 kr |
| Räntekostnader | 11 555 kr | 4 111 kr | 17 070 kr | 51 369 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 739 801 kr | -200 191 kr | -2 456 952 kr | 1 577 272 kr |
| Bokslutsdispositioner | -206 641 kr | 181 499 kr | 677 870 kr | 0 kr |
| Skatt | 132 776 kr | 6 727 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 400 384 kr | -25 419 kr | -1 779 082 kr | 1 577 272 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 682 480 kr | 1 701 121 kr | 127 248 kr | 94 581 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 18 641 kr | 127 248 kr | 94 581 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 682 480 kr | 1 682 480 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 6 094 618 kr | 8 758 184 kr | 9 196 047 kr | 14 891 675 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 183 553 kr | 5 583 576 kr | 8 610 264 kr | 14 043 508 kr |
| Kassa och bank | 3 847 459 kr | 3 174 608 kr | 585 783 kr | 848 167 kr |
| Summa tillgångar | 7 777 098 kr | 10 459 305 kr | 9 323 295 kr | 14 986 256 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 639 054 kr | 1 508 666 kr | 126 996 kr | 1 704 268 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 188 670 kr | 1 484 085 kr | 1 856 078 kr | 76 996 kr |
| Årets resultat | 400 384 kr | -25 419 kr | -1 779 082 kr | 1 577 272 kr |
| Obeskattade reserver | 311 499 kr | 598 249 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 6 826 545 kr | 8 352 390 kr | 9 196 299 kr | 13 281 988 kr |
| Leverantörsskulder | 512 570 kr | 1 254 132 kr | 1 779 126 kr | 2 849 123 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 132 190 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 897 989 kr | 2 429 250 kr | 2 175 891 kr | 2 474 353 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 777 098 kr | 10 459 305 kr | 9 323 295 kr | 14 986 256 kr |
Företrädare
- Jonas W (ordförande)
- Pär A
- Daniel S (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Reachtech AB för organisationsnummer?
Reachtech AB har organisationsnummer 559151-2503 (5591512503).
Var ligger Reachtech AB?
Reachtech AB har sin registrerade adress Sågvägen 33, 18440 Åkersberga.
Vilken bransch är Reachtech AB verksamt i?
Reachtech AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Reachtech AB?
Reachtech AB hade en nettoomsättning på 40 428 342 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Reachtech AB?
Reachtech AB hade i genomsnitt 42 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Arbetsställen
- 10
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.