Racso Production AB
Racso Production AB har organisationsnummer 559151-5092 (5591515092)
Aktiebolag • Org.nr: 559151-5092
Om företaget
Racso Production AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 638 kr räkenskapsåret 2025 (472 997 kr föregående år).
Bolagets ägare tillika enda anställda har tagit en anställning i ett annat bolag från och med september 2024, vilket är anledningen till att nettoomsättningen har minskat.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Racso Production AB 638 kr och redovisade ett resultat på 0 kr. Soliditeten var 69,0 procent, över branschens median (median 58,9 procent). Kassalikviditeten var 86084,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,0 procent | 58,9 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 86084,0 procent | 260,4 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 11,3 procent | -10,1 procent till 46,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -99,9 procent | -2,6 procent | -31,1 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 757 av 3 044 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 369 av 1 507 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 52 949 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 93 828 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 279 432 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,5 procent | 41,9 procent | 53,5 procent | -4,3 procent | - |
| Vinstmarginal | 36,5 procent | 41,9 procent | 53,6 procent | -3,5 procent | - |
| Soliditet | 78,1 procent | 65,9 procent | 65,2 procent | 63,3 procent | 69,0 procent |
| Kassalikviditet | 456,6 procent | 424,3 procent | 1367,5 procent | 21066,4 procent | 86084,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,8 procent | 32,7 procent | 61,6 procent | -2,0 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -54,1 procent | 176,9 procent | 39,5 procent | -75,3 procent | -99,9 procent |
| Omsättning per anställd | 496 000 kr | 1 373 000 kr | 1 915 000 kr | 473 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 246 000 kr | 746 000 kr | 784 000 kr | 442 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Utsiktsvägen 7c/o c/o Anna-Klara Carlsten
13133 Nacka
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Utsiktsvägen 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsult, projektledare, produktionsledare, linjeproducent och producent av kommunikation, reklam, pr och dramaproduktion. Bolaget ska också kunna bedriva investering i och handel med värdepapper såsom aktier, fonder och andra finansiella instrument samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 59110Produktion av film, video och tv-programHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 791 547 kr | 1 081 250 kr | 495 782 kr | 1 372 999 kr | 1 915 000 kr | 472 997 kr | 638 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 80 000 kr | 20 000 kr | 172 785 kr | 13 488 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 1 200 kr | 28 674 kr | 42 763 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 20 194 kr | 34 762 kr | 68 579 kr | 130 355 kr | 97 107 kr | 180 825 kr | 68 189 kr |
| Personalkostnader | 597 719 kr | 651 218 kr | 246 405 kr | 745 744 kr | 784 300 kr | 442 383 kr | 4 786 kr |
| Rörelseresultat | 173 634 kr | 395 270 kr | 180 798 kr | 575 700 kr | 1 024 919 kr | -20 189 kr | -58 849 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 65 kr | 1 176 kr | 3 464 kr | 2 478 kr |
| Räntekostnader | 138 kr | 41 kr | - | 1 118 kr | 269 kr | 0 kr | 6 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 173 496 kr | 395 229 kr | 180 798 kr | 574 647 kr | 1 025 826 kr | -16 725 kr | -81 164 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -157 000 kr | -258 357 kr | 2 120 kr | 89 542 kr |
| Skatt | 37 206 kr | 84 587 kr | 37 242 kr | 97 345 kr | 159 664 kr | 0 kr | 8 378 kr |
| Årets resultat | 136 290 kr | 310 642 kr | 143 556 kr | 320 302 kr | 607 805 kr | -14 605 kr | 0 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 175 213 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 175 213 kr |
| Omsättningstillgångar | 569 802 kr | 1 014 378 kr | 842 735 kr | 1 485 560 kr | 1 512 220 kr | 1 140 326 kr | 871 170 kr |
| Kortfristiga fordringar | 10 087 kr | 58 238 kr | 118 215 kr | 103 122 kr | 114 587 kr | 288 140 kr | 298 016 kr |
| Kassa och bank | 559 715 kr | 956 140 kr | 724 520 kr | 1 382 438 kr | 1 397 633 kr | 852 186 kr | 573 154 kr |
| Summa tillgångar | 569 802 kr | 1 014 378 kr | 842 735 kr | 1 485 560 kr | 1 512 220 kr | 1 140 326 kr | 1 046 383 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 303 976 kr | 614 618 kr | 658 174 kr | 978 476 kr | 986 281 kr | 721 676 kr | 721 676 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 117 686 kr | 253 976 kr | 464 618 kr | 608 174 kr | 328 476 kr | 686 281 kr | 671 676 kr |
| Årets resultat | 136 290 kr | 310 642 kr | 143 556 kr | 320 302 kr | 607 805 kr | -14 605 kr | 0 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 157 000 kr | 415 357 kr | 413 237 kr | 323 695 kr |
| Kortfristiga skulder | 265 826 kr | 399 761 kr | 184 561 kr | 350 084 kr | 110 582 kr | 5 413 kr | 1 012 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 0 kr | 2 996 kr | 0 kr | 18 250 kr | 4 402 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 37 206 kr | 110 801 kr | 49 351 kr | 3 206 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 228 620 kr | 288 960 kr | 132 214 kr | 346 878 kr | 92 332 kr | 1 011 kr | 1 012 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 569 802 kr | 1 014 378 kr | 842 735 kr | 1 485 560 kr | 1 512 220 kr | 1 140 326 kr | 1 046 383 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver produktion och projektledning inom film och TV.
Företrädare
- Anna-Klara C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Racso Production AB för organisationsnummer?
Racso Production AB har organisationsnummer 559151-5092 (5591515092).
Var ligger Racso Production AB?
Racso Production AB har sin registrerade adress Utsiktsvägen 7, 13133 Nacka.
Vilken bransch är Racso Production AB verksamt i?
Racso Production AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Racso Production AB?
Racso Production AB hade en nettoomsättning på 638 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.